به روز شده:  11:18 گرينويچ - شنبه 08 مه 2010 - 18 اردیبهشت 1389

وزیر خارجه افغانستان به مجلس فرا خوانده شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مجلس نمایندگان افغانستان وزیر خارجه این کشور را برای توضیح گزارشهایی مبنی بر اعدام چند نفر از مهاجران افغان در ایران، فراخواند. اخیرا این موضوع در افغانستان بحثهای داغی را برانگیخته است.

نمایندگان مجلس از زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان انتقاد کردند که از زمان انتشار گزارش ها در باره "اعدام" شماری از مهاجران افغان در ایران "زمان کافی" در اختیار داشته است تا شمار دقیق اعدام شدگان را مشخص کند.

محمد یونس قانونی رئیس مجلس نمایندگان خطاب به آقای رسول گفت: "چند نفر افغان در ایران محکوم به مجازات هستند؟ مجازات می تواند حبس باشد، کوتاه مدت، طویل المدت و حتی اعدام. این ارقام باید به دست بیاید. اگر ما این ارقام را به دست نیاوریم، از کسی که حقوق طبیعی اش را مطرح کردیم، دفاع نخواهیم توانست."

او افزود: "این (موضوع) باید پیگیری شود. صرف طرحش کفایت نمی کند. مکانیسم عملی ایجاد شود تا افغان ها بتوانند به حقوق طبیعی خود دسترسی پیدا کنند."

رئیس مجلس همچنین گفت: "جناب وزیر! نمایندگان مردم هر کدام با تکرار عنوان کرده اند که برای ما روشن نیست که افغانهای ما که در آن جا (ایران) محکوم به مجازات هستند، آیا حق دارند که وکیل مدافع داشته باشند یا ندارند؟ اگر حق دارند، آیا عملا آنها وکلای مدافع استخدام کرده اند یا نه؟ این مهم است که کسانی که محکوم به مجازات هستند، برای دفاع از خودشان وکیل مدافع داشته باشند."

آقای قانونی در عین حال این موضوع را هم یادآور شد که "خانه ملت از باندهای حرفه ای قاچاق مواد مخدر حمایت نمی کند." بیشتر افغانهایی که در ایران محکوم به مجازات شده اند، متهم به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر هستند.

رئیس مجلس همچنین با اشاره به این که هنوز میلیون ها مهاجر افغان در ایران زندگی می کنند، گفت که نمایندگان مجلس باید در اظهارات خود متوجه برخی "ظرافت ها" باشند.

اشاره آقای قانونی به اظهارات برخی از نمایندگان مجلس بود که از دولت ایران در ارتباط با اعدام افراد معدوم انتقاد کردند.

از سوی دیگر شماری از نمایندگان مجلس وزارت خارجه افغانستان و به ویژه سفارت این کشور در تهران را به شدت مورد انتقاد قرار دادند. یکی از این نمایندگان سید حسین عالمی بود که گفت: "اگر بعد از یک ماه هم ما نتوانیم حتی اسامی معدومین را از طریق سفارت و کنسولگری خود به دست بیاوریم، (سفارت) چه فلسفه وجودی می تواند داشته باشد، جز ارائه خدمت به کشور محل فعالیت خود؟"

جناب وزیر! نمایندگان مردم هر کدام با تکرار عنوان کرده اند که برای ما روشن نیست که افغانهای ما که در آن جا (ایران) محکوم به مجازات هستند، آیا حق دارند که وکیل مدافع داشته باشند یا ندارند؟ اگر حق دارند، آیا عملاً آنها وکلای مدافع استخدام کرده اند یا نه؟ این مهم است که کسانی که محکوم به مجازات هستند، برای دفاع از خودشان وکیل مدافع داشته باشند

یونس قانونی

با این حال، زلمی رسول، وزیر خارجه برای پرسش های متعدد نمایندگان مجلس پاسخ روشنی نداشت. او گفت هنوز حتی آمار دقیقی در باره زندانیان و به ویژه اعدام شدگان افغان در ایران ندارد.

آقای رسول به مجلس گفت که منابع ایرانی به او گفته اند که 9 نفر از مهاجران افغان در ایران اعدام شده اند، اما تا حال نامها و دیگر مشخصات آنها را به وزارت خارجه افغانستان ارائه نکرده اند.

