رای افغانها در انتخابات بریتانیا

نقشه افغانستان
Image caption حدود ده هزار سرباز بریتانیایی در افغانستان مستقر هستند

گروهی از فعالان نهادهای مدنی در آستانه برگزاری انتخابات بریتانیا، تلاش کرده اند صدای کشورهای چون افغانستان، گانا و بنگلادیش، در این انتخابات شنیده شود.

این برنامه که به "give your vote" یا "رای خود را بدهید" نامگذاری شده است، در نظر دارد رای دهندگان بریتانیایی را تشویق کند تا رای خود را براساس سلیقه و انتخاب یکی از شهروندان افغانستان، گانا و یا بنگلادیش به صندوق بریزند.

مسئولان این برنامه، هدف از این کار را "جهانی کردن دموکراسی" می خوانند.

شکیب شریفی، مسئول این برنامه در افغانستان می گوید، در نظر دارند حداقل دو میلیون نفر از رای دهندگان بریتانیایی، با شرکت در این برنامه انتخاب خود را به شهروندان افغانستان، گانا یا بنگلادیش واگذار کنند.

آقای شریفی گوید، شرکت در این برنامه کاملا داوطلبانه است و آنها هیچ امتیازی به رای دهندگان بریتانیایی نمی دهند.

'کشورهای جهان سوم'

یکی از اهداف اصلی این برنامه، در کنار کمک به "جهانی شدن دموکراسی"، شرکت دادن شهروندان "کشورهای جهان سوم" در تصمیم گیری کشورهای قدرتمند دنیا خوانده شده است.

آقای شریفی می گوید، وقتی سیاست های خارجی بریتانیا و یا کشورهای نظیر آن، می تواند تاثیر مستقیم روی زندگی شهروندان کشورهای چون افغانستان داشته باشد، پس شهروندان این کشور نیز باید حق داشته باشند در روند انتخاب رهبری این کشورها سهم بگیرند.

او می گوید: "پیام ما به سیاستمداران این است که باید سیاست های خود را در مورد کشورهای جهان سوم، محتاطانه طراحی کنند."

از سوی دیگر، به باور آقای شریفی، شنیدن رای مردم افغانستان در مورد ادامه حضور نیروهای بریتانیایی در کشورشان، برای بسیاری از شهروندان بریتانیایی مهم است.

به گفته او، بسیاری از شهروندان بریتانیایی که سیاست های خارجی کشورشان را دنبال می کنند، می خواهند بفهمند که مردم افغانستان تمایلی برای ادامه حضور بریتانیا در کشورشان دارند یا خیر و از این رو علاقه دارند رای مردم افغانستان را در انتخابات خود مشاهده کنند.

آگاهی عامه

اما یکی از چالشها بر سر اجرای چنین برنامه ای، سطح پایین آگاهی مردم در افغانستان از سیاست ها و احزاب سیاسی بریتانیا است.

Image caption آقای شریفی می گوید، مردم بریتانیا می خواهند بدانند افغانها در مورد ماموریت نظامی بریتانیا در کشورشان چه فکر می کنند

این مسئله، در مواردی می تواند آرای رای دهندگان بریتانیایی را که می خواهند رای خود را به یک شهروند افغان بسپارند، منحرف کند.

از سوی دیگر، افغانستان خود در زمینه تجربه انتخابات و رای دهی، کشور جوانی است که مردم آن تجربه کافی در زمینه انتخاب رهبری کشور را ندارند.

اما آقای شریفی می گوید، با توجه به این مسئله، برنامه های گسترده ای را در مورد آگاهی دهی به مردم در مورد سه حزب اصلی بریتانیا آغاز کرده اند.

او می گوید، در هفته های اخیر، با حضور در مساجد، مکاتب، مراکز آموزشی و محلات عامه، در مورد احزاب عمده بریتانیایی و چگونگی انتخابات و سیاست خارجی این کشور، به افغانها اطلاعات داده اند.

آقای شریفی می گوید، از دیگر برنامه های آنها، دنبال کردن مناظره های تلویزیونی رهبران سیاسی بریتانیا، یکجا با افغانها بوده تا آنها درک و تصور کلی از مباحث انتخاباتی بریتانیا پیدا کنند.

'انقلاب'

اما راه اندازی چنین برنامه ای، در آستانه برگزاری انتخابات بریتانیا، واکنش های گوناگونی در محافل سیاسی داخل بریتانیا داشته است.

از جمله اینکه به گفته آقای شریفی، احزاب افراطی راست گرا، به این برنامه حمله کرده و آن را "توطئه ای از سوی آزادی خواهان" تلقی کرده اند.

در حالی که احزاب و گروه های لیبرال از چنین طرحی استقبال کرده و آن را "انقلابی در عرصه روابط بین المللی" دانسته اند.

مطالب مرتبط