مخالفت کرزی با تظاهرات ضد ایران در افغانستان

تظاهرات علیه ایران در کابل
Image caption تظاهرکنندگان شعارهای ضد ایران سر دادند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به اعتراضهای اخیر در کشورش نسبت به "بدرفتاری" ایران با پناهجویان افغان واکنش نشان داده و آن را "کار نادرستی" خوانده است.

آقای کرزی که در جواب به سوال یک خبرنگار در جریان کنفرانس خبری در کابل صحبت می کرد، گفت که "تظاهرات علیه یک کشور دوست و برادر به نظر من کار درستی نیست."

آقای کرزی افزود: "قانون اساسی افغانستان حق تظاهرات را به مردم داده است... اما کسانی که از این ناحیه (وضعیت پناهجویان افغان در ایران) تشویش دارند، بگذارند تا دو حکومت این مسئله را بین خود حل کنند."

اخیرا در پی انتشار گزارشهایی در مورد اعدام شماری از پناهجویان افغان در ایران، تظاهرات گسترده ای در کابل، جلال آباد و هرات راه اندازی شد.

تظاهرکنندگان شعارهای علیه ایران سر داده و خواستار رسیدگی دولت افغانستان به گزارشهایی اعدام پناهجویان افغان در ایران شدند.

واکنش تند ایران

واکنش ایران به این تظاهرات و گزارشهایی که در مورد اعدام پناهجویان افغان در رسانه های این کشور منتشر شده، تند بود.

وزارت خارجه ایران، تظاهرات کابل را به حامیان جندالله نسبت داد و نسبت به "تحرکات مشکوک" علیه ایران در افغانستان هشدار داد.

حکومت افغانستان تائید کرده که شش نفر از پناهجویان افغان در ایران در ماههای اخیر اعدام شده اند، اما برخی دیگر از مقامات افغان از جمله شماری از اعضای مجلس نمایندگان این کشور، تعداد افغانهای اعدام شده در ایران را دهها نفر خوانده اند.

گفته می شود که بیشتر پناهجویان افغان که در ایران زندانی هستند، متهم به قاچاق مواد مخدر بوده اند.

حکومت افغانستان می گوید، دو کشور افغانستان و ایران، توافقنامه ای را امضا کرده اند که براساس آن، باید یک دیگر را در جریان پرونده های جرمی علیه اتباع دو کشور قرار بدهند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در کنفرانس خبری تازه خود از ایران خواست تا این اطلاعات را در اختیار مقامات افغان قرار دهد.

آقای کرزی گفت: "آنهای که جرم مرتکب می شوند و طبق قانون ایران زندانی می شوند و جزا می بینند، دولت افغانستان در این مورد اعتراضی ندارد. اما آنهای که جرم ندارند و به اعدام محکوم می شوند، آرزوی ما این است که پرونده شان را با افغانستان و مقامات کنسولی ما در ایران به اشتراک بگذارند."

مطالب مرتبط