انتشار تصاویر ویدیویی دیپلمات ربوده شده افغان

عکس از تلویزیون ارد زبان جیو
Image caption سه مرد مسلح با کلاشینکوف که ماسک به صورت دارند، پشت سر آقای فراهی که ریشش به سفیدی گراییده، حضور دارند.

گزارش ها از پاکستان حاکی از آن است که پس از حدود یک و نیم سال از زمان ربوده شدن عبدالخالق فراهی دپیلمات افغان، تصاویری ویدیویی از او منتشر شده است.

این ویدیو در اختیار رسانه ها از جمله شبکه خبری اردو زبان "جیو" در پاکستان قرار داده شده است.

به گفته خبرنگاران در این ویدیو آقای فراهی از دولت افغانستان و جامعه بین المللی می خواهد تا برای نجات جانش آخرین تلاش ها را انجام دهند.

عبدالخالق فراهی که به عنوان سفیر افغانستان در پاکستان معرفی شده بود، در سپتامبر سال 2008 به وسیله افراد مسلح ناشناس در منطقه حیات آباد پیشاور ربوده شد. راننده آقای فراهی در این حادثه کشته شد.

حکومت افغانستان برای ردیابى عاملان ربودن آقای فراهی و جلب همکارى دولت پاکستان در این باره، هیاتى را به آن کشور فرستاد، اما این تلاشها به جایی نرسید.

این ویدیوی منتشر شده را مشتاق یوسف زی، یک روزنامه نگار محلی در منطقه پیشاور پاکستان دیده است.

آقای یوسف زی به بی بی سی گفت که این ویدیو از سوی یک گروه ناشناخته منتشر شده است. به گفته آقای یوسف زی این نخستین بار است که یک گروه مسئولیت ربودن آقای فراهی در پاکستان را به عهده گرفته است.

Image caption آقای فراهی کمی پیش از ربوده شدنش به عنوان سفیر افغانستان در پاکستان معرفی شده بود

این روزنامه نگار محلی گفت که در این ویدیو سه مرد مسلح با کلاشنیکوف در حالی که ماسک به صورت دارند، پشت سر آقای فراهی که ریشش به سفیدی گراییده، حضور دارند.

آقای یوسف زی افزود که آقای فراهی سپس متنی را که در دست دارد می خواند: "من عبدالخالق فراهی هستم. شنوندگان عزیز شما می دانید که من یک و نیم سال پیش از سوی مجاهدین در پیشاور دستگیر شدم. در یک و نیم سال گذشته شب و روز بسیار دشواری را سپری کردم. من از دولتم و جامعه بین المللی می خواهم تا آخرین تلاش های خود را برای نجات من انجام دهند. این ها مرا متهم به کار برای دولت دست نشانده آمریکا در افغانستان کرده اند."

مشتاق یوسف زی افزود که در ادامه ویدیو دیده می شود که پس از پایان گفته های آقای فراهی یکی از مردان مسلح در حالی که هنوز در پشت او ایستاده است، متنی را می خواند: "این مرد، عبدالخالق فراهی شهروند افغانستان است. او حالا زندانی ما است. او زمانی که دستگیر شد، سفیر افغانستان در پاکستان بود."

Image caption یک هفته پیش از نشر این ویدیو ما مذاکرات خود را متوقف ساختیم، زیرا کرزی و دولتش در گفتگو ها از خود جدیت نشان ندادند و از پاسخ دادن به درخواست ما اجتناب کردند

آقای یوسف زی گفت که این مرد ماسک دار در ادامه صحبتهایش می افزاید: "ما تا کنون مشغول مذاکره با دولت کرزی بودیم و درخواست های خود برای رهایی سفیر را به آنان ارائه کردیم. درخواستهای ما مشروع و به سود اسلام و مردم افغانستان است. یک هفته پیش از نشر این ویدیو ما مذاکرات خود را متوقف ساختیم، زیرا کرزی و دولتش در گفتگو ها از خود جدیت نشان ندادند و از پاسخ دادن به درخواست ما اجتناب کردند. دولت کرزی مذاکرات را به تاخیر انداخت و هیچ رحمی به این زندانی نشان نداد. در همین حال افراد دیگری نیز برای رهایی این زندانی به ما مراجعه کردند و ما به آنان نیز درخواست های خود را مطرح کردیم. ما به آنان گفتیم که اگر تقاضاهای ما پذیرفته شود ما این دیپلمات افغان را آزاد خواهیم کرد."

از جزییات درخواستهای ربایندگان آقای فراهی اطلاعی در دست نیست.

مشتاق یوسف زی در ادامه گفتگویش به بی بی سی گفت که این فرد مسلح می افزاید که به دلیل عدم دریافت پاسخ مثبت از سوی دولت افغانستان و طویل شدن بیش از حد مذاکرات، گروه او تصمیم گرفت تا سکوت را بشکند و این مسئله را در اختیار رسانه ها قرار دهد.

از سوی دیگر مجنون گلاب زازی سرپرست سفارت افغانستان در اسلام آباد ادعاهای منتشر شده دراین ویدیو را رد کرد و گفت که سفارت افغانستان در پاکستان هیچ تماسی با این گروه برقرار نکرده است. آقای گلاب زازی گفت که آنان با مقامات دولت پاکستان دراین مورد تماس همیشگی دارند و تلاش هایشان برای رهایی آقای فراهی ادامه دارد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست