هشت حمله انتحاری همزمان در غرب افغانستان

نیمروز

مقامات در افغانستان می گویند، مردان مسلح به ساختمان ولایت و شورای ولایتی نیمروز حمله کرده و هشت حمله انتحاری همزمان انجام داده اند.

در این حملات، به گفته مقامات افغان، برعلاوه هشت حمله کننده انتحاری، گل مکی، از اعضای شورای ولایتی نیمروز و پنج سرباز افغان کشته شده اند.

پنج سرباز دیگر نیز زخم برداشته و به بیمارستان منتقل شده اند.

حمله کنندگان انتحاری در مجموع نه نفر بوده اند و به گفته مقام های افغان یکی از آنها به ضرب گلوبه پلیس از پا در آمده است.

مقام های محلی نیمروز می گویند آنها دو موتر/ خودرو مین گذاری شده نیز داشتند اما نتوانستند آنها را منفجر کنند.

در نامه ای که از دفتر ریاست جمهوری منتشر شده، نام عضو شورای ولایتی کشته شده در نیمروز، گل ملکی عثمانی آمده است. اما مقام های محلی از او به نام گل مکی وکیلی یاد کرده اند. در سایت رسمی کمیسیون انتخابات، خانمی به نام گل مکی وکیلی عضو شورای ولایتی نیمروز است اما در این سایت کسی به نام گل ملکی عثمانی ثبت نشده است.

دستگیر آزاد والی نیمروز درگفت و گو با بی بی سی گفت که نیروهای امنیتی چندین ساعت با مردان مهاجم در شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز رویارویی کرده و مانع از ورود تعدادی از جنگجویان به ساختمان ولایت شدند.

به گفته مقامات افغان، افراد مهاجم با سلاح سبک و جلیقه های انتحاری مجهز بوده اند.

والی نیمروز گفت که او بارها تقاضای نیروی اضافی برای مقابله با شورشیان کرده اما هیچ نیرویی برای کمک به او پلیس نیمروز اعزام نشده است.

آقای آزاد می گوید، منطقه ای موسم به خاشرود از مناطق نیمروز به نحوی در تسلط طالبان است و او بارها به مقام های امنیتی گزارش داده و برای بیرون راندن طالبان از این محل خواستار کمک شده است، اما به گفته او مقام های بالا در کابل به این مساله توجهی نکرده اند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

طالبان برعلاوه جنوب و شرق افغانستان، در مناطق جنوب غربی این کشور نیز فعال هستند. نیمروز در غرب افغانستان و هم مرز با ایران است.

حمله گروهی طالبان به ساختمانهای دولتی در افغانستان در چندین مورد دیگر نیز صورت گرفته است.

پیش از این طالبان چندین بار از روش مشابهی در حمله به ساختمانهای دولتی در کابل پایتخت و در ولایت خوست در شرق افغانستان، کار گرفته اند.

حملات نیمروز، تازه ترین موارد خشونت در افغانستان است که در پی هفته های نسبتا آرام صورت می گیرد.

انتظار می رود نیروهای افغان و ناتو عملیات بزرگی را در ولایت قندهار، در جنوب افغانستان راه اندازی کنند که هدف آن بیرون راندن جنگجویان این گروه از منطقه خوانده شده است.

همزمان با این، تلاشهای حکومت افغانستان برای کشاندن طالبان به پشت میز مذاکره نیز ادامه دارد.

مطالب مرتبط