به روز شده:  11:48 گرينويچ - چهارشنبه 05 مه 2010 - 15 اردیبهشت 1389

ادبیات تطبیقی و ترجمه شعر؛ و وضعیت آثار باستانی در بامیان

در محفل فرهنگی هفته به بهانه ماه شعر و شاعری در امریکا بحثی داریم درباره شعر و ترجمه اشعار، نگاهی خواهیم کرد به وضعیت آثار باستانی در بامیان، و سری می زنیم به محافل ادبی اخیر در هرات.

ماه اپریل در امریکا، ماه شعر و مشاعره خوانده می شود. به این مناسبت برنامه های ویژه ای از سوی محافل فرهنگی و ادبی این کشور با شرکت شاعران و اهل قلم برگزار و در آنها به جنبه های گوناگون شعر و ادب پرداخته می شود. این ابتکار در سال 1996 میلادی از سوی آکادمی شاعران امریکا به راه افتاد و اکنون تلاشها بر آن است که قلمرو آن به تمام کشورهای غربی گسترش یابد.

تشویق شعر و شاعری در غرب در حالی صورت می گیرد که در سالیان اخیر آشنایی با شعر فارسی و ادبیات منطقه در باختر زمین نیز گسترش یافته است. چند و چون این موضوع را با دو شاعر و منتقد ادبی، صبورالله سیاسنگ در کانادا و رفیع جنید در امریکا به بحث گرفته ایم.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

به همین مناسبت، یعنی ماه ملی شعر در امریکا، محفلی در هرات نیز برگزار شد. سعید حقیقی روزنامه نگار و عضو انجمن ادبی هرات می گوید، همزمانی این محفل نشانگر بار معنایی شعر را در دو زبان مختلف نشان می دهد، و ادبیات تطبیقی نیز از همین منظر به شعر نگاه می کند. چنین نشستهایی روزنه ای برای شاعران جوان افغانستان برای تجربه شعر جهان باز می کند.

باز هم در هرات، شماری از فرهنگیان این ولایت از حمیرا نگهت دستگیرزاده شاعر و نویسنده و کارنامه ادبی اش به بهانه پنجاهمین سالگرد تولد او تجلیل کردند. این همایش فرهنگی به ابتکار نهاد مدنی بنیاد آرمانشهر برگزار شد و علاوه بر خانم نگهت شماری از شاعران جوان شعرهای شان را در آن به خوانش گرفتند.

در ادامه مجله فرهنگی، نگاهی داریم به وضعیت آثار باستانی در بامیان. مسئولان برنامه گسترش توسعه جهانگردی و توریزم درولایت بامیان وضعیت حفظ آثار تاریخی در این ولایت را بحرانی خوانده اند. به گفته آنان حوادث طبیعی و حفاریهای غیرقانونی، بسیاری آثار باستانی از جمله 8 اثر ارزشمند تاریخی بامیان را، که ثبت میراثهای فرهنگی جهان است، درمعرض خطر نابودی قرارداده. محمد رضایی در سفر به ولایت بامیان به جزییات این موضوع پرداخته است.

تهیه کننده و گرداننده برنامه: اسدالله شفایی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.