ولی کرزی: گزارش وزارت دفاع حقیقت ندارد

احمد ولی کرزی، برادر رئیس جمهوری
Image caption آقای کرزی خواستار تحقیق در مورد ادعاهای وزارت دفاع شده است

احمد ولی کرزی، برادر رئیس جمهوری افغانستان و رئیس شورای ولایتی قندهار، از یک گزارش وزارت دفاع افغانستان پرده برداشته که در آن، متهم به غصب زمین های مربوط به این وزارت در قندهار شده است.

ولی کرزی در تماس با بی بی سی گفت که اعضای شورای ولایتی قندهار در اعتراض به این گزارش، از ادامه کار خودداری کرده و دروازه این شورا را عملا بسته اند.

آقای کرزی گفت که گزارش وزارت دفاع او را متهم کرده که زمین های زیادی را در قندهار که مربوط به وزارت دفاع می شود غصب و آنها را میان اقوام و حامیان خود تقسیم کرده است.

وزارت دفاع افغانستان تا حالا از ابراز نظر در مورد چنین گزارشی خودداری کرده است اما گفته می شود که هیاتی از این وزارت اخیرا برای بررسی زمین های مربوط به وزارت دفاع به قندهار رفته بود.

این نخستین بار است که برادر رئیس جمهوری افغانستان از سوی مقامات دولتی این کشور به "غصب زمین" متهم می شود.

تعطیل شورای ولایتی

احمد ولی کرزی به بی بی سی گفت: "اکثر ملکیت های وزارت دفاع که در قندهار بوده چه ملکیت های که غصب شده و چه آنهایی که تا حالا در حالت عادی قرار دارند، همه را به من نسبت داده اند. فرمانده قول اردو این گزارش را امضا کرده و این گزارش در اختیار همه ادارات دولتی قرار داده شده است."

آقای کرزی گفت که اعضای شورای ولایتی قندهار، با اکثریت آرا تصمیم گرفتند که در اعتراض به این گزارش، دروازه شورای ولایتی را بسته کنند.

او گفت: "تا این موضوع حل نشود، فکر نمی کنم که شورا دیگر تشکیل جلسه داده و یا کار کند."

آقای کرزی افزود: "من می گویم این موضوع ثبوت شود، رسانه ها و هیات بیایند و تحقیق کنند و اگر زمین وزارت دفاع را گرفته بودم، باید به من جزای سنگین داده شود، ورنه باید اعاده حیثیت شود."

بی بی سی کوشیده است واکنش فرمانده قول اردوی اتل قندهار را که به گفته آقای کرزی گزارش وزارت دفاع را تائید کرده، به دست آورد؛ اما موفق نشده است.

احمد ولی کرزی از چهره های با نفوذ در قندهار است و همزمان ریاست شورای ولایتی قندهار را برعهده دارد.

او ظرف سالهای اخیر، در پی اتهامات گسترده ای که علیه او در رسانه های غربی مطرح می شود، به چهره بحث برانگیزی تبدیل شده است.

آقای کرزی این اتهامات را که شامل ادعای دست داشتن او در قاچاق مواد مخدر می شود، به شدت تکذیب کرده است.

مطالب مرتبط