نشریات کابل: یکشنبه 26 ثور

سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به بریتانیا و دیدار او با نخست وزیر جدید این کشور، موضوع اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است که در آن، سیاست های بریتانیا و آمریکا در قبال افغانستان ارزیابی شده است.

روزنامه افغانستان به بهانه دیدار حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با دیوید کامرون، نخست وزیر جدید بریتانیا، به نقش بریتانیا در حل معضلات افغانستان پرداخته است.

این روزنامه نوشته که در سالهای اخیر، انتقادهایی در مورد سیاست بریتانیا در قبال جنگ با تروریسم و تامین امنیت ولایت هلمند در جنوب افغانستان مطرح بوده است.

روزنامه افغانستان افزوده که سربازان بریتانیایی عمدتا در ولایت هلمند مستقر هستند، اما وضعیت در این ولایت روز به روز بدتر می شود و این مسئله به نوشته روزنامه، تردیدهایی را در مورد "شفافیت" برنامه های بریتانیا در افغانستان بوجود می آورد.

نویسنده ابراز امیدواری کرده که نظام جدید در بریتانیا، به این مسئله توجه کرده و در راستای بهبود وضعیت در افغانستان تلاش کند.

روزنامه هشت صبح نیز سرمقاله خود را به همین موضوع اختصاص داده و نوشته که آقای کرزی با سفر به بریتانیا، سفر خود به آمریکا را "تکمیل کرد."

این روزنامه نوشته که آقای کرزی با سفر به آمریکا و بریتانیا و کسب حمایت سران دو کشور، تلاش کرد این پیام را برساند که مشکلی میان او و جامعه جهانی وجود ندارد.

هشت صبح در عین حال با اشاره به اظهارات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مورد حمایت نخست وزیر جدید بریتانیا در جنگ علیه تروریسم در افغانستان، نوشته است که این مسئله "آغاز خواهد شد برای همکاری هر دو قدرت بزرگ در افغانستان که پیش از این در مواردی صمیمانه به نظر نمی رسید."

نویسنده با تاکید بر اینکه بریتانیا، پس از آمریکا دومین کشور بزرگ کمک کننده به افغانستان است، حمایت نخست وزیر جدید بریتانیا از ماموریت افغانستان را مهم دانسته است.

روزنامه دولتی انیس، در سرمقاله خود زیر عنوان "تعهد مشترک در برابر مسئولیت مشترک" نوشته است که تجدید حمایت آمریکا و بریتانیا از ماموریت افغانستان، امر مهمی برای این کشور است.

این روزنامه نوشته که سفر اخیر آقای کرزی به آمریکا و بریتانیا نشان داده که "گرایش های مشترکی" میان کابل، واشنگتن و لندن در رابطه به مبارزه با افراط گرایی وجود دارد که این مسئله به باور نویسنده، هر سه کشور را برای رسیدن به هدف مشترک، نزدیک تر می سازد.

روزنامه ویسا با آنکه به "نزدیکی" در اظهارات سران افغانستان و آمریکا توجه کرده، اما نوشته که این تعهدات، نیاز به عمل دارد ورنه فایده ای نخواهد داشت.

این روزنامه نوشته که حل مشکلات افغانستان، از فساد گرفته تا نا امنی، نیاز به همکاری مشترک افغانستان و جامعه جهانی دارد، در حالی که به باور نویسنده، تا هنوز چنین اراده مشترکی به میان نیامده است.

ویسا از این انتقاد کرده که در سالهای گذشته، "تلاشهای صادقانه ای" برای از بین بردن فساد و نا امنی در افغانستان صورت نگرفته است.

مطالب مرتبط