ایران به برخی پناهجویان افغان 'ویزای کار می دهد'

پناهجویان افغان در ایران
Image caption هزاران افغان در ایران بدون اسناد اقامت زندگی می کنند

وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان خبر داده که دولت ایران می خواهد برای نخستین بار به حدود نود هزار کارگر افغان در این کشور ویزای کار بدهد.

به گفته مقامات افغان انتظار می رود هیاتی از ایران به افغانستان آمده و این مسئله را مورد ارزیابی بیشتر قرار دهد.

واصل نور مهمند، معاون وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان گفت که ویزای کار برای کارگرانی داده خواهد شد که خانواده های خود را از ایران به افغانستان باز گردانند.

گزارشها حاکیست که هنوز حدود دو میلیون پناهجوی افغان در ایران زندگی می کنند که از این میان، تنها نهصد هزار نفر آن اسناد قانونی اقامت در این کشور دارند.

سازمان ملل متحد تلاش دارد این افغانها را به بازگشت داوطلبانه به کشورشان تشویق کند، اما کمبود زمینه های کاری و نداشتن سرپناه در افغانستان، دلیل اصلی ادامه اقامت این خانواده ها در ایران خوانده می شود.

اخیرا مقامات افغان گفتند که ایران بیش از هشتاد هزار پناهجوی افغان را به شکل اجباری از خاک خود اخراج کرده است که این مسئله، با اعتراضهایی در داخل افغانستان روبرو شد.

حق کار بدون خانواده

پیشنهاد فراهم کردن زمینه ها برای کار قانونی حدود هزار کارگر افغان در ایران، از سوی یک شرکت خصوصی ایرانی مطرح شده است.

اما اگر از یک سو این تلاشها می تواند خبر خوشی برای پناهجویان افغان در ایران تلقی شود، از سوی دیگر، پیش شرط هایی که ایران برای اجرای این برنامه مطرح کرده، می تواند تا حدودی مشکل ساز باشد.

یکی از این شرط ها، به گفته وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان این است که کارگرانی می توانند ویزای کار در ایران دریافت کنند که خانواده های خود را از ایران به افغانستان باز گردانند.

این مسئله برای پناهجویان افغان که در داخل افغانستان سرپناه ندارند و نیز از مشکلات امنیتی در این کشور نگران هستند، می توانند مشکل آفرین باشد.

یکی از دلایل اقامت افغانها در ایران، نداشتن سرپناه در افغانستان و کمبود زمینه های کاری در این کشور خوانده می شود که این مسئله، برنامه سازمان ملل متحد و دولت افغانستان برای بازگشت داوطلبانه این افراد به افغانستان را نیز با کندی روبرو کرده است.

اما به هر حال، این اقدام مورد استقبال وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان قرار گرفته است.

این پیشرفت ها در حالی صورت می گیرد که اخیرا در پی انتشار گزارشهایی در مورد اعدام شماری از پناهجویان افغان در ایران، چگونگی برخورد این کشور با پناهجویان افغان، در حلقات داخلی افغانستان یک بار دیگر زیر ذره بین رفته است.

صدها نفر از شهروندان افغان، اخیرا در یک هفته حداقل چهار بار در کابل و جلال آباد علیه ایران تظاهرات کرده و خواستار تحویل دادن زندانیان افغان به حکومت این کشور شدند.

حکومت افغانستان تعداد اعدام شده های افغان در ایران را شش نفر اعلام کرده اما برخی مقامات دیگر از جمله شماری از اعضای مجلس نمایندگان، این رقم را دهها نفر خواندند.

ایران به "تحرکات مشکوک" در داخل افغانستان اعتراض کرد و از مقامات این کشور خواست تا از ادامه این برخورد جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط