تاکید کرزی و کلینتون بر همکاری مشترک

حامد کرزی
Image caption هیات افغان قصد دارد موضوع کشته شدن غیرنظامیان در عملیات نیروهای بین المللی را با طرف آمریکایی مطرح کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که به واشنگتن، پایتخت آمریکا سفر کرده است با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرده است.

خانم کلینتون در یک کنفرانس خبری مشترک با آقای کرزی تاکید کرد که آمریکا (حتی) پس از خروج نیروهای این کشور از افغانستان در خصوص حفظ امنیت افغانستان متعهد خواهد ماند.

او گفت: "ما مردم افغانستان را ترک نمی کنیم. تعهد غیر نظامی ما (به افغانستان) تا مدتها ادامه خواهد داشت."

خانم کلینتون افزود که اختلاف نظرات دو کشور مانعی بر سر راه رسیده به اهداف مشترک نیست.

آقای کرزی نیز در اظهارات خود از دولت و مردم آمریکا برای کمک به افغانستان تشکر کرد.

رئیس جمهور افغانستان نیز در خصوص اختلاف نظرات بین دو طرف تاکید کرد که "به عنوان دو ملت و دو دولت بالغ -- و اکنون دولت افغانستان نیز به بلوغ رسیده است -- ممکن است دو طرف هر از گاهی اختلاف نظرهایی داشته باشند."

به گفته ناظران سخنان دو طرف درباره وجود اختلاف نظر بین دو کشور و تلاش برای طبیعی جلوه دادن اینگونه اختلافات نشانگر عزم دو طرف برای ادامه همکاری بویژه در این شرایط خاص است. آمریکا در حال اجرای استراتژی تازه خود در منطقه است و در همین رابطه نیروهای تازه نفس نظامی به افغانستان اعزام کرده است. افغانستان نیز بدنبال کنفرانس ماه ژانویه سال جاری در لندن آماده آغاز دور جدیدی از تلاشها برای مذاکره با طالبان با هدف ایجاد ثبات و امنیت در کشور است.

رو به سردی گذاشتن روابط دو کشور بویژه در ماه مارس افزایش یافت. آقای کرزی در ماه مارس چند روز پس از دیدار با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به کابل، سازمان ملل متحد و غرب را به دست داشتن در تقلب های انتخابات ریاست جمهوری کشورش متهم کرد و گفت که "خارجی ها می خواستند حکومت مزدور (در افغانستان) روی کار بیاید."

کاخ سفید این سخنان را "تکان دهنده" توصیف کرد. رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید پس از این اظهارات آقای کرزی گفته بود که امکان لغو سفر حامد کرزی به واشنگتن وجود دارد.

اما بلافاصله آمریکا در پی ترمیم روابط کشورش با اداره تحت رهبری حامد کرزی برآمد و وزیران خارجه و دفاع آمریکا در گفتگوهای تلویزیونی حمایت خود را از حامد کرزی اعلام کردند.

مذاکرات رسمی هیات های افغان و آمریکایی روز سه شنبه آغاز خواهد شد.

هیات افغان قصد دارد موضوع کشته شدن غیرنظامیان در عملیات نیروهای بین المللی را با طرف آمریکایی مطرح کند.

انتظار می رود که مقام های دولت اوباما نیز بر مبارزه با فساد در نهادهای دولتی افغانستان تاکید کنند.

Image caption "ما مردم افغانستان را ترک نمی کنیم. تعهد غیر نظامی ما (به افغانستان) تا مدتها ادامه خواهد داشت."

زلمی رسول، وزیر امور خارجه و عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان و تعداد دیگری از مقام های ارشد کابینه حامد کرزی نیز به واشنگتن آمده اند.

دیدار رهبران

حامد کرزی چهارشنبه با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، دیدار خواهد کرد. این دیدار در کاخ سفید انجام خواهد شد.

کاخ سفید کنفرانس خبری مشترکی را هم برنامه ریزی کرده است. این تشریفات برای همه رهبران خارجی در نظر گرفته نمی شود.

بهبود روابط

ناظران سفر حامد کرزی به واشنگتن را فرصتی برای بهبود روابط دولت وی با دولت آقای اوباما می دانند. ناظران می گویند حامد کرزی نگران است آمریکا پیش از شکست شورشیان طالبان افغانستان را ترک کند.

باراک اوباما وعده داده است که ارتش آمریکا روند خروج از افغانستان را از ژوئیه سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز خواهد کرد.

باراک اوباما دستور اعزام سی هزار نظامی دیگر را به افغانستان را صادر کرده است و این نیروها به تدریج در حال ورود به افغانستان هستند.

ارتش آمریکا قصد دارد به زودی عملیات گسترده ای علیه طالبان را در شهر جنوبی قندهار آغاز کند.

انتظار می رود که مقام های آمریکا و افغان در واشنگتن درباره طرح صلح احتمالی با شورشیان طالبان هم مذاکره کنند.

از موضوع های مهم دیگر در این دیدار، آمادگی افغانستان برای برگزاری مذاکرات صلح با طالبان است. ناظران می گویند، آقای کرزی تلاش خواهد کرد تا حمایت آمریکا را از این طرح کسب کند.

حامد کرزی در نظر دارد بزودی جلسه بزرگی را با بزرگان قومی و نمایندگان گروه های مختلف کشور در کابل برگزار کند و موضوع گفتگو و آشتی احتمالی با طالبان را با آنها در میان بگذارد.

اما این نشست که قرار بود قبل از سفر حامد کرزی به آمریکا برگزار شود، تا پس از این سفر به تاخیر افتاد.

مطالب مرتبط