روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۹ ثور، سفر کرزی به آمریکا

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به آمریکا پرداخته اند.

آقای کرزی در یک سفر رسمی و در همراه با شماری از مقامهای ارشد دولت خود شامگاه امروز، یکشنبه، ۱۹ ثور/اردیبهشت، رهسپار آمریکا خواهد شد.

روزنامه افغان جرگه موضوع سفر آقای کرزی به آمریکا را در صدر گزارش های خبری خود قرار داده و به نقل از خبرنامه دفتر آقای کرزی نوشته که گروهی از وزیران و مقامهای ارشد او را در این سفر همراهی می کنند.

به نوشته که روزنامه وزیران خارجه، دفاع، داخله/کشور، مالیه/دارایی، معادن، کشاورزی، معارف/آموزش و پرورش، کار و امور اجتماعی، صحت، همچنین رئیس اداره امینت ملی، مشاور امنیت ملی، رئیس کل اداره ارگانهای محلی، رئیس اداره مبارزه با فساد اداری در این سفر همراه آقای کرزی خواهند بود.

احمد سعیدی در آرمان ملی نوشته که این سفر آقای کرزی دستاوردی نخواهد داشت که به مشکلات مردم افغانستان پاسخ گوید. به نظر نویسنده، آقای کرزی در بازگشت خواهد گفت که آمریکا از دولت منتخب افغانستان حمایت می کند.

آقای سعیدی اما افزوده که دولت آمریکا از هر دولت منتخبی در افغانستان حمایت می کند و به کمک های خود به این کشور هم ادامه می دهد، ولی این حمایت ها بر اساس ارتباط با اشخاص و افراد خاص نخواهد بود.

راه نجات نوشته که هر دو طرف در پایان "یک دهه شعار و احساسات" به نقطه ای رسیده اند که باید با نگاهی به گذشته "تضادها و تلاقی منافع" خود را ارزیابی کنند.

به نظر نویسنده، یکی از تضادها میان افغانستان و آمریکا این است که آمریکا منافع خود را در ادامه جنگ در افغانستان می بیند، در حالی که "منافع کشور ما با صلح تامین می شود".

راه نجات تاکید کرده که سفر آقای کرزی به آمریکا فرصت مناسبی برای هر دو جانب است تا احساسات را کنار بگذارند و روابط خود را بر اساس "واقعیت های عینی" بازنگری کنند.

باختر نوشته که در روزهای اخیر در کابل و واشنگتن برای انجام این سفر آمادگی گرفته شده و دو طرف بخشی از دیدگاههای خود را به گونه های مختلفی بیان کرده اند.

به نظر نویسنده، دولت آمریکا تلاش دارد که "بدبینی" افکار عمومی این کشور نسبت به "وخامت جنگ در افغانستان" را تغییر دهد و در عین حال میان کابل و واشنگتن همکاهنگی بیشتری ایجاد کند.

باختر همچنین نوشته که آقای کرزی هم در این سفر به آمریکایی ها خواهد گفت که نگرانی او از ادامه جنگ، تلفات غیرنظامیان، عدم همکاری جامعه جهانی برای تقویت حکومت مرکزی جدی گرفته نشده و این امر به اهداف مشترک هر دو طرف آسیب رسانده است.

هشت صبح نوشته که سفر آقای کرزی به آمریکا از این جهت مهم است که این سفر پس از جدال های لفظی آقای کرزی با آمریکا انجام می شود.

آقای کرزی اخیراً سخنان تندی علیه متحدان غربی خود داشت و در یک مورد آنها را متهم به تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری آگوست ۲۰۰۹ در افغانستان کرد.

به نوشته هشت صبح، اکنون آمریکایی ها می خواهند بدانند که آقای کرزی به عنوان متحد و شریک مناسب سیاسی تا چه حدی از توانایی مدیریت بحران و حکومت داری خوب برخوردار است.

به نظر نویسنده، در گذشته آقای کرزی در سنای آمریکا به عنوان "قهرمان" مورد تشویق قرار می گرفت، اما امروز دیگر نگاه ها نسبت به او تغییر کرده است و این بار هیچ دستی برای تشویق او بالا نخواهد شد و حتی به تعبیر نویسنده، او در ارتباط با نابسامانی های موجود "سرزنش" خواهد شد.

هشت صبح همچنین نوشته که اگر آقای کرزی از این سفر با دست پر بازگشت، ممکن است از این دستاورد در جرگه صلح یاد کند، اما اگر با بی مهری آمریکایی ها مواجه شد، جرگه را به سوی "ضدغربی" سوق خواهد داد.

سروش ملت نوشته که رفع تنش های به میان آمده میان کابل و واشنگتن بخشی از اهداف سفر آقای کرزی به آمریکا است.

این روزنامه همچنین افزوده اگر دو طرف بتوانند به نتیجه گیری منطقی در بحث روی موضوع هایی که برای بحث در این سفر عنوان شده، برسند و راهکارهای اصولی ایجاد کنند، این سفر می تواند پیامدهای مثبتی داشته باشد.

سروش ملت به این نظر است که موضوع های عنوان شده برای بحث در این سفر تازگی ندارد و این موضوع ها پیش از این در موارد مختلف حتی در کنفرانسهای بین المللی مورد بحث قرار گرفته ولی منجر به بهبود وضعیت نشده است.

به نظر نویسنده، انتظار می رود هیات افغانی در این سفر تلاش کند که روابط استراتژیک آمریکا و افغانستان را مستحکم تر کند و مشروعیت بین المللی طرح مصالحه با مخالفان را به دست آورد.

سروش ملت همچنین افزوده که اگر رئیس جمهوری از سفر آمریکا با دست پر بازگشت، در مسائل داخلی هم می تواند با قاطعیت عمل کند، اما در صورت عکس آن، در اقدامات داخلی هم موفق نخواهد بود.

ماندگار نوشته که در این سفر آقای کرزی به آمریکا دیگر جورج بوش در کاخ سفید نیست و در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، سیاست های کاخ سفید در باره مبارزه با تروریسم تغییر کرده و این سیاست متکی به "شخصیت ها" نیست.

به نظر روزنامه، روابط کابل و واشنگتن در دو سال اخیر پر از "حملات لفظی" دو طرف علیه یک دیگر بوده و آقای اوباما نگاه انتقادی خود نسبت به آقای کرزی را همچنان نگه داشته است.

ماندگار این احتمال را مطرح کرده که ممکن است کاخ سفید سیاست های خود را در قبال افغانستان بازنگری کند. روزنامه پرسیده که در این صورت جایگاه افغانستان در این بازنگری چه خواهد شد.