نشریات کابل: چهارشنبه 15 ثور

انتخابات پارلمانی و سفر قریب الوقوع حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به آمریکا، از مسایل مورد بحث در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه سرنوشت به بهانه پایان مرحله ثبت نام نامزدهای انتخابات پارلمانی، از کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات خواسته است تا به شکایاتی که اگر علیه نامزدها مطرح می شود، با جدیت رسیدگی کند.

این روزنامه نوشته که احتمال دارد شماری از افراد تلاش کنند به زور پول و اسلحه راه خود را در پارلمان آینده افغانستان باز کنند که جلوگیری از چنین عملی به نوشته روزنامه، مسئولیت مردم و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی است.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود نوشته که در تعداد نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان، به تناسب دوره قبلی کاهش قابل توجهی صورت گرفته است.

هشت صبح نوشته که این مسئله ناشی از بی میلی مردم نسبت به شرکت در انتخابات پارلمانی است و از سوی دیگر، به نوشته روزنامه، احتمال زیاد ورود افراد پولدار و زوردار در پارلمان، بسیاری از مردم را نسبت به شرکت در مبارزات انتخاباتی دلسرد کرده است.

این روزنامه همچنین نوشته که مردم نسبت به "کارگردانان انتخابات" به نوعی بی اعتمادی دست یافته اند که از تمایل آنها برای شرکت در انتخابات می کاهد.

روزنامه افغانستان به سفر قریب الوقوع حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به آمریکا پرداخته و نوشته که این سفر، بدون شک "جنجال برانگیزترین" سفر آقای کرزی به آمریکا خواهد بود.

نویسنده به تنشهای که اخیرا در روابط افغانستان و آمریکا ایجاد شده اشاره کرده و نوشته که آقای کرزی در حالی قرار است با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دیدار کند که اظهارات تند او در انتقاد از غرب و اتهام مداخله "خارجی ها" در انتخابات افغانستان، هنوز از یادها نرفته است.

روزنامه افغانستان افزوده که مهم ترین موضوع مورد بحث در دیدار روسای جمهور افغانستان و آمریکا، بحث چگونگی مذاکره و آشتی با طالبان و برگزاری جرگه صلح خواهد بود.

روزنامه چراغ در صفحه نخست خود به نقل از ژنرال استنلی مک کرستال، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان نوشته که حامد کرزی، همکار مورد اعتماد آمریکا در حل مسایل افغانستان است.

چراغ نوشته که این اظهارات از این جهت مهم است که در آستانه سفر آقای کرزی به آمریکا صورت می گیرد.

اما این روزنامه نوشته که با وجود ابراز اعتماد ژنرال مک کرستال نسبت به اداره آقای کرزی، بسیاری دیگر از مقامهای آمریکایی و اروپایی به توانایی رئیس جمهور کرزی در مبارزه با فساد و نا امنی تردید دارند.

روزنامه سروش ملت نیز نوشته که آقای کرزی با سفر به آمریکا "در پی کست مشروعیت بین المللی برای طرح مصالحه است."

این روزنامه نوشته که آقای کرزی در دیدار با مقامات آمریکایی تلاش خواهد کرد حمایت آنها را نسبت به برنامه آشتی با طالبان بدست آورد.

سروش ملت افزوده که جلب حمایت جامعه جهانی از این طرح، گام مهمی در زمینه موفقیت آن به حساب می آید.

مطالب مرتبط