درخواست افغانستان برای مبارزه با تولید هروئین

استعمال مواد مخدر
Image caption افغانستان در صدر کشورهای صادرکننده هروئین قرار دارد و این مواد، میلیونها نفر را در سراسر جهان با خطر اعتیاد روبرو می کند

حکومت افغانستان از جامعه جهانی درخواست کرده که از تجارت مواد کیمیایی (شیمیایی) مورد نیاز برای تهیه هروئین به داخل این کشور جلوگیری کنند.

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید، دسترسی ساده به این گونه مواد در افغانستان، سبب افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر می شود.

این اظهارات در حالی ابراز می شود که وزارت داخله (کشور) افغانستان از ضبط هزاران کیلوگرم مواد کیمیایی خبر داده که برای تهیه هروئین از آن استفاده می شود.

وزارت داخله می گوید که تنها در ظرف سه روز گذشته، نزدیک به یکهزار و سیصد کیلوگرم مواد کیمیایی و تیزاب را ضبط کرده اند.

درخواست افغانستان برای کنترل قاچاق این گونه مواد به داخل افغانستان زمانی مطرح می شود که جامعه جهانی از قاچاق مواد مخدر از داخل افغانستان به کشورهای دیگر ابراز نگرانی می کند.

افغانستان در صدر کشورهای صادرکننده هروئین قرار دارد و این مواد، میلیونها نفر را در سراسر جهان با خطر اعتیاد روبرو می کند.

تهیه ساده هروئین

حالا حکومت افغانستان می گوید اگرچه گیاه خشخاش در داخل این کشور کشت می شود، اما مواد لازم برای تهیه هروئین از خارج به این کشور منتقل می شود.

به گفته مقامات افغان، استفاده از این مواد، کار قاچاقچیان مواد مخدر را ساده می سازد چون آنها به جای انتقال صدها تن تریاک، تنها چند کیلوگرم هروئین با خود انتقال می دهند و احتمال کشف آن را در مرزها نیز کاهش می دهد.

این مقامات می گویند، جامعه جهانی باید جلو ورود مواد کیمیایی مورد استفاده برای تهیه هروئین را به داخل افغانستان بگیرند و در این زمینه با افغانستان نیز همکاری کنند.

اما جلوگیری از انتقال این مواد به افغانستان، کار ساده ای نیست، چون از این گونه مواد کیمیایی، برعلاوه هروئین، برای ساخت دارو نیز کار گرفته می شود.

با این حال، وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید هیاتی را موظف می کنند تا تنها به افرادی اجازه انتقال این گونه مواد به داخل افغانستان بدهد که مجوز انتقال آن را با هدف ساخت دارو با خود دارند.

به گفته حکومت افغانستان، این مواد، علاوه بر کشورهای همسایه، از فرانسه و آلمان نیز به افغانستان وارد می شود.

مقامات می گویند، هر سال حدود هزار تن مواد کیمیایی به افغانستان انتقال می یابد که از آن در تهیه هروئین کار گرفته می شود.

مطالب مرتبط