هدیه ای غیر متعارف: پرتره ای از یک خبرنگار

پرتره ای از صمد روحانی
Image caption کارولاین خالق این اثر می گوید، در کشور های ناامن بوده و مشکلات کار روزنامه نگاران را می داند

بخش فارسی و پشتوی بی بی سی چندی پیش هدیه ای غیر متعارف دریافت کرد؛ پرتره نقاشی شده یکی از همکاران این بخش که دو سال قبل در ولایت نا آرام هلمند در افغانستان، کشته شد. پرتره ای از صمد روحانی.

شاید نکته جالب این هدیه در آن باشد که کارولاین جین صاحب این اثر هنری، هرگز صمد روحانی را ندیده بود، اما مدتی بعد از مرگ روحانی، از ولایت هلمند دیدار کرد و "داستان وحشتناک مرگ" او را از زبان کسانی که روحانی را می شناختند، شنید. داستانی که اورا تکان داد.

کارولاین می گوید او مدت زیادی در عراق در ارتباط نزدیک با خبرنگاران کار کرده است و می داند که "گزارش دهی در خط آتش و محیط جنگی و نا آرام چقدر دشوار است."

کارولاین زمانی به عنوان متخصص سیاست گذاری ارتباطات در وزارت خارجه بریتانیا کار می کرده و حوزه مورد نظر او، کشورهایی چون پاکستان بوده که با خشونت به عنوان یک چالش عمده روبرو هستند.

کارولاین در کنار کار دیپلماتیک همیشه به کارهای هنری و خلاق ادامه داده و نمایشگاه هایی از کار هایی او به حمایت Brithish Council در اروپا و آسیا برگزار شده است.

Image caption کارولاین هرگز روحانی را ندید، مدتی بعد از مرگ او وقتی به هلمند سفر کرده بود، ماجرای مرگ وحشتناک اورا شنید و تکان خورد.

تصویر روحانی یکی از یازده تصویر از مجموعه ای است که در سال 2006 به (کلکسیون _چکامه سرایان جنگ امروز) یا گزارشگران جنگ، نامگذاری شد.

این نقاشی قبل از اینکه به همکارانش در بوش هاوس بی بی سی داده شود، در شماری از نمایشگاه ها و نگارستانهای دیگر بریتانیا در کنار تصاویری از دیگر گزارشگران بی بی سی که آنها نیز جان شان را از دست داده اند، به نمایش گذاشته شده بود.

کارولاین می گوید قبل از اینکه مادرش در یک تصادف بمیرد، بارها به مناطق نا امن سفر کرده است؛ به اسرائیل و سریلانکا رفته و در عراق بوده و مشکلات زندگی در مناطق نا امن را از تجربه کرده است.

او می گوید:" اما وقتی مادرم در یک تصادف کشته شد، واقعا فهمیدم که از دست دادن عزیزی، چه دردی است و مقابله با چنین دردی برای کسانی که در مناطق جنگ عزیزان شان را از دست می دهند، تا چه حد سخت است."

"مادر من اگرچه به دست کسی کشته نشد، اما درک کردم که درد فراق عزیزی که در جنگ و حوادث تروریستی از دست می رود، چقدر شکننده و سخت است."

صمد روحانی که خبر نگار بخش پشتو و دری بخش جهانی بی بی سی در هلمند بود، دو سال پیش به طور مرموزی در این ولایت کشته شد و جسد او مدتی بعد پیدا کردند.

پلیس افغانستان اعلام کرد که برای یافتن عاملان قتل روحانی تلاش خواهد کرد، اما تاکنون هیچ کسی در ارتباط با این قتل باز داشت نشده است و هنوز مشخص نیست که چه شخص یا گروهی در قتل صمد روحانی دست داشته است.

خبرنگاران درافغانستان می گویند، نا امنی بزرگترین چالش برای آنها است و خبرنگاران با مشکلات فراوانی رو به رو هستند.

مطالب مرتبط