عملیات نظامی در شرق افغانستان تلفاتی بجا گذاشته است

Image caption نقشه ولایت ننگرهار در شرق افغانستان

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان اعلام کرده اند که چند شورشی، از جمله یک فرمانده آنان را در شرق این کشور کشته اند، اما ساکنان محلی کشته شدگان را غیرنظامی خوانده اند.

روز جمعه، 24 ثور/اردیبهشت (14 مه)، نیروهای بین المللی یاری امنیتی افغانستان، آیساف، در اعلامیه خود گفته اند که این افراد در عملیاتی مشترک با نیروهای افغان در ولسوالی سرخ رود در ولایت ننگرهار از پای در آمدند.

در این اعلامیه آمده است که عملیات سرخ رود در شامگاه پنجشنبه به اجرا گذاشته شده بود.

بر اساس اعلامیه آیساف، این عملیات در پی دریافت گزارش های اطلاعاتی حاکی از حضور و فعالیت شورشیان در منطقه به اجرا گذاشته شد.

نیروهای آیساف در اعلامیه خود گفته اند زمانی که نیروهای مشترک بین المللی و افغان به ظن حضور شورشیان در روستایی موسوم به "الله نظر" به این محل نزدیک شدند، با سلاحهای خودکار به سوی آنان تیراندازی شد و این نیروها نیز به این تیراندازی پاسخ دادند.

آیساف در اعلامیه از کشته شدن "چند" شورشی در این عملیان سخن گفته اما شمار آنها را مشخص نکرده است.

اعلامیه افزوده که پس از پایان تبادل آتش میان نیروهای مشترک و شورشیان در این روستا، روشن شد که یکی از افراد کشته شده معاون فرمانده محلی طالبان بوده است.

بر اساس این اعلامیه، معاون فرمانده طالبان "مسئول حملات موشکی و اجرای عملیات کمین علیه نیروهای آیساف" بوده است.

آیساف افزوده که نیروهای مشترک مقداری جنگ افزار و وسائل ارتباطی را هم از محل درگیری به دست آورده اند.

در همانحال، شماری از مردم محل بامداد روز جمعه در اعتراض به این عملیات در مرکز ولسوالی سرخ رود تجمع و ادعا کردند که کشته شدگان این عملیات همه "غیرنظامی" بوده اند.

تظاهر کنندگان گفته اند که شمار افراد کشته شده در این عملیات بیش از ده نفر است.

مقامهای محلی در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار به بی بی سی گفته اند که نیروهای بین المللی در جستجوی یک فرد مظنون به ارتباط با طالبان و فعالیت های ضد دولتی در منطقه، عملیات شب گذشته را اجرا کردند.

احمد ضیا عبدالزی، سخنگوی والی ننگرهار گفت که در این عملیات هشت تا ده نفر کشته شدند، اما هنوز مشخص نیست که فرد مورد نظر هم در میان کشته شدگان بوده است یا نه.

آقای عبدالزی در باره ادعای معترضان که همه کشته شدگان را غیرنظامی دانسته اند گفت که هنوز به طور دقیق مشخص نیست که تلفات این عملیات چه کسانی هستند اما تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

معترضان ننگرهاری در حالی ادعای تلفات غیرنظامیان در عملیات شب گذشته نیروهای بین المللی را مطرح کرده اند که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با رئیس جمهوری افغانستان در واشنگتن گفت که نظامیان آمریکایی در افغانستان سخت می کوشند تا از بروز تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنند.

موضوع تلفات غیرنظامیان در افغانستان در سالهای اخیر به شدت حساسیت برانگیز شده و مقامهای افغان بارها تاکید کرده اند که هر گونه عملیات علیه شورشیان باید بدون آسیب به غیرنظامیان انجام شود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که در واشنگتن به سر می برد هم در گفتگوهای خود با مقامات آمریکایی بر جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در مبارزه با شورشیان در کشور خود تاکید کرد.

مطالب مرتبط