حمله کابل؛ قدرت پاسخگویی طالبان به عملیات ناتو

صحنه حمله انتحاری کابل - 18 مه
Image caption حمله انتحاری سه شنبه تلفات بالایی داشت

هر چند هر از گاهی عملیات بزرگی در افغانستان توسط نیروهای بین المللی انجام می شود، اما حمله انتحاری روز سه شنبه در کابل این پرسش را مطرح می کند که کدامیک از طرفهای درگیر دست برتر را دارند.

بر اثر این حمله انتحاری نوزده نفر از جمله شش سرباز ناتو در شهر کابل کشته شدند. ظاهرا هدف بمب گذار حمله به یک کاروان نیروهای ناتو بوده است. طالبان مسئولیت این حمله انتحاری را برعهده گرفته اند.

مقامات ناتو این حقیقت را انکار نمی کنند که در تلاشند تا ابتکار عملیات نظامی را از پیکارجویان طالبان پس بگیرند.

بالا بودن تلفات نظامیان و غیرنظامیان این حمله انتحاری، به تلاش نیروهای ائتلاف برای پیروزی بر دل ها و اذهان عمومی، ضربه سنگینی زده است.

در ضمن این حمله انتحاری تاکیدی است بر این واقعیت که به رغم افزایش تلاش ها، نیروهای ائتلاف کاملا نمی توانند از وقوع حملاتی از این دست توسط طالبان، جلوگیری کنند.

انجام حملات پیچیده و بزرگ توسط پیکارجویان هم هر از گاهی اتفاق می افتد و یکی از روش های کارآمد پیکارجویان به حساب می آید.

این در حالی است که نیروهای نظامی به فرماندهی ناتو، همچنان در حال تداوم استراتژی جدید خود برای تحت کنترل درآوردن جنوب افغانستان هستند.

هم اکنون تلاش نیروهای ائتلاف به رهبری ناتو، روی کانون پیکارجویان طالبان در اطراف قندهار متمرکز شده است.

مقام های ناتو تاکید می کنند که دوباره ابتکار عمل را به دست آورده اند اما پرسش هایی مطرح است در مورد این که عملیات اخیر نیروهای ناتو ابتدا در هلمند و حالا در قندهار چه تاثیراتی را به همراه داشته است؟

این حمله انتحاری در کابل نشان می دهد که پیکارجویان طالبان قادرند تا از طرق مختلف به عملیات ناتو پاسخ دهند.

همانگونه که فرماندهان نظامی آمریکایی هم معتقدند، نقشه های نظامی آنها هرچه باشد، دشمن هم روش خود برای پاسخگویی را دارد.

مطالب مرتبط