مقام ایرانی تظاهرات کابل را به توطئه حامیان جندالله نسبت داد

مهمانپرست
Image caption مهمانپرست: مسئولین افغان نسبت به پیگیری خواست ایران قول مساعد داده اند

یک مقام ایرانی تظاهرات علیه ایران در افغانستان را حاصل توطئه حامیان یک گروه مخالف دولت معرفی کرده و علیه اقدامات برخی رسانه های افغان هشدار داده است.

روز دوشنبه، 20 اردیبهشت (10 مه)، خبرگزاری کار ایران - ایلنا - متن مصاحبه با رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در مورد تظاهرات اخیر کابل علیه گزارش های تایید نشده مربوط به اعدام شماری از شهروندان افغان در ایران را منتشر کرد.

هفته گذشته و با انتشار خبرهایی در مورد اعدام شمار نامعلومی از پناهجویان افغان توسط مقامات قضایی ایران، تظاهراتی در برابر سفارت ایران در کابل برگزار شد که با شعارهای تند علیه مقامات ایرانی همراه بود.

تظاهرکنندگان با انتقاد از آنچه که روند محاکمات در دادگاه های جمهوری اسلامی و نحوه برخورد با متهمان می دانستند، مقامات ایرانی را متهم کردند که تعداد زیادی از شهروندان افغان را در آنچه که محاکمات غیرعادلانه خواندند به اعدام محکوم کرده و حکم اعدام تعدادی از آنان را به اجرا گذاشته اند.

در جریان تظاهرات در برابر سفارت ایران در کابل، تظاهرکنندگان به دادن شعارهای تند علیه رهبران ایران مبادرت کردند و تصاویر آنان را به آتش کشیدند.

آقای مهمانپرست در مصاحبه با ایلنا گفته است که مقامات دولتی افغانستان اخبار مربوط به برخورد نا مناسب دولت ایران با مهاجران افغان را "شایعه" دانسته و آن را رد کرده اند.

Image caption به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران حامیان ریگی پشت پرده تظاهرات کابل بوده اند

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در مورد علت انتشار این اخبار گفت که مقامات افغان "معتقدند که فشارهایی برای مخدوش ساختن روابط خوب تهران و کابل در حال انجام است."

وی با اشاره به تجمع های اعتراضی هفته گذشته در برابر سفارت ایران در کابل، گفت "معلوم است تحرکاتی توسط افرادی که مایل به رابطه خوب ایران و کشورهای همسایه ای چون افغانستان نیستند در حال طرح ریزی است."

سخنگوی وزارت خارجه ایران در این مورد اظهار نظر کرد که "برخی از کشورهای فرا منطقه ای به دنبال شکست هایی که در منطقه متحمل شده اند دست به جوسازی و غبارآلود کردن فضا زدند که در این رابطه، دو کشور باید با هوشیاری از تحقق این تلاش ها جلوگیری کنند."

آقای مهمانپرست از کشورهای خاصی به عنوان عاملان مخدوش کردن روابط ایران و افغانستان و دست داشتن در تظاهرات اعتراضی در برابر سفارت ایران در کابل نام نبرد اما این تظاهرات را به بازداشت رهبر گروه جندالله، از گروه های مخالف جمهوری اسلامی، مرتبط دانست.

هشدار به رسانه ها

این مقام جمهوری اسلامی با هشدار در مورد روش رسانه های افغانستان که به انتشار اخبار بدرفتاری با مهاجران افغان در ایران مبادرت کردند، گفت "اقدامات تخریبی برخی از رسانه ها پیامد مناسبی برای روابط تهران - کابل نخواهد داشت و به گمان ما، همان کشورهایی که در صدد تقویت گروه ریگی بودند، پروژه جدیدی را برای تبلیغات ضد ایرانی آغاز کرده اند و فعالیت های خود را بر رسانه های افغان متمرکز ساختند."

در ماه فوریه (اسفندماه)، مقامات امنیتی جمهوری اسلامی از بازداشت عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، خبر دادند و گفتند که وی از حمایت کشورهای مختلف غربی و منطقه ای برخوردار بوده است.

رامین مهمانپرست در این مصاحبه گفت که مقامات افغانستان هم از برگزاری تظاهرات در برابر سفارت ایران ابراز نا رضایی کرده اند و افزود "به گمان ما، مسئولین کشور افغانستان باید به سرعت در صدد آرام کردن فضا و خنثی کردن تحرکات دشمنان دو کشور باشند."

Image caption تظاهرکنندگان کابل از روند قضایی ایران انتقاد کردند و تصاویر رهبران ایران را به آتش کشیدند

آقای مهمانپرست از مقامات افغانستان خواست تا "تحرکات" علیه ایران را پیگیری کنند و افزود که به همین منظور، کاردار سفارت افغانستان به وزارت امور خارجه ایران فراخوانده شد.

وی افزود که مقامات افغانستان هم در دیدار های متعدد با سفیر ایران در آن کشور "نسبت به پیگیری خواست ایران قول مساعدی داده اند."

اگرچه مقامات رسمی ایران خبر اعدام دهها نفر از شهروندان افغان و محکومیت صدها تن دیگر به اعدام را تایید نکرده اند اما شماری از نمایندگان مجلس افغانستان با انتقاد از آنچه که کوتاهی دولت آن کشور در این زمینه خواندند، از مقامات افغان خواستار رسیدگی و توضیح در مورد این خبرها شدند.

برخی نمایندگان پارلمان افغانستان از مقامات این کشور خواسته اند تا روند محاکمه متهمان افغان در دادگاه های جمهوری اسلامی را به منظور اطمینان از عادلانه بودن نحوه رسیدگی به اتهامات آنان، از جمله دسترسی به وکیل مدافع، مورد بررسی قرار دهند.

مقامات افغانستان یادآور شده اند که دولت های افغانستان و ایران توافق کرده بودند تا یکدیگر را در جریان بازداشت و محاکمه و مجازات اتباع طرف مقابل قرار دهند اما وزیر امور خارجه افغانستان در پاسخ به سئوال نمایندگان مجلس این کشور در مورد شمار اعدام شدگان افغان در ایران گفته است که از شمار دقیق آنان اطلاعی ندارد اما در صدد است اطلاعاتی را در این زمینه به دست آورد.

آقای مهمانپرست هم در مصاحبه با ایلنا در مورد شمار افغان های بازداشتی و محکوم به اعدام در ایران و آمار اعدام شهروندان آن کشور اطلاعاتی نداد و مشخص نکرد که آیا چنین اطلاعاتی در اختیار مقامات افغان قرار گرفته است یا نه.

مطالب مرتبط