به روز شده:  12:52 گرينويچ - پنج شنبه 13 مه 2010 - 23 اردیبهشت 1389

تظاهرات اعتراضی 'ضد ایران' در شرق افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

صدها نفر در ننگرهار، در شرق افغانستان، در اعتراض به "بدرفتاری" ایران با پناهجویان افغان تظاهرات کرده اند.

تظاهر کنندگان که در میان آنها شماری از زنان نیز شامل بود، بسوی کنسولگری ایران در شهر جلال آباد رفته و شعارهای ضد ایران سر می دادند.

در هفته های اخیر نیز تظاهرات مشابهی در کابل، پایتخت افغانستان در برابر سفارت ایران در این شهر برگزار شده بود.

این اعتراضها پس از آن اوج گرفت که دولت افغانستان از اعدام شماری از افغانها در ایران خبر داد؛ اما گزارشها در مورد آمار دقیق این افراد ضد و نقیض بوده است.

حکومت افغانستان تعداد اعدام شده های افغان در ایران را شش نفر خوانده اما برخی منابع دیگر، از جمله شماری اعضای مجلس نمایندگان افغانستان این آمار را دهها نفر اعلام کردند.

ایران تا حالا آماری در مورد افغانهای که در این کشور اعدام شده اند، منتشر نکرده اما به اعتراضهای که در برابر سفارت این کشور در کابل صورت گرفت، واکنش تندی نشان داد.

وزارت خارجه ایران، تظاهرات کابل را به حامیان "جندالله" نسبت داد و گفت که این حرکات با هدف آسیب رساندن به جمهوری اسلامی صورت می گیرد.

معترضان در جلال آباد همچنین با آن عده از ایرانیانی که در این کشور اعدام شده اند، ابراز همدردی کردند.

تظاهرات جلال آباد، چهارمین و بزرگترین تظاهرات در افغانستان ظرف روزهای اخیر است که در اعتراض به "اعدام" افغانها در ایران راه اندازی می شود.

این تظاهرکنندگان علاوه بر اعدام افغانها، از "اخراج" بیش از هشتاد هزار پناهجوی افغان از ایران نیز انتقاد کردند.

مجلس نمایندگان افغانستان هفته گذشته وزیر خارجه این کشور را احضار کرد و از او خواست تا موضوع پناهجویان افغان در ایران را روشن کند.

این مجلس از وزارت خارجه افغانستان انتقاد کردند که به گفته آنها، نتوانسته در روزهای گذشته تعداد دقیق پناهجویان افغان را که در ایران اعدام شده اند، معلوم کند.

یونس قانونی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان خطاب به وزیر خارجه گفت: "جناب وزیر! نمایندگان مردم هر کدام با تکرار عنوان کرده اند که برای ما روشن نیست که افغانهای ما که در آن جا (ایران) محکوم به مجازات هستند، آیا حق دارند که وکیل مدافع داشته باشند یا نه؟ اگر حق دارند، آیا عملا آنها وکلای مدافع استخدام کرده اند؟ این مهم است که کسانی که محکوم به مجازات هستند، برای دفاع از خودشان وکیل مدافع داشته باشند."

دولت افغانستان در گذشته نیز گفته است که نسبت به چگونگی اجرای جلسات دادگاه در مورد افغانهای که در ایران متهم هستند، نگران است.

وزارت خارجه افغانستان اخیرا اعلام کرد که در مورد عادلانه بودن جلسات دادگاه افغانهای که اعدام شده اند، تحقیق می کند، اما نتایج چنین تحقیقی - اگر انجام شده باشد - هنوز اعلام نشده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.