به روز شده:  07:54 گرينويچ - پنج شنبه 13 مه 2010 - 23 اردیبهشت 1389

آفت قارچی به کشتزارهای خشخاش افغانستان حمله کرده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد از شیوع نوعی آفت در مزارع خشخاش افغانستان خبر داده است.

به گفته این نهاد وابسته به سازمان ملل، بوته های خشخاش در افغانستان به نوعی آفت قارجی مبتلا شده است که می تواند بر میزان تولید هروئین در این کشور در سال جاری تاثیر بگذارد و آن را کاهش دهد.

انتونیو ماریا کوستا، رئیس این اداره به بی بی سی گفت که انتظار می رود تولید هروئین در افغانستان امسال به تناسب سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته باشد.

آقای کوستا گفت که به نظر می رسد نوعی آفت قارجی به تقریبا نیمی از کشتزارهای خشخاش در سراسر افغانستان آسیب زده باشد.

او همچنین گفت که قیمت هروئین در منطقه، حدود پنجاه درصد بالا رفته است و این مسئله می تواند روی درآمد گروه های شورشی که از کشت خشخاش در افغانستان سود می برند، تاثیر بگذارد.

سازمان ملل متحد می گوید آفت قارجی بیشتر در مزارع خشخاش در ولایات هلمند و قندهار، که بیشترین میزان خشخاش در آنها کشت می شود، دیده شده و بر این مزارع تاثیر گذاشته است.

برخی از کشاورزان در افغانستان باور دارند که نیروهای ناتو عمدا موادی را بر کشتزارهای آنان پاشیده و این مسئله باعث آلوده شدن گیاه خشخاش به این آفت شده است.

سازمان ملل متحد این ادعا را رد کرد و گفت که آفت قارچی هر چند سال یک بار کشتزارهای افغانستان را هدف حمله قرار می دهد و به محصول خشخاش آسیب می رساند.

افغانستان با تامین 92 درصد هروئین جهان، بزرگترین کشور صادرکننده این ماده در جهان پنداشته می شود.

حکومت افغانستان می گوید اگرچه خشخاش در داخل این کشور کشت می شوند، اما برای مقابله با صدور مواد مخدر، لازم است جامعه جهانی با قاچاق غیرقانونی مواد شیمیایی مورد نیاز برای تهیه هروئین به افغانستان مقابله جدی کند.

به گفته مقامات افغان، تا زمانی که این مساله رفع نشود، مشکل تولید و صدور هروئین از افغانستان برجای خواهد بود.

سازمان ملل متحد می گوید، طالبان و سایر گروه های شورشی از طریق تجارت مواد مخدر افغانستان سود هنگفتی کسب می کنند و برای تامین مالی جنگ علیه نیروهای افغان و خارجی به کار می برند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.