روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۲ ثور

موافقت حامد کرزی، رئیس جمهوری با بازنگری فرمان تقنینی او در باره قانون انتخابات، در محور بحث های روزنامه های چاپ امروز کابل قرار گرفته است.

آقای کرزی روز گذشته، ۱۱ ثور/اردیبهشت، در دیدار با شماری از نمایندگان مجلس با بازنگری قانون جدید انتخابات که با این فرمان او نافذ اعلام شده بود، موافقت کرد.

دیدار هیات مجلس نمایندگان با حامد کرزی، رئیس جمهوری در باره قانون انتخابات در صدر گزارشهای خبری روزنامه های دولتی قرار گرفته و این دیدار را "مشورتی" خوانده اند.

از جمله این روزنامه ها انیس نوشته که در این دیدار در باره این قانون به طور مفصل صحبت و بر "نزدیکی وهمکاری بیشتر" میان قوای سه گانه کشور تاکید شد.

انیس گزارش داده است که در این دیدار تصمیم گرفته شد که کمیته ای به ریاست حبیب الله غالب، وزیر عدلیه/دادگستری و عضویت نمایندگان مجلس و مشاوران حقوقی رئیس جمهوری تشکیل شود. این کمیته وظیفه خواهد داشت که دیدگاههای رئیس جمهوری و مجلس را در مورد قانون انتخابات هماهنگ کند.

آرمان ملی نوشته که با موجودیت قانون پیشین انتخابات، رئیس جمهوری بر اساس ماده ۹۰ قانون اساسی صلاحیت وضع قانون جدید و لغو قانون پیشین را ندارد.

به نوشته آرمان ملی، لغو قوانین کشور تنها از صلاحیت های شورای ملی است و شورا تا حال قانون پیشین انتخابات را که در سال ۱۳۸۳ خورشیدی نافذ شده، لغو نکرده است.

ماندگار نوشته که موافقت آقای کرزی با بازنگری فرمان تقنینی او، نشان داد که با جدی گرفتن مسائل و پافشاری بر تصمیم ها می توان سر انجام به اجرای قانون رسید.

این روزنامه نوشته هرچند موافقت آقای کرزی با این امر تا حدودی تنش ها میان او و مجلس را کاهش می دهد، اما موضوع معرفی یازده عضو کابینه و اعضای کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی و ارائه خطوط اساسی حکومت به مجلس هنوز هم چالش برانگیز است.

پیش از این مجلس برای معرفی این سه مورد به مجلس از سوی آقای کرزی وقت مشخصی را تعیین کرده بود، ولی آقای کرزی ظاهراً به تعیین زمان مشخص در این مورد توجهی نکرد.

سروش ملت نوشته که موافقت آقای کرزی با بازنگری فرمان تقنینی اش "امری پسندیده" بود و نویسنده ابراز امیدواری کرده که این امر به کشمکش ها میان رئیس جمهوری و مجلس نقطه پایان بگذارد.

نویسنده روزنامه تاکید کرده که تفاهم و تعامل مثبت و سازنده بر محور منافع ملی، منطقی ترین راه حل نهایی تمامی "کش و قوس ها" در مناسبات میان مجلس و رئیس جمهوری است.

سروش ملت افزوده اکنون که قانون جدید انتخابات بازنگری می شود، باید کمیته بازنگری آن، همه نارسایی های این را بر اساس منافع ملی رفع کند.

روزنامه افغانستان سلامت انتخابات مجلس نمایندگان، که قرار است در ۲۷ سنبله/شهریور آینده برگزار شود را در گرو تامین امنیت آن دانسته است.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که در شماری از مناطق ناامن نامزدهای انتخابات نخواهند توانست برنامه تبلیغات انتخاباتی خود را به اجرا بگذارند و مردم هم نگران وضعیت امنیتی خود هستند.

به نوشته روزنامه، در دومین انتخابات ریاست جمهوری میزان مشارکت مردم در این گونه مناطق کم بود، و وضعیت بد امنیتی زمینه را برای این هموار کرد که شماری از صندوق های آرای انتخاباتی با برگه های رای "جعلی" پر شود.

هشت صبح با اشاره به سخنان اخیر ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاور میانه و آسیای میانه نوشته که امنیت قندهار به مرکز توجه جهانی و دولت افغانستان تبدیل شده است.

اخیراً آقای پتریوس در سفری به قندهار، در جنوب افغانستان گفت که امنیت این منطقه برای امنیت جهان اهمیت دارد. به گفته او، حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی به نیویورک هم از همین شهر سازماندهی شده بود.

به نظر هشت صبح، آمریکایی ها می خواهند به طالبان نشان دهند که دیگر آنان در شهر قندهار "جایگاه و پناهگاهی" نخواهند داشت، در حالی که به نوشته روزنامه، این شهر "پایگاه مرکزی" طالبان است و چهره های برجسته طالبان هم از همین شهر هستند.

این روزنامه افزوده "بخش عمده ای از مشکلات قندهار ریشه در حضور چند فرد سرشناس دارد که با برکناری آنان از سمت های دولتی، وضعیت این شهر احتمالاً بهبود خواهد یافت".

روزنامه های راه نجات و باختر در تیتر اول خود نوشته اند که در روز جهان کارگر جوانی در شهر هرات، در غرب افغانستان به دلیل بیکاری و مشکلات اقتصادی خودکشی کرده است.

روز یکشنبه، اول ماه مه، روز جهانی کارگر بود و این روز در بیشتر کشورهای جهان، از جمله افغانستان بزرگداشت شد.

در گزارش این دو روزنامه آمد است که این مرد در بیشتر وقت ها کار گیرش نمی آمد و روز یکشنبه خود را با ریسمان چاه آب حلق آویز کرد.

مطالب مرتبط