ایران 'بیش از هشتاد هزار پناهجوی افغان را اخراج کرد'

پناهجویان افغان
Image caption هنوز بیش از دو میلیون پناهجوی افغان در ایران زندگی می کند

مقامات افغان می گویند، در دو ماه اخیر، بیش از هشتاد هزار پناهجوی افغان از ایران به شکل اجباری اخراج شده اند.

اداره عودت مهاجرین افغانستان در غرب این کشور می گوید، بیش از پنجاه هزار نفر از این پناهجویان از مرز نیمروز و حدود سی هزار نفر دیگر نیز از مرز اسلام قلعه در هرات، به افغانستان بازگردانده شده اند.

مقامات می گویند، شماری از این پناهجویان، به صورت ناگهانی رد مرز شده اند، به شکلی که شماری از اعضای خانواده های شان در ایران باقی مانده و خود مجبور به ترک ایران شده اند.

امان الله سلطانی، رییس اداره عودت مهاجرین در ولایت نیمروز افغانستان می گوید، بیش از نیمی از این اخراج شدگان زنان هستند.

آقای سلطانی حد اوسط اخراج افغانها از ایران را روزانه سی تا سی و پنج خانواده تنها از مرز نیمروز اعلام کرد.

مقامات می گویند، برخی از این پناهجویان پس از بازگشت به افغانستان، نسبت به "رفتار نامناسب و لت و کوب" خود از سوی ماموران ایرانی شکایت کرده اند.

ایران تا حالا واکنشی در این رابطه نشان نداده و این آمار را رد و یا تائید نکرده است.

بیکاری و نا امنی

بازگرداندن پناهجویان افغان از کشورهای همسایه ایران و پاکستان، چالش بزرگی برای افغانستان در سالهای اخیر بوده است.

افغانستان ظرفیت پذیرش میلیونها پناهجوی خود را که در ایران و پاکستان زندگی می کنند، ندارد و از سوی دیگر، افرادی که به زور به افغانستان فرستاده می شوند، از بیکاری و نداشتن سرپناه رنج می برند.

اداره پناهجویان سازمان ملل متحد می گوید، با افرادی که به تازگی به افغانستان بازگردانده شده اند کمک می کند تا به محلات اصلی شان منتقل شوند، اما این پناهجویان، از "بی سرنوشتی" خود پس از بازگشت به افغانستان شکایت دارند.

شماری از این افراد می گویند، برخی اعضای خانواده هایشان در ایران باقی مانده و از سوی دیگر، خود نیز توان مالی بازگشت به مناطق اصلی شان را ندارند.

براساس برخی آمار، هنوز حدود دو میلیون پناهجوی افغان در ایران زندگی می کنند که از این میان، تنها نهصد هزار نفر آن اسناد قانونی اقامت در این کشور دارند.

سازمان ملل متحد و دولت افغانستان در سالهای اخیر تلاش کرده اند زمینه بازگشت داوطلبانه این افراد را به افغانستان فراهم کنند، اما ادامه نا امنی ها در افغانستان و بیکاری گسترده در این کشور، مانع از بازگشت پناهجویان به کشورشان می شود.

از سوی دیگر، صدها نفر از پناهجویانی که در سالهای اخیر به افغانستان بازگشته اند نیز به دلیل نبود کار و مشکلات اقتصادی، دوباره تلاش می کنند از راه های قانونی و غیرقانونی به ایران و پاکستان بازگردند.

مطالب مرتبط