بحثها در باره درگیری های بهسود مجلس را به تشنج کشاند

مجلس نمایندگان افغانستان
Image caption درگیری های مشابه در بهسود سال گذشته هم بحث هایی را در مجلس برانگیخته بود

بحث ها در باره درگیری های بهسود مجلس نمایندگان افغانستان را به تشنج کشاند و شماری از نمایندگان در اعتراض به ادامه این درگیری ها مجلس را ترک کردند.

شماری از نمایندگان مجلس گفته اند که درگیری ها میان کوچی ها (عشایر) و روستاییان هزاره در ولایت های وردک و غزنی از روز شنبه، ۲۵ ثور/اردیبهشت، آغاز شده است.

کوچی ها قبائلی هستند که اکثراً در جای مشخصی ساکن نیستند و از حدود صد سال پیش برخی از این قبائل هر ساله اوائل بهار برای چند ماهی به مناطق مرکزی افغانستان کوچ می کنند. ولی میان آنها و روستاییان همواره بر سر استفاده از چراگاهها تنش هایی به میان می آید و گاه این تنشها به درگیری مسلحانه می انجامد.

شماری از نمایندگان مجلس در نشست روز دوشنبه، بیست و هفتم ثور گفتند که کوچی ها امسال همراه با سلاح به منطقه رفته و باعث درگیری های تازه شده اند.

عبدالرضا رضایی نماینده ولایت میدان وردک در مجلس گفت: "در دای میرداد، ولسوالی (شهرستان) کتب، ولسوالی حصه اول بهسود، ولسوالی حصه دوم بهسود (میدان وردک) و ولسوالی ناور (غزنی) مهاجمینی هجوم آورده اند."

او گفت که ۲۵ روستا در دای میرداد به آتش کشیده شده و شمار زیادی از خانواده هایی که در محل درگیری بوده اند، خانه های خود را ترک کرده اند.

هنوز در باره تلفات احتمالی این درگیری ها گزارش دقیقی در دست نیست.

آقای رضایی و شماری دیگر از نمایندگان مجلس دولت و نهادهای امنیتی را به شدت مورد انتقاد قرار دادند که برای جلوگیری از این درگیری ها توجه لازم نکرده اند.

صدیقه مبارز عضو مجلس گفت: "آیا محافظت از جان شهروندان افغانستان مسئولیت و وظیفه وزارت دفاع، وزارت داخله (کشور) و اداره امنیت نیست؟"

او همچنین گفت: "۱۸۰۰ نفر نیروی ازبکی (شبه نظامی) به دستور وزیر محترم داخله در ولایت میدان وردک بوده که ۲۰۰ نفر آنها مخصوص ولسوالی کتب بوده اند. پریشب این ها از منطقه بیرون می شوند و دیشب عملیات شروع می شود."

اما شماری از نمایندگان کوچی ها در مجلس روستاییان را متهم به آغاز جنگ کردند.

Image caption کوچی هر ساله اوائل بهار به بهسود می روند

علم گل کوچی، یکی از نمایندگان گفت: "آنها (روستاییان هزاره) در مقابل ما جبهه تشکیل داده اند. حقوق حقه ما را غصب کرده اند. آنها غاصبند. ۳۲ سال است که آنها حقوق ما را گرفته اند. من با آنها هم جنگ می کنم ولو با هزاران سلاح، حق خود را پس خواهم گرفت."

به دنبال این سخنان، مجلس به تشنج کشانده شد و شماری از نمایندگان مجلس در اعتراض به ادامه درگیری ها در منطقه مجلس را ترک کردند.

هر چند یونس قانونی، رئیس مجلس نمایندگان اعضای مجلس را به خویشتن داری و حل قضیه از طریق گفتگوهای "استدلالی و منطقی" دعوت کرد، اما ظاهراً هر دو طرف به این سخنان قانع نشدند.

احمد بهزاد، عضو مجلس به بی بی سی گفت که نمایندگان معترض که شمار شان به بیش از سی نفر می رسد، پس از خروج از تالار مجلس، دست به تحصن زده اند.

او که خود هم شامل این نمایندگان است، افزود نمایندگان تصمیم گرفته اند که تا زمان حل این قضیه به تحصن خود ادامه دهند.

روز گذشته وزارت داخله/کشور افغانستان هم از اعزام سه هیات به منطقه برای حل این قضیه خبر داد، ولی نمایندگان معترض در مجلس بر حل "دایمی و بنیادی" تاکید کردند.

مناقشه بر سر تصاحب زمین و چراگاهها میان کوچی ها و ساکنان محلی در ولسوالی بهسود ولایت وردک از چند سال به این سو، تقریباً هر ساله در فصل بهار شدت می گرفته است. اما در یک سال اخیر با مداخله حکومت فروکش کرده بود.

سال گذشته نیز مردم ولسوالی بهسود و کوچی با هم درگیر شدند که در آن شماری از دو طرف کشته شدند؛ به دنبال آن کمیسیون ویژه ای برای رسیدگی به مشکلات میان دو طرف تشکیل شد، اما تلاشها در این زمینه تا اکنون به جایی نرسیده و معضل همچنان ادامه دارد.

مطالب مرتبط