نشریات کابل: دوشنبه 20 ثور

سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به آمریکا موضوع اصلی مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار نوشته که حامد کرزی درحالی به آمریکا سفر کرده که روابط میان افغانستان و آمریکا در حساس ترین مرحله خود قرار دارد.

این روزنامه به نقل از برخی منابع نوشته که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سفر اخیر خود به کابل، به شدت از کارکردهای حکومت به رهبری حامد کرزی انتقاد کرده و به نوشته روزنامه، آقای کرزی نیز در سخنرانی خود در کمیسیون انتخابات، تلاش کرد با انتقاد از عملکرد غرب در افغانستان، انتقام بگیرد.

ماندگار افزوده که در چنین شرایطی، روسای جمهور دو کشور یک بار دیگر با هم رو در رو می شوند و به باور نویسنده، این دیدار، می تواند برای آینده افغانستان سرنوشت ساز باشد.

روزنامه سروش ملت نوشته که انتظار می رود در گفتگوها میان مقامات افغان و آمریکایی در واشنگتن، مسایل متعددی از بحث مذاکرات صلح با طالبان گرفته تا حکومتداری، بازسازی، تقویت نیروهای امنیتی افغانستان و بهبود وضعیت کشاورزی این کشور مطرح شود.

اما آنچه از نظر نویسنده اهمیت دارد این است که چگونه مقامات دو کشور قادر خواهند بود نقطه نظرات هر دو طرف را در مورد این مسایل هماهنگ کنند.

به نوشته روزنامه، ایجاد هماهنگی در اقدامات بین المللی و برنامه های که از سوی دولت افغانستان به اجرا گذاشته می شود، برای تضمین آینده افغانستان امر ضروری است.

روزنامه آرمان ملی نیز به بهانه سفر آقای کرزی به آمریکا، به اظهارات اخیر او در انتقاد از غرب توجه کرده و نوشته که آقای کرزی، کشوری را "مداخله گر" می نامند که "دولت موجود، محصول کمک ها و حمایت های آن است."

این روزنامه نوشته که اگرچه در شرایط کنونی و با توجه به جنگ علیه تروریسم در افغانستان، آمریکا چاره ای جز فراموش کردن این گونه موضعگیری ها ندارد، اما به نوشته آرمان ملی، برای آمریکا دشوار خواهد بود تا از کنار این اظهارات در دراز مدت به سادگی رد شود.

روزنامه دولتی اصلاح اما نسبت به سفر رئیس جمهور کرزی به آمریکا ابراز خوشبینی کرده و نوشته که این سفر "برخلاف گمانه زنی های منفی برخی از حلقات و رسانه های داخلی و خارجی" برای افغانستان پر از دستاورد خواهد بود.

روزنامه چراغ به اعلامیه گروه طالبان پرداخته که در آن بر ادامه مقاومت این گروه در برابر نیروهای افغان و خارجی تاکید شده است و روزنامه، از آن به عنوان "پیام طالبان به اوباما و کرزی" نام برده است.

این روزنامه با توجه به این مسئله نوشته که جلب حمایت آمریکا از برنامه آشتی با طالبان، از اهداف مهم سفر رئیس جمهور کرزی به آمریکا خواهد بود.

اما چراغ افزوده که آقای کرزی، همه تلاشهای خود را متوجه جلب حمایت آمریکا از این طرح کرده و به نوشته روزنامه، جلب حمایت های داخلی از این طرح را فراموش کرده است.

این روزنامه نوشته که طرح مذاکره با طالبان، راه حل معقول برای پایان دادن جنگ در افغانستان است، اما نویسنده تاکید کرده که برای پیروزی آن، نیاز است تا مردم افغانستان از آن حمایت کنند.

مطالب مرتبط