هشدار شماری از نمایندگان مجلس افغانستان به دولت

Image caption نمایندگان معترض مجلس هشدار دادند که اگر به معضل بهسود رسیدگی نشود، دامنه اعتراض ها را گسترش خواهند داد

نمایندگان متحصن هزاره در مجلس نمایندگان افغانستان، به دولت هشدار داده اند که اگر معضل میان کوچی ها(عشایر) و روستاییان را در بهسود حل نکند، هزاره ها دست به اعتراضات سراسری گسترده خواهند زد.

این نمایندگان مجلس که شمار آنها به دهها تن می رسد، از چهار روز پیش در اعتراض به درگیری میان کوچی ها و روستاییان در مناطق بهسود و دایمیرداد ولایت وردک، دست به تحصن زده اند.

درگیری مسلحانه میان کوچی ها و روستاییان هزاره در مناطق بهسود و دای میرداد، از اوائل هفته جاری آغاز شد و تا حال شش کشته بجا گذاشته است. همچنین گزارش شده که دهها خانه در این درگیری به آتش کشیده شده است.

کوچی ها از چند سال به این سو با گرم شدن هوا به این مناطق می روند و ورود آنها به این مناطق با درگیری های مسلحانه بر سر استفاده از چراگاهها به همراه بوده است.

نمایندگان معترض مجلس روز پنجشنبه، سی‌ام ثور/اردیبهشت، در تجمع اعتراضی در غرب کابل در میان هزاران تن از مردم حاضر شدند و از دولت خواستد که دستور خروج افراد مسلح کوچی ها را از این مناطق صادر کند.

محمد محقق، یکی از این نمایندگان است. او گفت دولت باید ظرف ۲۴ ساعت افراد مسلح را از منطقه بیرون کند و تا پنج روز دیگر خانواده های آواره شده را به خانه های خود بازگرداند.

Image caption معترضان کابلی خواستار عدم شرکت نمایندگان هزاره در جرگه صلح شدند

در حالی که سخنان آقای محقق از سوی معترضان حمایت می شد گفت: "به حکومت هشدار می دهم که ظرف ۲۴ ساعت یک کوچی مسلح و یک رمه (گله) گوسفند، که سر خانه مردم و زمین مردم است، در منطقه بهسود و دایمیرداد نماند."

هر چند پیش از این یک هیات بلندپایه دولت به ریاست محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری برای حل این معضل به بهسود رفت بود، اما ظاهرا معضل میان کوچی ها و هزاره ها پایان نیافته و همچنان ادامه دارد. آقای محقق که از رهبران عمده هزاره ها در افغانستان است، همچنان هشدار داد که اگر دولت معضل میان کوچی ها و هزاره های بهسودی و دایمیردادی را حل نکند، اعتراضهای گسترده مردمی را در کشور برگزار خواهد کرد.

او گفت: "به نمایندگی از آنها (نمایندگان متحصن) گفتم یا جناب آقای کرزی کوچی نماهای مسلح را از منطقه بکشند یا این اعتراض را به درون مردم می کشانیم و به سراسر کشور می بریم."

معترضان همچنین گفتند که اگر دولت به معضل کنونی در بهسود رسیدگی نکند، آنها در جرگه صلح، که قرار است برای تعیین چهارچوب گفتگو با طالبان در آینده نزدیک برگزار شود، شرکت نخواهند کرد.

معترضان همچنین از نهادهای بین المللی در افغانستان، به ویژه دفتر سازمان ملل خواستند که برای حل معضل میان کوچی ها و هزاره ها مداخله کنند.

Image caption تظاهرکنندگان در دایکندی: افراد مسلح کوچی‌ از بهسود بیرون شوند

محمد محقق گفت: "از جامعه جهانی می خواهم که در روش شان تجدید نظر کنند و به حرفهای دروغی که به ایشان گفته می شود، اعتماد نکنند. مداخله کنند. نگذارند که دیگر از سراسر کشور مسلح شده بیایند و منطقه هزاره جات را به خون بکشانند."

به گفته معترضان، به مقامهای سازمان ملل و دیگر نهادهای بین المللی در کابل واقعیت های بهسود و دایمیرداد طور دیگری فهمانده شده است.

همزمان با برگزاری این اعتراض ها، شماری از مردم در ولایت دایکندی در مرکز افغانستان هم دست به تظاهرات اعتراضی زده اند.

تظاهرکنندگان در دایکندی خواستار حل معضل کوچی ها و روستاییان و بازگرداندن خانواده های آواره شده بهسودی و دایمیردادی شدند.

این در حالی است که پیش از این صدها تن در ولایت بامیان هم در اعتراض به درگیری در بهسود دست به تظاهرات زده بودند.

معترضان بامیانی، دولت را متهم به سهل انگاری در ارتباط به درگیری و ادامه مشکل میان کوچی ها و روستائیان در بهسود و دای میرداد کردند. آنها همچنین دولت را متهم به داشتن "سیاست های دوگانه و تبعیض گرایانه" در قبال شهروندان کشور کردند.

Image caption تظاهرکنندگان بامیانی خواستار محاکمه عاملان حوادث بهسود و دای‌میرداد شدند

درحالی که مشکل کوچی ها و روستائیان بهسود حل نشده است، نگرانی از این که این درگیری ها گسترش یابد و جنبه قومی به خود بگیرد، در حال افزایش است. نگرانی از این وجود که درگیری های بهسود و دای‌میرداد جنبه قومی پیدا کند و دامنه آن گسترش یابد.

قبائل کوچی که به قوم پشتون تعلق دارند، از حدود صد سال به این سو برای استفاده از علفچر (چراگاههای) هزاره جات به آنجا می‌روند، ولی در این مدت ورود آنها به این مناطق همواره با بروز تنشهایی میان این قبائل و روستاییان مناطق کوهستانی هزاره‌جات به همراه بوده است.

هزاره ها حکومت های حاکم بر افغانستان را همواره متهم به حمایت از کوچی‌ها کرده و گفته اند که دولت عمدا نمی‌خواهد مشکل میان کوچی ها و هزاره ها حل شود.

در حال حاضر هم نمایندگان هزاره ها خواستار اسکان کوچی ها شده و بر دولت فشار می آورند که برای کوچی ها زمینه سکونت دایمی را فراهم کند.

ماده چهاردهم قانون اساسی دولت افغانستان را مکلف کرده که کوچی ها را در مناطق مناسب اسکان دهد.

مطالب مرتبط