وعده‌هایی که عملی نشد؛ بامیان هنوز موزه ندارد

بامیان

مقامهای محلی در ولایت بامیان، گفته اند که علی رغم تلاشهای این مقامها و وعده های مقامهای دولت مرکزی، هنوز این ولایت صاحب موزیم/موزه نشده است.

مقامهای ولایت بامیان گفته اند برای نگهداری دهها اثر تاریخی که در سالهای اخیر در پی کاوش های باستان شناسان داخلی و خارجی به دست آمده، جای مناسبی وجود ندارد.

جواد ضحاک، رئیس شورای ولایتی بامیان گفت که نبود موزیم در بامیان، باعث شده است که آثار تاریخی این ولایت که توسط مردم ازمحلات باستانی به دست می آیند، دوباره به دولت بازگردانده نشوند.

علاوه بر این، نگه داری آثار با ارزش تاریخی بامیان در مکانهای غیررسمی می تواند احتمال سوء استفاده قاچاقچیان از این آثار را افزایش دهد.

آقای ضحاک می گوید در سالهای گذشته وعده هایی مبنی بر ساختن ساختمان موزیمی برای بامیان از سوی مقامهای ارشد دولت مرکزی داده شده بوده، اما هیچ یک از این وعده ها تا حال عملی نشده است .

او گفت: "در بامیان موزیمی نیست، اگرموزیمی وجود داشته باشد آثاری که کشف می شوند در آن نگه داری شود، جهانگردان باید آنها را ببیند، برای مردم درآمد داشته باشد، اما آثار تاریخی بامیان وقتی کشف می شوند در اتاقهای قفل شده نگه داری می شوند و هیچ کسی آنها را نمی بیند، مثل این که در زیر زمین دفن شده باشد."

امیر فولادی مسئول برنامه ایکوتوریسم (طبیعت گردی) در بامیان گفت که نبود موزیم بر توسعه صنعت گردشگری در این ولایت تاثیر منفی گذاشته است.

Image caption آثار تاریخی بامیان در انبارهای غیرمعیاری نگه داری می شود

آقای فولادی گفت که عدم امکان دیدن آثار با ارزش تاریخی بامیان، که بیشتر به عنوان یک ولایت باستانی و تاریخی شناخته می شود، باعث شده که گردشگران برای دیدن از این ولایت علاقه مند نشوند.

او گفت که ساختن موزیمی برای به نمایش گذاشتن آثار تاریخی این ولایت می تواند بر رشد صنعت گردشگری و افزایش درآمد مالی بامیان نقش مثبتی داشته باشد.

آقای فولادی گفت: "از نظر ما که برای توسعه صنعت جهانگردی کار می کنیم، ساختن موزیم در بامیان یک ضرورت است. وقتی که آثار تاریخی که کشف می شوند در این موزیم نمایش داده شوند هم برای جلب توریست ها و هم برای افزایش درآمدهای توریستی موثر واقع می شوند، اما متاسفانه هنوز موزیمی در بامیان وجود ندارد".

مسئولان محلی بامیان می گویند هنوز آمار دقیقی از آثار تاریخی این ولایت که ظرف سالهای اخیر کشف شده اند وجود ندارد، اما به گفته رسول شجاعی، مسئول بخش موزیم در اداره اطلاعات و فرهنگ بامیان، دهها اثر تاریخی کشف شده توسط باستان شناسان در اتاقهای "غیرمعیاری" نگه داری می شوند.

شجاعی می افزاید در چنین شرایطی امکان مراقبت اساسی از این آثار وجود ندارد و همواره بروز مشکلات ناشی از ریزش برف و باران آنها را تهدید می کند.

او گفت: "ما این آثار را در انبارهای نامناسب نگهداری می کنیم. آنها در آخر سال وقتی در انبارها بسته می شود، دروازه های آنها مهر و موم می شود و تا یک سال دیگر ما آن را نمی بینیم. واقعا از اثر سردی هوا و ریزش برف و باران آثارتاریخی در این انبارها آسیب می بینند".

Image caption والی بامیان وزارت اطلاعات و فرهنگ را متهم به سهل انگاری کرد

در این حال حبیبه سرابی، والی ولایت بامیان وزارت اطلاعات و فرهنگ را متهم به "سهل انگاری" کرد. به گفته خانم سرابی، علی رغم تقاضاهای مکرر مقامات محلی بامیان از وزارت اطلاعات و فرهنگ، هیچ اقدامی در جهت ساختن موزیم برای ولایت بامیان از سوی این وزارت صورت نگرفته است.

خانم سرابی گفت: "متاسفانه وزارت اطلاعات و فرهنگ تا حال در این مورد توجه نداشته و ما چندین بار این موضوع را با مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ و تیم متخصصان باستان شناسی مطرح کردیم و همچنان از سفارت جاپان (ژاپن) نیز کمک خواسته شده، اما هنوز در این خصوص کاری صورت نگرفته است".

آثارتاریخی و منظره های طبیعی بامیان برای بسیاری از جهانگردان داخلی و خارجی جاذبه دارند. هشت اثر و منطقه ارزشمند تاریخی در بامیان، از جمله مجسمه های بودا، شهرغلغله، مغاره های فولادی و شهر ضحاک در فهرست میراثهای فرهنگی جهان ثبت شده است.

طالبان درسال ۲۰۰۱ دو پیکره بزرگ و بی نظر بودا در بامیان را علی مخالفت های گسترده جهانی با جنگ افزارهای سنگین و مواد منفجره تخریب کردند.