فشار مجلس بر کرزی بر سر معرفی وزرای جدید

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان
Image caption آقای کرزی گفته است عجله ای برای معرفی وزرای جدید ندارد

مجلس نمایندگان افغانستان به رئیس جمهور کرزی تا روز شنبه هفته آینده مهلت داده است که فهرست پیشنهادی وزرای کابینه را به این مجلس ارایه کند.

اعضای مجلس نمایندگان با اکثریت آرا فیصله کردند که اگر چنین نشود، مجلس نمایندگان تا معرفی نامزد وزرای جدید، هر روز "جلسات خاموش" برگزار کرده و هیچ موضوع دیگری را در دستور کار خود قرار نخواهد داد.

مجلس نمایندگان افغانستان حدود سه ماه پیش صلاحیت یازده نفر از وزرای پیشنهادی را تائید نکرد و سرنوشت این وزارتخانه ها تا حالا نامعلوم است.

مجلس نمایندگان افغانستان می گوید، ادامه پیشبرد امور این وزارتخانه ها از سوی "سرپرست" خلاف قانون است و هر چه زودتر باید وزرای جدید به مجلس معرفی شوند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در جریان کنفرانس خبری خود، در جواب به سوالی در این مورد گفت که عجله ای در معرفی نامزد وزرای جدید به مجلس ندارد.

برخی از اعضای مجلس افغانستان ادعا می کنند که آقای کرزی عمدا معرفی نامزد وزرای جدید را تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و تشکیل پارلمان جدید، به تاخیر می اندازد.

اما آقای کرزی گفته است که می خواهد در انتخاب افراد جدید برای یازده وزارتخانه باقی مانده، دقت لازم را به کار گیرد.

روابط حکومت و پارلمان افغانستان اخیرا پرتنش بوده است.

مجلس نمایندگان دو بار اکثر وزرای پیشنهادی آقای کرزی را برای کابینه جدید افغانستان رد کرد؛ اقدامی که از سوی بسیاری از ناظران، به عنوان رویارویی مجلس با حکومت تعبیر شد.

بدنبال آن نیز، مجلس نمایندگان فرمان تقنینی رئیس جمهور کرزی در مورد قانون انتخابات را نپذیرفت و این مسئله به جنجال بزرگی تبدیل شد.

آقای کرزی در انتقاد از مجلس نمایندگان، تا جایی پیش رفت که از "نفوذ خارجی ها" در داخل این مجلس سخن گفت.

جنجال بر سر قانون انتخابات هنوز حل نشده و در حالی که حکومت و کمیسیون برگزاری انتخابات، بر اجرای قانون جدید براساس فرمان تقنینی رئیس جمهور کرزی تاکید دارند، مجلس نمایندگان این قانون را "فاقد اعتبار" می داند.

مطالب مرتبط