روزنامه های کابل: شنبه، ۱۸ ثور

سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به آمریکا و جاری شدن سیلاب در افغانستان، از موضوع های عمده مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح نوشته که احتمالاً در این سفر آقای کرزی به آمریکا در باره مصالحه با طالبان صحبت خواهد شد و چارچوب این مصالحه "مشخص و فرموله" خواهد شد.

به نظر این روزنامه، دولت آقای کرزی تلاش دارد آشتی با طالبان "به هر قیمتی" صورت گیرد و به همین دلیل از مدت ها پیش تلاشهای خود را به راه انداخته است.

هشت صبح اما، افزوده که تا حال هیچ نشانه ای از این که طرح صلح آقای کرزی به پیروزی برسد به نظر نمی رسد و در چشم آینده تنها شدت یافتن جنگ و خون ریزی قابل تصور است. به نظر نویسنده طالبان هم تمایلی به گفتگو و مصالحه ندارند.

این روزنامه همچنین با اشاره به گزارش اخیر روزنامه بریتانیایی گاردین که نوشته که در چارچوب صلح به آن عده رهبران طالبان که دست از جنگ بکشند، به یکی از کشورهای خارجی پناهندگی داده خواهد شد، نوشته که امر توانایی طالبان برای سربازگیری را تقویت می کند و بسیاری ها را برای گرفتن پناهندگی "به طمع خواهد انداخت".

روزنامه افغان جرگه سفر حامد کرزی به آمریکا را "دیداری دوستانه" خوانده و افزوده که آقای کرزی در این سفر فهرستی از اولویت های اقتصادی کشورش را به آمریکا خواهد برد و امیدوار است که با "دست پر" باز گردد.

قرار است آقای کرزی روز یکشنبه، ۱۹ ثور/اردیبهشت به آمریکا سفر و با باراک اوباما، رئیس جمهوری و دیگر مقامهای آمریکایی گفتگو کند. موضوع گفتگوهای آقای کرزی با مقامهای آمریکایی در این سفر سه روزه مسائل مختلف، از جمله مصالحه با طالبان خواهد بود.

افغان جرگه همچنین نوشته که آقای کرزی در این سفر تلاش خواهد کرد تا حمایت باراک اوباما را در زمینه تفاهم و مصالحه با مخالفان مسلح دولت خود جلب کند.

نویسنده افزوده که برآوردن شماری از مطالبات شورشیان از توانایی دولت آقای کرزی خارج است و این امر نیازمند حمایت آمریکا از روند گفتگو با مخالفان است. به نوشته روزنامه، شورشیان به همین دلیل گفتگو با دولت آقای کرزی را رد کرده اند.

افغان جرگه به این نظر است که جرگه مشورتی صلح، که آقای کرزی در نظر دارد با برگزاری آن در ۱۲ ماه جوزا/خرداد، راه گفتگو با مخالفان را باز کند، بدون حمایت آمریکا "هیچ مفهومی نخواهد داشت".

باختر در سرمقاله خود این پرسش را مطرح کرده که "اوباما گپ دلش را به کرزی خواهد گفت؟". روزنامه به نقل از یک "منبع نزدیک به رئیس جمهوری کرزی" نوشته که مقامهای آمریکایی تا حال کوشیده اند که سیاست های منطقه ای خود را به طور واضحی با شرکای افغان خود در میان نگذارند.

به نوشته روزنامه به همین دلیل هر از گاهی مقامهای کابل در برابر برخی از سخنان مقامهای واشنگتن واکنش نشان می دهند و آن را مغایر سیاست های کلان خود می دانند و گاهی بر عکس این اتفاق می افتد.

باختر در ادامه نوشته که تا حال مقامهای امریکایی در مورد اظهار خواست های خود از دولت آقای کرزی "دچار مشکل" بوده و در عین حال خواسته اند که آقای کرزی "سیاست های ناگفته" آمریکا را بر اساس "اشاره ها و قرینه ها" دریابند، امری که به تعبیر روزنامه آقای کرزی در آن موفق نبوده است.

نویسنده همچنین پرسیده که آیا مقامهای آمریکا در این سفر آقای کرزی حرف اصلی خود را با او در میان خواهند گذاشت یا بدون طرح "دلخوری های اصلی" خود از آقای کرزی، به "موارد جانبی" انگشت انتقاد خواهند گذاشت.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به جاری شدن سیلاب در روزهای اخیر در افغانستان نوشته که کمک به آسیب دیدگان این سیلاب ها به دلیل وضعیت نامناسب جغرافیایی کشور کار ساده ای نیست. به نظر روزنامه کمک های مردم به نیازمندان نسبت به کمک های دولت و سازمانهای خیریه "موثرتر" است.

روز گذشته مقامهای اداره مبارزه با حوادث افغانستان اعلام کردند که جاری شدن سیلاب در پی بارندگی شدید در چند روز اخیر ۸۸ کشته بر جا گذاشته و باعث خسارات زیادی شده است.

پیش از این در مواردی دولت افغانستان و سازمانهای امدادرسانی به دلیل تاخیر و کمبود کمک ها به آسیب دیدگان حوادث طبیعی مورد انتقار قرار گرفته اند.

انیس از سوی دیگر تاکید کرده که اهالی مناطق آسیب دیده نیازمند کمک های فوری هستند و مسئولان باید برای رساندن کمک به آنها با شتاب بیشتری عمل کنند.

انیس هشدار داده که اگر به آسیب دیدگان کمک فوری نرسد، ممکن است آنها مجبور به مهاجرت به مناطق دیگر شوند و همچنین ممکن است اهالی مناطق آسیب دیده در درازمدت با مشکلات گوناگونی مواجه شوند.