وزارت اقتصاد افغانستان ۱۷۲ سازمان غیردولتی را منحل کرد

Image caption سازمان های غیردولتی در اجرای طرح های عمرانی برای بازسازی افغانستان در سالهای اخیر نقش گسترده ای داشته اند

وزارت اقتصاد افغانستان اعلام کرده که ۱۷۲ سازمان غیردولتی خارجی و داخلی را به دلیل ندادن گزارش از فعالیت های خود به این وزارت منحل کرده است.

محمد صادق امرخیل، سخنگوی وزارت اقتصاد، به بی بی سی گفت که ۲۰ سازمان منحل شده خارجی و بقیه داخلی هستند.

آقای امرخیل گفت: "دلیل اصلی این امر این بوده است که این سازمان ها در دو سال گذشته نتوانسته بودند گزارش فعالیت های خود را به وزارت اقتصاد ارائه کنند."

او افزود: "مطابق قانون موسسات غیردولتی، این موسسات باید در هر شش ماه یک بار از فعالیت های خود به وزارت اقتصاد معلومات و گزارش بدهند. اما متاسفانه موسساتی که منحل شده اند، نتوانستند گزارش ارائه کنند. به همین خاطر تصمیم گرفته شد که این موسسات لغو شوند."

سخنگوی وزارت اقتصاد همچنین گفت که این سازمان ها به دلیل ندادن گزارش به وزارت اقتصاد، آنها "غیرفعال" تلقی شده است.

محمد صادق امرخیل گفت که تصمیم انحلال این سازمان ها در نشست مشترک مقامهای چند وزارتخانه و شماری از سازمانهای غیردولتی گرفته شده است.

سخنگوی وزارت اقتصاد گفت که این سازمان ها در گذشته در زمینه های مختلف، از جمله بازسازی، صحت، آموزش و پرورش، مسائل مربوط به زنان و کودکان در مناطق مختلف افغانستان فعالیت داشته اند.

محمد هاشم مایار از مسئولان اداره هماهنگی کمک ها برای افغانستان، که صدها سازمان غیردولتی را تحت پوشش دارد گفت که سازمانهای منحل شده مطابق قانون منحل شده و شانس فعالیت دوباره را ندارند.

آقای مایار گفت که سازمانهای منحل شده هنوز واکنشی در باره تصمیم دولت برای انحلال خود نشان نداده اند.

انحلال سازمان های غیردولتی در افغانستان پیش از این هم سابقه دارد. در سال گذشته ۲۵۵ سازمان غیردولتی داخلی و ۱۳ سازمان غیردولتی خارجی در این کشور منحل شده بود.

بر اساس آمار وزارت اقتصاد، در حال حاضر ۱۲۲۴ سازمان غیردولتی داخلی و ۳۰۱ سازمان غیردولتی خارجی در افغانستان مجوز فعالیت دارند.

این سازمان ها به طور گسترده ای در افغانستان فعال هستند و مقدار قابل توجهی از کمک های خارجی را همین سازمان ها مصرف می کنند.