درگیری مسلحانه میان کوچی ها و هزاره ها در بهسود

Image caption کوچی هر ساله اوائل بهار به بهسود می روند

حدود یک سال پس از آرامش میان کوچی ها (عشایر) و روستاییان در منطقه بهسود ولایت وردک درگیریهای مسلحانه از سر گرفته شده است. تصاحب زمین و چراگاهها محور اصلی این درگیریها است. وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که درگیری های تازه میان کوچی ها و روستاییان هزاره در بهسود تا شب شنبه، ۲۵ ثور/اردیبهشت ادامه داشته است.

ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله گفته است که هنوز از تلفات احتمالی این درگیری ها آماری گزارشی به دست او نرسیده است. او افزود که هیاتی برای بررسی و حل این موضوع به منطقه اعزام شده است.

آقای بشری گفت: "سه هیات به محل رفته است. هیات اول از ولسوالی (شهرستان) بهسود به مناطقی که درگیری و برخورد دو طرفه صورت گرفته رفته است. هیات دومی از ولسوالی دایمیرداد به محلی فرستاده شده است و هیات سومی به ریاست آمر امنیت ولایت میدان-وردک از مرکز ولایت به منطقه اعزام شده است تا مشکل را بررسی کنند." مناقشه بر سر تصاحب زمین و چراگاهها میان کوچی ها و ساکنان محلی در ولسوالی بهسود ولایت وردک از چند سال به این سو، تقریباً هر ساله در فصل بهار شدت می گرفته است. اما در یک سال اخیر با مداخله حکومت فروکش کرده بود.

در تازه ترین مورد گزارش ها حاکی است که در نتیجه درگیری ها در این محل ده ها خانواده روستایی خانه های خود را ترک گفته و به ولایت های همجوار پناه برده اند.

محمد محقق عضو مجلس نمایندگان، که خود هم به قوم هزاره تعلق دارد در پیوند به رویداد بهسود در یک نشست خبری از حکومت و جامعه جهانی خواست تا به منظور کاهش این تنش ها اقدامات عملی را روی دست گیرند.

آقای محقق گفت: "توقع من از حکومت و جامعه جهانی این است که هر چه سریعتر این قضیه را مهار کنند و نیروی حایل فرستاده شود، مناطقی که اشغال شده، دوباره تخلیه شود و مردم دعوت شوند تا به جای خود برگردند."

یکی از عوامل اصلی درگیری ها در بهسود مجادله بر سر زمین و چراگاهها است که همه سال در فصل بهار رخ می دهد. سال گذشته نیز مردم ولسوالی بهسود و کوچی با هم درگیر شدند که در آن شماری از دو طرف کشته شدند؛ به دنبال آن کمیسیون ویژه ای برای رسیدگی به مشکلات میان دو طرف تشکیل شد، اما تلاشها در این زمینه تا اکنون به جایی نرسیده و معضل همچنان ادامه دارد.

مطالب مرتبط