وزارت کشور افغانستان به شرکت‌های امنیتی هشدار داد

یک محافظ امنیتی افغان
Image caption فعالیت شرکت های خصوصی امنیتی در افغانستان مورد انتقاد بوده است

وزارت داخله/کشور افغانستان، در پی بازداشت چند کارمند دو شرکت خصوصی امنیتی به اتهام قتل دو غیرنظامی، هشدار داده که همه شرکت های خصوصی فعالیت های خود را قانونمند سازند.

ازمری بشری، سخنگوی این وزارت در یک نشست خبری در کابل گفت که فعالیت های این شرکت ها در شاهراه کابل-قندهار به حالت تعلیق درآمده است.

او افزود که عاملان قتل غیرنظامیان در شاهراه کابل-قندهار بازداشت شده و بازجویی از آنها ادامه دارد.

این دو شرکت، که مسئولیت آنها با افغان ها است، عمدتاً تامنین امنیت کاروانهای تدارکاتی نیروهای خارجی را در این شاهراه به عهده داشته اند.

آقای بشری از تشدید نظارت وزارت داخله بر کارکردهای شرکت های امنیتی خبر داد و گفت که اگر شرکت های امنیتی فعالیت های خود را در چارچوب قانون سازماندهی نکنند، مجوز فعالیت آنها پس گرفته خواهد شد.

او گفت: "وزارت داخله افغانستان به تمام شرکت های امنیتی اخطار می دهد که فعالیت های خود را در چارچوب قانون تنظیم کنند. باید هر گام شان و هر فعالیت شان مطابق به مقرره ای باشد که در این مورد ساخته شده است."

آقای بشری هشدار داد که اگر فعالیت های این شرکت ها خلاف قانون و این مقرره تشخیص داده شود، "در گام نخست شرکت شان منحل، در گام دوم متخلفان بازداشت و در قدم سوم اسلحه، تجهیزات و سایر لوازم شان در روشنایی قانون ضبط و به دولت تحویل داده می شود."

در حال حاضر، بر اساس آمار وزارت داخله ۵۲ شرکت امنیتی خصوصی در افغانستان فعالیت دارند که نیمی از این شرکت ها متعلق به خارجی ها و بقیه مربوط به افغانها هستند.

گفته شده است که این شرکت ها در کل در حدود ۴۲ هزار قبضه سلاح در اختیار دارند. کارمندان این شرکت ها برای حمل این سلاح ها از وزارت داخله مجوز رسمی دارند.

این شرکت ها عمدتاً در تامین امنیت موسسات مختلف داخلی و خارجی، بانکها و هتل ها در مناطق مختلف افغانستان سهم دارند.

این شرکت ها همچنین تامین امنیت طرحهای عمرانی را که به وسیله شرکت های مختلف داخلی و خارجی اجرا می شود نیز به دوش دارند. ولی همراهی کاروانهای تدارکاتی نیروهای بین المللی در افغانستان از پرخطرترین فعالیت های کارمندان این شرکت ها شمرده می شود.

با این که این شرکت ها در مواردی مورد انتقاد قرار گرفته اند، در موارد متعددی با حملات شورشیان نیز مواجه شده اند. این حملات در پاره ای از موارد تلفاتی هم به جا گذاشته است.

فعالیت های شرکت امنیتی خصوصی پس از روی کارآمدن نظام جدید در افغانستان آغاز شده است. پیش از آن فعالیت شرکت های خصوصی در بخش امنیتی سابقه نداشته است.