آقای رسول افزود که او تلاش می کند که آمار دقیقی را در باره افراد محکوم به مجازات در ایران به دست آورد.

پیش از این منابع وزارت خارجه گفته بودند که مقامهای ایرانی از اعدام تنها شش تن از مهاجران افغان در ایران به آنها گزارش داده اند، اما برخی از نمایندگان گفته اند که شمار افراد اعدام شده بیشتر از این بوده است.

راهپیمایی اعتراض آمیز

درحالی که وزیر خارجه افغانستان برای پاسخ گویی به مجلس فرا خوانده شده بود، شماری از دانشجویان دانشگاه کابل سعی کردند سومین تظاهرات اعتراضی علیه ایران را در کابل به راه اندازند.

اما شمار دیگر از دانشجویان با راه اندازی چنین تظاهراتی مخالفت کردند و در نهایت پلیس مانع از راه تظاهرات دانشجویان معترض شد.

در هفته گذشته دوبار شهروندان کابل در اعتراض به اعدام افغانها در ایران، در برابر سفارت این کشور در کابل، راهپیمایی کردند.

معترضان دولت ایران را متهم به بدرفتاری با پناهجویان افغان در آن کشور کردند. شعارهای تندی علیه دولت ایران سر دادند و از مقامات دولتی ایران خواستند تا "اعدام" پناهجویان افغان را متوقف کنند.

اعتراض ها علیه دولت ایران در افغانستان زمانی شدت گرفت که گزارشهایی در مورد اعدام شماری از پناهجویان افغان در ایران منتشر شد.

هنوز دولت ایران در مورد این اعدام ها اظهار نظری نکرده است. پس از تظاهرات هفته پیش در کابل، وزارت امور خارجه ایران با احضار کاردار سفارت افغانستان در تهران، نسبت به آنچه که "تحرکات مشکوک" علیه ایران در افغانستان می خواند رسما اعتراض کرد.

به گزارش وزارت خارجه ایران، مدیرکل آسیای غربی این وزارتخانه در ملاقات با کاردار سفارت افغانستان، تحرکات اخیر علیه ایران در افغانستان را "مشکوک" دانست و "نسبت به اظهارات غیرسازنده برخی مسئولان افغان که استناد به اخبار بنگاه های دروغ پراکنی صورت گرفته است، ابراز نگرانی کرد."

تظاهرات پنجشنبه کابل

تظاهرکنندگان معترض عکسهای مقامات ایرانی را به آتش کشیدند

رادیو دولتی ایران با پخش این گزارش افزوده است که اخیرا برخی از مطبوعات افغانستان با استناد به "اخبار اغراق آمیز، جعلی و بی پایه و اساس" درباره برخورد با آوارگان افغان مقیم ایران، علیه کشورمان جنجال رسانه ای به راه انداخته اند."

در مقابل، وزارت خارجه افغانستان اخیرا اعلام کرد که نسبت به چگونگی برگزاری جلسات دادگاه و روند رسیدگی قضایی به پرونده متهمان افغان در ایران نگران است.

مقامات افغان گفته اند تحقیق خواهند کرد تا اطمینان یابند روند محاکمه متهمان افغان عادلانه و منطبق با قواعد دادرسی بوده است یا نه.

وزارت خارجه افغانستان می گوید ایران و افغانستان توافق نامه ای را امضا کرده اند که بر اساس آن، هر یک از دو طرف ملزم شده است طرف دیگر را از اجرای احکام قضایی علیه شهروندان آن، آگاه سازد.

نگرانی اعضای مجلس در باره وضعیت مهاجران افغان در ایران در پی اخراج شماری از این مهاجران در سال 1386 خورشیدی مطرح شد و بر اثر آن مجلس وزیران امور مهاجرین و خارجه را استیضاح کرد.

هر چند در پی این استیضاح اکبر اکبر، وزیر امور مهاجران از سمتش کنار رفت، اما رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه با حمایت رئیس جمهوری و حکم دادگاه عالی تا زمستان سال گذشته همچنان همچنان در مقامش باقی ماند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.