یازده عضو کابینه کرزی 'به زودی به پارلمان معرفی می‌شوند'

پارلمان
Image caption مجلس افغانستان بیست و هفت وزیر پیشنهادی آقای کرزی را رد صلاحیت کرده است

دفتر رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به تعیین ضرب الاجل مجلس نمایندگان برای معرفی وزیران جدید، گفته است که یازده وزیر جدید به زودی معرفی خواهند شد.

روز چهارشنبه، ۲۹ ثور/اردیبهشت، اعضای مجلس نمایندگان با تعیین ضرب الاجلی برای معرفی ۱۱ وزیر کابینه حامد کرزی، رئیس جمهوری، یک مهلت دو روزه برای این منظور در نظر گرفتند.

در حال حاضر ۱۱ وزارتخانه توسط "سرپرست‌ها" اداره می‌شوند هر چند قرار بود پس از آغاز اجلاس بهاری مجلس در نیمه ماه حوت/اسفند، آقای کرزی وزیران پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند.

احمد ضیا سیامک هروی، از سخنگویان آقای کرزی به بی بی سی گفت که رئیس جمهوری ۱۱ وزیر پیشنهادی خود را برای گرفتن "رای اعتماد" ظرف چند روز آینده معرفی خواهد کرد.

او گفت: "در چند روز آینده رئیس جمهوری اسلامی افغانستان لیست بقیه اعضای کابینه را به پارلمان خواهد فرستاد."

اما آقای هروی مشخص نکرد که آقای کرزی دقیقا چند روز دیگر این وزیران را معرفی خواهد کرد.

مجلس تا روز شنبه هفته آینده به آقای کرزی فرصت داده است فهرست اسامی ۱۱ عضو باقیمانده کابینه خود را برای بررسی نمایندگان ارسال دارد.

آقای هروی گفت: "ما فکر می کنیم که ضرب الاجل دو روزه برای این گونه کار مهم، فرصت کافی نیست و نیاز به وقت بیشتر است."

اما اعضای مجلس گفته اند که آقای کرزی پس از رد صلاحیت وزیران پیشنهادی او در ماه جدی/دی گذشته چند ماه فرصت داشته است که برای ترتیب فهرست ۱۱ عضو کابینه خود فکری کند.

Image caption در حال حال حاضر تنها چهارده عضو کابینه آقای کرزی از سوی مجلس تایید شده اند

مجلس نمایندگان در ماه جدی در دو نوبت در مجموع صلاحیت ۲۷ فرد پیشنهادی آقای کرزی برای عضویت در کابینه را رد کرد و تنها به ۱۴ وزیر پیشنهادی او رای داد.

به این ترتیب، کابینه ۲۵ عضوی آقای کرزی تکمیل نشد و آقای کرزی مجبور شد که برای ۱۱ وزارتخانه "سرپرست" تعیین کند.

در ماه‌های گذشته ظاهراً گفتگوها میان دفتر ریاست جمهوری و مجلس عمدتاً بر سر این بوده است که شماری از وزیران رد صلاحیت شده دوباره به مجلس معرفی شوند، اما نمایندگان مجلس به دلیل مغایرت این امر با آئین نامه داخلی مجلس، با آن مخالفت کردند.

تاخیر در معرفی وزیران پیشنهادی آقای کرزی هر از گاهی در این چند ماه مورد بحث نمایندگان مجلس قرار گرفته است، اما در اجلاس روز چهارشنبه، نمایندگان آشکارا از تعلل در این مورد ابراز ناخرسندی و خشم کردند.

یکی از نمایندگان گفت که بررسی صلاحیت‌های وزیران، از اختیارات قانونی مجلس است، ولی به رغم صراحت این موضوع، شماری از افراد به عنوان "سرپرست" عملاً در مقام وزیر به کار خود ادامه می دهند.

این نماینده مجلس گفت که با عدم معرفی وزیران جدید و ادامه کار سرپرست‌ها، اختیار قانونی خود را از دست رفته، و خود را "تحقیر شده" می‌داند.

اعضای مجلس در نشست روز چهارشنبه خود با اکثریت آرا تصمیم گرفتند در صورتیکه بقیه اعضای کابینه معرفی نشوند، از روز شنبه آینده "جلسات خاموش" برگزار خواهند کرد و هیچ موضوعی را در دستور کار خود قرار نخواهند داد.

ظاهراً این گمان هم در میان نمایندگان وجود داشته که ممکن است آقای کرزی بقیه اعضای کابینه خود را اصلاً معرفی نکند و معرفی آنها را به بعد از برگزاری انتخابات مجلس و آغاز به کار مجلس آینده موکول کند.

Image caption ظرف ماههای گذشته روابط میان آقای کرزی و مجلس تنش آلود بوده است

اما سیامک هروی گفت که دلیل تاخیر در معرفی وزیران پیشنهادی "مشغولیت‌های" آقای کرزی بوده است.

او گفت: "رئیس جمهوری چند بار که خواست روی لیست کاندیداهای (وزارت) کار کند، مسائل مهم دیگری پیش آمد، سفرهایی انجام شد و خیلی از مسائلی بود که در اولویت قرار داشتند و باید به آنها رسیدگی می‌شد، به همین خاطر مساله معرفی اعضای کابینه به تاخیر افتاد."

همزمان با تاخیر در معرفی بقیه اعضای کابینه به مجلس، روابط میان آقای کرزی و مجلس ظرف چند ماه گذشته تنش آلود بوده است.

اعضای مجلس در این مدت بر معرفی این وزیران اصرار کرده‌اند و یک بار پیش از این هم ضرب‌الاجلی برای معرفی آنها تعیین کردند که ظاهراً آقای کرزی آن را نادیده گرفت.

اما این تنشها با رد فرمان تقنینی آقای کرزی در باره انفاذ قانون جدید انتخابات در ماه حمل/فرودین از سوی مجلس، به اوج خود رسید.

مجلس این فرمان را "بی اعتبار" خواند و بر معتبر بودن قانون انتخابات موجود تاکید کرد.

تصمیم مجلس خشم آقای کرزی را برانگیخت به نحوی که در حضور خبرنگاران، رد فرمان خود توسط مجلس نمایندگان افغانستان را به "مداخلات شدید، عمیق و ویرانگر خارجی" نسبت داد.

مطالب مرتبط