به روز شده:  14:06 گرينويچ - شنبه 08 مه 2010 - 18 اردیبهشت 1389

حامد کرزی به واشنگتن می رود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقامهای ارشد افغان در یک نشست خبری در کابل اعلام کردند که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای گفتگو با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به این کشور سفر می کند.

در این نشست خبری زلمی رسول، وزیر خارجه، عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع، آمنه افضلی، وزیر کار و امور اجتماعی و معصوم استانکزی، مشاور امنیت داخلی رئیس جمهوری و عضو کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی صلح شرکت کردند.

زلمی رسول در این نشست گفت که آقای کرزی شامگاه روز یکشنبه، ۱۹ ثور/اردیبهشت، در راس یک هیات بلندپایه دولتی، که دست کم ۱۰ وزیر در آن عضویت خواهند داشت، کابل را به قصد واشنگتن ترک خواهد کرد.

زلمی رسول در این نشست گفت که مسائل امنیتی و همکاری های منطقه ای، توسعه اقتصادی و روابط استراتژیک میان آمریکا و افغانستان از مسائل عمده مورد بحث مقامهای دو کشور در این سفر خواهد بود.

وزیر خارجه افغانستان افزود که این سفر در پی تنش هایی که اخیرا میان کابل و واشنگتن به میان آمد "فوق العاده مهم است".

آقای رسول افزود که در این سفر "قرارداد استراتژیک" میان آمریکا و افغانستان که در سال ۲۰۰۵ میلادی به امضا رسیده است، بازنگری و مطابق به شرایط کنونی بروز خواهد شد.

عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع در این نشست خبری گفت که پیشنهاد افغانستان در زمینه مبارزه با تروریسم و تامین امنیت، مبتنی بر تقویت نیروهای مسلح این کشور است. به گفته او، دلائل زیادی برای این امر وجود دارد.که باید برای آمریکایی "قانع کننده" باشد.

به گفته او، افزایش توانایی های نیروهای امنیتی افغانستان برای مبارزه با شورشیان هم "ارزان" تمام می شود و هم زمان خروج نیروهای خارجی از کشور را کوتاه تر می کند. هر چند او زمان مشخصی را برای خروج این نیروها از افغانستان ذکر نکرد، اما گفت که این امری "حتمی" است.

او گفت که توانایی نیروهای افغان باید به حدی برسد که بتوانند از دستاوردهای چند سال اخیر در افغانستان دفاع کنند.

در این نشست همچنین معصوم استانکزی، مشاور امنیت داخلی آقای کرزی گفت که گفتگو با مخالفان مسلح دولت هم یکی از موضوع های مهم مورد بحث مقامهای دو کشور در این سفر خواهد بود.

او گفت: "پروسه (روند) مصالحه و جذب مجدد (مخالفان) باید به حیث یک پروسه ارگانیک واحد دیده شود. آنها (آمریکایی ها؟) بفهمند که این ها با هم روابط ناگسستنی دارند و این ها باید تطبیق شود."

زلمی رسول گفت که این سفر آقای کرزی چهار تا پنج روز طول خواهد کشید و در روز نخست ده وزیر کابینه آقای کرزی با همتایان آمریکایی خود به طور جداگانه گفتگو کرده و پیشنهادهایی را در ارتباط با کمک های آمریکا به کشور خود مطرح خواهند کرد.

او افزود که در روز دوم آقای کرزی با آقای اوباما گفتگو می کند و در یک نشست خبری مشترک شرکت خواهند کرد.

پیش از این کارل ایکن بیری، سفیر آمریکا در کابل هم در گفتگویی با بی بی سی گفته بود که "مردم آمریکا منتظر این سفر آقای کرزی هستند و در عین حال می خواهند بدانند که دیدگاههای آقای کرزی چیست".

این سفر آقای کرزی به آمریکا به دنبال تنش هایی که اخیرا در روابط دو کشور به میان آمد، انجام می شود. آقای کرزی در چند ماه اخیر اظهارات تندی علیه متحدان غربی خود داشته که منجر به این تنش ها شده است.

یکی از مهم ترین برنامه های آقای کرزی برگزاری جرگه صلح بود، دو هفته قبل از تاریخی که برای برگزاری این جرگه مشخص شده بود، اعلام شد که برگزاری جرگه برای مدتی به تاخیر افتاد. مسئولان دولتی گفتند، یکی از دلایل تاخیر این جرگه این بود که واشنگتن می خواهد مطمئن شود که در جرگه چه چیزی مطرح می شود، چگونه مطرح می شود و نتیجه آن چه خواهد بود.

از اظهارات مقام های آمریکایی بر می آید که آنها ظاهرا طرفدار جذب سران طالبان در حکومت و قدرت نیستند. در حالی که دولت مردان بریتانیایی، به این نظر اند که مشارکت سران طالبان در قدرت سیاسی، ثبات و امنیت افغانستان را تضمین می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.