بیش از دو هزار نفر برای انتخابات افغانستان ثبت نام کردند

Image caption مجلس نمایندگان قانون جدید انتخابات را بی اعتبار می خواند

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید، بیش از دو هزار نفر در سراسر این کشور برای شرکت در انتخابات پارلمانی ثبت نام کرده اند.

قرار است فردا (چهارشنبه، 15 ثور/اردیبهشت) مرحله ثبت نام نامزدهای انتخابات پایان یابد.

براساس آماری که کمیسیون انتخابات منتشر کرده، از مجموع افرادی که ثبت نام کرده اند، نزدیک به سه صد نفر زن هستند.

مرحله بعدی به گفته مقامات کمیسیون انتخابات، ترتیب فهرست ابتدایی از نامزدهای انتخابات و قرار دادن آن در اختیار عموم است تا اگر شکایتی نسبت به این افراد وجود داشته باشد، به کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات برسد.

افغانها مدت یک هفته فرصت خواهند داشت تا شکایات خود را در کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات ثبت کنند.

قانون اساسی افغانستان حکم می کند افرادی که به ارتکاب جرایم ضد بشری، جنایت یا حرمان از حقوق مدنی محکوم شده باشند، یا سن شان (برای انتخابات مجلس نمایندگان) پایین تر از بیست و پنج سال باشد حق شرکت در انتخابات ندارند.

دومین انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است در بیست و هفتم سنبله/شهریور برابر با هجدهم سپتامبر برگزار شود.

گزارشها حاکی است که اکثریت اعضای کنونی مجلس نمایندگان افغانستان، یک بار دیگر برای حضور در پارلمان دوم این کشور ثبت نام کرده اند.

قانون جنجالی

مشکلی که هنوز حل نشده، قانون انتخابات است که اختلاف نظر بر سر آن میان حکومت و پارلمان هنوز به شدت ادامه دارد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اخیرا با صدور یک فرمان تقنینی، قانون جدید انتخابات را به مجلس نمایندگان فرستاد، اما این مجلس، قانون جدید انتخابات را با اکثریت آرا رد کرد.

این قانون اما بعدتر از سوی وزارت عدلیه/دادگستری افغانستان اجرایی اعلام شد و کمیسیون انتخابات نیز گفت که انتخابات پارلمانی را براساس همین قانون برگزار خواهد کرد.

حکومت افغانستان می گوید، مجلس نمایندگان براساس قانون اساسی نمی تواند تعدیل قانون انتخابات را در آخرین سال کاری خود در دستور کار قرار دهد، اما اعضای مجلس نمایندگان می گویند، آنها روی تعدیل قانون جدید بحث نکرده اند، بلکه آن را به عنوان یک مجموعه رد کرده اند.

از سوی هم مجلس سنای افغانستان از قانون جدید حمایت کرده و در مخالفت با تصمیم مجلس نمایندگان قرار گرفته است.

حالا با آنکه کمیسیون انتخابات افغانستان قانون جدید را عملا پیاده کرده و آمادگی های انتخابات را براساس آن پیش می برد، مجلس نمایندگان کماکان بر بی اعتبار بودن این قانون تاکید دارد.

مطالب مرتبط