شمار تلفات سیلاب در افغانستان به ۸۸ تن رسید

سیلاب
Image caption تاخیر و مشکلات در کمک رسانی به آسیب دیدگان سیلاب در افغانستان همواره با انتقادهایی همراه بوده است

رئیس اداره مبارزه با حوادث افغانستان گفته که شمار تلفات سیلاب های اخیر در مناطق مختلف این کشور به ۸۸ نفر رسیده است.

عبدالمتین ادراک، رئیس این اداره در گفتگویی با بی بی سی گفت که ۲۰ نفر در ولایت بادغیس در غرب و ۲۱ نفر در غور، ۵ نفر در دایکندی و ۵ در بامیان، کشته شده اند.

او همچنین گفت که ۳ نفر در بغلان، ۲۰ در فاریاب، در شمال افغانستان بر اثر این سیلاب ها کشته شده اند.

پیش از این از کشته شدن ۱۴ تن دیگر در ولایت هرات، در غرب افغانستان گزارش شده بود.

رئیس اداره مبارزه با حوادث افزود که احتمال افزایش تلفات سیلاب همچنان وجود دارد.

آقای ادراک همچنین گفت که جاری سیل در پی بارش شدید باران در روزهای اخیر، که بامداد روز جمعه، ۱۷ ثور/اردیبهشت، ادامه داشته، خسارات زیادی را به بار آورده است.

ویران شدن خانه ها، پل ها، بسته شدن راهها و تخریب زمین های زراعتی شامل این خسارات در برخی مناطق آسیب پذیر بوده است.

رئیس اداره مبارزه با حوادث افغانستان افزود که هیاتهایی از سوی این اداره به ولایت آسیب دیده فرستاده شده تا ابعاد خسارات وارد شده را بررسی کنند.

این در حالی است که برخی مقام های محلی گفته اند که تا حال به افراد و خانواده های آسیب دیده کمکی نرسیده است. برخی از والی ها به بی بی سی گفته اند که آسیب دیدگان به کمک های فوری نیاز دارند.

یکی از ولایت هایی که متحمل خسارات زیاد شده، بغلان، در شمال افغانستان است. منشی عبدالمجید، والی بغلان به بی بی سی گفت که ریزش باران از نیمه روز پنجشنبه تا بامداد روز جمعه ادامه داشته است.

والی بغلان گفت که حدود ۶۰۰ هزار تن از ساکنان ولایت بغلان در اثر این سیلاب متاثر شده اند.

منشی عبدالمجید گفت در حالی که آسیب دیدگان این بارندگی به کمک های فوری نیاز دارند، هنوز هیچ گونه کمکی به آنها نرسیده است. به گفته او، آنان به مواد خوراکی، لباس و سرپناه نیاز دارند.

خبیبه سرابی والی می گوید به دلیل خراب شدن راه های بسیاری از مناطق این ولایت، هنوز نمی داند میزان تلفات سیل در این ولایت تا چه حد بوده است. به گفته خانم سرابی، تقریبا همه راههای ولایت کوهستانی بامیان در پی جاری شدن سیل در چند روز اخیر بسته شده است.

والی بامیان گفت در حالی که آسیب دیدگان سیلاب به کمک های فوری نیاز دارند، هنوز هیچ گونه کمکی به آنها نرسیده و ادارات محلی هم امکانات برای کمک به آنان در اختیار ندارند.

درحالی که مقام های محلی در ولایت غور از نیاز مردم آنجا به کمک سخن می گویند، هنوز از کمک رسانی به آنجا خبری نیست.

هفته گذشته، یک مقام سازمان ملل متحد در کابل اعلام کرد که نهاد هایی که در افغانستان مسئول مبارزه با حوادث طبیعی و کمک رسانی به قربانیان چنین حوادثی هستند، نیاز به تغییر ساختاری دارند و در وضعیت کنونی نمی توانند به صورت موثر عمل کنند.

این مقام سازمان ملل متحد همچنین گفته بود که حاضر است برای بهبود نهاد های امداد رسانی فوری در افغانستان کمک کند و امکاناتی را که در افغانستان در اختیار سازمان ملل متحد است در اختیار این نهاد ها قرار دهند.

پیش از این نیز از نبود سیستم موثر کمک رسانی فوری به قربانیان حوادث طبیعی، شکایت هایی وجود داشت.

مطالب مرتبط