روزنامه های کابل: پنجشنبه، ۳۰ ثور

حملات انتحاری طالبان به کابل و پایگاه هوایی بگرام و همچنین درگیری در بهسود، از مهمترین موضوع های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که حملات انتحاری شورشیان به کابل و بگرام نیازمند "پاسخ" هستند. به نوشته روزنامه، ممکن است که این حملات "آغاز مانورهای مشابه" شورشیان باشد.

در پی انفجار انتحاری روز سه شنبه، ۲۸ ثور/اردیبهشت، در کابل، ۱۸ تن کشته و ۵۲ نفر دیگر زخمی شدند و در حمله گروهی طالبان به پایگاه نظامی بگرام در روز ۲۹ ثور، ۹ سرباز آمریکایی زخمی شدند.

انیس حمله به پایگاه بگرام را "تاکتیک تازه" شورشیان علیه نیروهای ناتو خوانده و نوشته که این حمله از لحاظ نظامی "تبعات سوء" بر فعالیت های نیروهای افغان و ناتو دارد.

روزنامه تاثیرگذاری "منفی" بر روحیه نظامیان ناتو را یکی از این پیامدها دانسته است. انیس همچنین افزوده که شورشیان قصد دارند با این گونه حملات "آسیب پذیری" نیروهای افغان و ناتو را به نمایش بگذارند. هر چند ناتو گفته است که این حملات بر فعالیت های آنان اثری ندارد

انیس هشدار داده که نیروهای افغان و ناتو با توجه به اهمیت این گونه حوادث توانایی های خود را بالا ببرند و متوجه حملات مشابه در آینده هم باشند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود این پرسش را مطرح کرده که حمله طالبان به در ورودی پایگاه بگرام ناشی از توانایی طالبان است یا ناتوانی نیروهای امنیتی. به نظر نویسنده، این پرسش ذهن هر شهروند کشور را می آزارد.

روزنامه در ادامه نوشته که از یک سو باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از افزایش نیروهای نظامی در افغانستان سخن می گوید و از سوی دیگر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از مصالحه با شورشیان حرف می زند.

به نوشته روزنامه افغانستان، مردم افغانستان "در میان دو سنگ جنگ و مصالحه با طالبان" آرد می شوند و حملات تازه به نگرانی های مردم بیشتر دامن می زند.

این روزنامه همچنین به این نظر است که ممکن است طالبان با این گونه حملات خود از یک سو ندای صلح را به تمسخر بگیرند و از سوی دیگر این پیام را بفرستند که به بازگرداندن افغانستان به قرن گذشته تردیدی ندارند.

روزنامه راه نجات در سرمقاله خود با اشاره به درگیری ها میان کوچی ها و روستاییان در بهسود، کوچی گری را "سنت قبیله ای و دیرینه" خوانده و افزوده که این سنت قبائل کوچی را از هر گونه پیشرفت بازداشت داشته است.

به نوشته این روزنامه، کوچی گری نه تنها برای خود این قبائل مشکلاتی را به وجود آورده، بلکه شماری از روستاییان را هم با دشواری هایی مواجه کرده است.

درگیری مسلحانه میان کوچی ها و روستاییان در ولسوالی/شهرستان بهسود ولایت میدان-وردک در هفته جاری دست کم شش کشته بجا گذاشته و دهها خانه به آتش کشیده شده است.

راه نجات در ادامه دولت را در این مورد متهم به "سهل انگاری" کرده و نوشته است که دولت بیش از این دیگر "فرصت برای سهل انگاری ندارد و ناگزیر باید تصمیم قاطع اتخاذ کند".

سروش ملت وضعیت در بهسود و کوچ نشینی قبائل کوچی را "سناریو" خوانده و نوشته که با حمله مسلحانه کوچی ها به بهسود و کشته شدن شماری از روستاییان و آوارگی عده ای دیگر، همزمان با حملات حملات انتحاری در کابل و بگرام اوضاع کشور را "ملتهب" کرده است.

نویسنده روزنامه افزوده که این "اتفاقات ناگوار" چشم انداز آینده کشور را "ناامیدکننده" ساخته و نشان از "آینده ای دشوار و معلوم" دارد.

سروش ملت درگیری های بهسود و حملات انتخاری در کابل و بگرام را "در امتداد هم و جزء برنامه های سنجیده شده مخالفین مسلح دولت و تداوم عملی هشدارهای اخیر طالبان" دانسته است.