روزنامه های کابل: شنبه ۲۵ ثور

دستارودهای سفر حامد کرزی به آمریکا و روابط افغانستان و آمریکا، از مهمترین موضوعهای مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای کرزی روز جمعه، ۲۴ ثور/ اردیبهشت، به سفر چهار روزه خود به آمریکا پایان داد. او در این سفر، که گروهی از مقامهای ارشد افغان را به همراه داشت، با باراک اوباما و دیگر مقامهای آمریکایی دیدار و گفتگو کرد.

عبدالحمید مبارز روزنامه نگار و پژوهشگر در مطلبی را در آرمان ملی ضمن تحلیل پیشینه روابط افغانستان و آمریکا نوشته که "زیر چهره خندان هیلاری کلینتون و چهره گرفته باراک اوباما چیزهایی نهفته است که در آینده روشن خواهد شد".

آقای مبارز به نقل بعضی از تحلیل گران نوشته که ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان و کارل آیکن بیری، سفیر آمریکا در کابل "خارهای آزاردهنده ای" برای آقای کرزی هستند. هر چند نویسنده توضیحی در این مورد ارائه نکرده است.

مقاله افزوده که سفر آقای کرزی به آمریکا دستاورد سیاسی ندارد. به نظر نویسنده، رئیس جمهوری افغانستان از یک سوی به دلیل "انعطاف" آمریکایی ها خوشحال است و از سوی دیگر نزدیکی بیشتر پاکستان به آمریکا را به سود خود نمی داند.

روزنامه افغانستان اما در سرمقاله خود تعهد آمریکا برای تقویت نیروهای امنیتی و حمات از برگزاری جرگه صلح و کنفرانس کابل را "دستاورد بزرگ" سفر آقای کرزی در این سفر دانسته است.

نویسنده همچنین افزوده که حمایت آمریکا از تلاشهای دولت آقای کرزی برای مصالحه با طالبانی که با گروه القاعده قطع رابطه کرده باشند، مساله "بسیار مهم و ارزنده" است.

روزنامه افغانستان در ادامه نوشته که تلاشهای افغانستان برای ایجاد نظام اداری کارآمد، ادامه روند مصالحه در صورتی که با دموکراسی و حاکمیت قانون آسیب وارد نکند و همچنین مشورت با متحدان خود در مسائل مهم، از مواردی است که توجه آمریکا را به تامین امنیت و بازسازی افغانستان بیشتر جلب می کند.

هشت صبح در مطلب نخست خود با عنوان "خطوط قرمز آمریکا برای مصالحه با طالبان" نوشته که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در جلسه پرسش و پاسخ مشترک با آقای کرزی در انستیتوی صلح، بخشی از این خطوط را توضیح داد.

به نوشته روزنامه، توقف خشونت، قطع رابط با شبکه القاعده، اطاعت از قانون اساسی افغانستان و احترام به حقوق زنان از مواردی است که وزیر خارجه آمریکا به عنوان "پیش شرط" مصاله با طالبان مطرح کرد.

به نظر نویسنده هشت صبح، اکنون با روشن شدن سیاست آمریکا در باره مصالحه با شورشیان، نگرانی ها در این زمینه کاهش یافته است.

نویسنده افزوده که خانم کلینتون با این سخنان صریح خود "چارچوب معینی" را برای مصالحه با طالبان مطرح کرده و شرکت آقای کرزی در این جلسه هم به معنای پذیرش این چهارچوب از سوی او است.

باختر در مقاله ای نوشته که گفتگوهای هیات افغانی با مقامهای آمریکایی در واشنگتن نشان داد که تحولات داخلی در افغانستان چیزی را در روابط استراتژیک این کشور با آمریکا تغییر نداده است.

به نظر نویسنده، اظهارات آمریکایی ها برای ادامه این روابط و همکاری با افغانستان حتی پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان برای این کشور اهمیت زیادی دارد.

به نظر نویسنده باختر، واقعیت این است که اگر دولت افغانستان موفق به اجرای خدمات عمومی در داخل کشور شود، نه تنها مورد توجه مردم این کشور قرار خواهد گرفت، بلکه با استقبال جهانی مواجه خواهد شد.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که تاکید دو طرف بر تعریف و شناخت دشواری ها در روابط آمریکا و افغانستان، نشان می دهد که دو طرف می خواهند به تحلیل این دشواری ها و برون رفت از آن تلاش کنند.

نویسنده تلفات غیرنظامیان در مبارزه با تروریسم و فساد اداری در ادارات دولتی افغانستان را از دلائل عمده این دشواری ها در روابط آمریکا و افغانستان دانسته است.

به نظر انیس، واگذاری مسئولیت های بیشتر در مبارزه با مخالفان به نیروهای افغان و فعال کردن سیستم نظارت بر کاکردهای ادارات دولتی، می تواند به برداشتن هر دو چالش از سر راه موثر واقع شود. راه نجات آمار ارائه شده از سوی نیروهای بین المللی در باره تلفات غیرنظامیان در افغانستان را مهم دیده و نوشته که با همه تلاشها و کوششهای اطراف جنگ، تلفات غیرنظامیان امری "اجتناب ناپذیر" است.

این نیروها اخیراً اعلام کردند که در ظرف چهار ماه نخست سال جاری میلادی ۹۰ غیرنظامی افغان کشته شده اند. این آمار در زمان مشابه در سال گذشته ۵۱ نفر بوده است.

راه نجات در سرمقاله خود انتقاد کرده که دلیل اصلی افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان اهمیت ندادن به جان غیرنظامیان از سوی طرف های درگیر در جنگ است.

به نوشته راه نجات طالبان "معمولاً" در میان مردم پناه می گیرند و از قول نیروهای خارجی نوشته طالبان از غیرنظامیان به عنوان "سپر انسانی" کار می گیرند. در حالی که به نظر نویسنده، نیروهای بین المللی خود هم پایگاه های خود را در مناطق مسکونی قرار داده اند.

این روزنامه افزوده که در نهایت امر مسئولیت تامین امنیت جان مردم به عهده دولت افغانستان است و دولت باید تدابیر جدی را برای این منظور در عمل اتخاذ کند.