نشریات کابل: پنجشنبه 23 ثور

دیدار حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان با همتای آمریکایی اش در کاخ سفید و آینده روابط افغانستان و آمریکا، موضوع اصلی مورد بحث در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه افغانستان دیدار روسای جمهور افغانستان و آمریکا در واشنگتن را "دشوار، اما پر دستاورد" توصیف کرده است.

این روزنامه نوشته که اگرچه ملاقات دو رئیس جمهور بدنبال تنشهایی که در روابط افغانستان و آمریکا ایجاد شده بود، امر دشواری بود، اما نویسنده نوشته که سران دو کشور توانستند بر این تنشها غلبه کرده و همکاری های خود را تقویت کنند.

نویسنده افغانستان نوشته که افغانستان به عنوان "یک کشور بالغ" می تواند با برخی برنامه های آمریکا مخالف باشد، اما این به معنای برهم خوردن روند کمک به افغانستان نخواهد بود.

روزنامه چراغ نیز در سرمقاله خود به دیدار کرزی و اوباما در کاخ سفید توجه کرده و نوشته که مقامات آمریکایی در جریان بازدید هیات افغان از واشتنگتن، بر ادامه همکاری با افغانستان تاکید کردند.

اما نویسنده افزوده که تا حالا "چهارچوب مشخصی" برای این همکاری ها به میان نیامده است و این چیزیست که به نوشته روزنامه، باعث بروز بی باوری ها در خصوص روابط افغانستان و آمریکا می شود.

روزنامه چراغ نوشته که حامد کرزی، در زمان اداره جورج بوش، "بهترین رئیس جمهور" بود چون به نوشته روزنامه، روابط آقای کرزی با بوش صمیمانه تر بود؛ در حالی که به نظر نویسنده، این مسئله پس از روی کار آمدن اداره به رهبری اوباما، تغییر کرده است.

چراغ نوشته که همکاری میان افغانستان و آمریکا، نباید به "همکاری شخصی" تبدیل شود و بلکه این روند باید براساس سیستم و سیاست دوامدار به اجرا گذاشته شود.

روزنامه سروش ملت اما به بحث مذاکره با طالبان پرداخته و با توجه به اینکه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از طرح برگزاری جرگه مشورتی صلح در کابل حمایت کرده، نوشته است که احترام به قانون اساسی افغانستان باید شرط اصلی آشتی با طالبان باشد.

این روزنامه نوشته که قانون اساسی افغانستان و فرصت های که برای زنان در افغانستان فراهم شده، دستاوردهای مهمی هستند و نباید اجازه داد که همه این ارزشها، در مذاکرات صلح با طالبان قربانی شود.

روزنامه ماندگار با توجه به حضور کرزی و اوباما در کنفرانس خبری و تاکید بر "روابط صمیمانه" میان کابل و واشتنگتن، این سوال را مطرح کرده که آیا این صمیمت، تنها به دلیل "فریب دادن" رسانه ها نیست؟

این روزنامه در تلاش برای یافتن جواب به این سوال، عوامل تیرگی روابط کرزی و اوباما را بررسی کرده است.

ماندگار نوشته که اداره اوباما، از کم کاری دولت افغانستان برای مبارزه با فساد دولتی ناراضی است و در ضمن، همکار قوی و قابل اعتمادی در دولت افغانستان نمی بیند تا بتواند یکجا مبارزه طاقت فرسا با طالبان را به پیروزی برساند.

این روزنامه افزوده که اینها عوامل اصلی نارضایتی اوباما از اداره کرزی است که تا حالا هیچ کدام برطرف نشده و از این رو، روزنامه نوشته که دور از حقیقت است اگر تصور شود روابط دو رئیس جمهور به یکبارگی بهبود یافته است.

مطالب مرتبط