مقام های افغان: لاشه هواپیمای پامیر پیدا شد

Image caption خطوط هواپیمایی پامیر بیشتر در مسیرهای داخلی فعالیت دارد

لاشه هواپیمای شرکت هواپیمایی پامیر در یک منطقه کوهستانی شمال کابل پیدا شده و اجساد شماری از سرنشینان آن هم به کابل منتقل شده است.

این هواپیما بامداد روز دوشنبه ۲۷ ثور/اردیبهشت، در یک پرواز داخلی از قندوز به کابل در حوالی گذرگاه سالنگ از صفحه رادار ناپدید شد.

این هواپیمای متعلق به شرکت خصوصی پامیر هنگام پرواز ۳۸ مسافر و پنج خدمه پرواز داشت. گفته شده است که شماری از سرنشینان آن شهروندان خارجی بوده اند.

ژنرال داوود داوود معاون وزارت داخله/کشور افغانستان در یک نشست خبری گفت که بدنه این هواپیمای آنتونوف ۲۴ کاملا متلاشی شده و عملیات گروههای نجات برای بیرون آوردن اجساد سرنشینان آن آغاز شده است.

پیشتر از آقای داوود محمدالله بتاش، وزیر حمل و نقل و هوانوردی افغانستان گفته بود که گروههای جستجو هواپیمای پامیر را در کوهی در ولسوالی (شهرستان) غوربند ولایت پروان در شمال کابل یافتند.

ژنرال داوود گفت که بیشتر اجساد سرنشینان این هواپیما قابل شناسایی نیست. هر چند او گفت که هویت تنها چند سرنشین هواپیمای پامیر شناسایی شده است، ولی او شمار دقیق آنها را مشخص نکرد.

معاون وزارت داخله گفت: "تعداد زیادی از شهدا که شناسایی شده اند، ما آنها را به کابل انتقال داده ایم. به دلیل این که در منطقه برف زیاد است، عملیات (انتقال اجساد) به فرصت بیشتری نیاز دارد. ما افرادی را استخدام کرده ایم تا این عملیات را یکی دو روز ادامه بدهند."

آقای داوود گفت که عملیات جستجو و انتقال اجساد سرنشینان این هواپیما به دلیل خرابی هوا در محل سقوط آن، موقتا متوقف شده و فردا از سر گرفته خواهد شد.

ژنرال داوود احتمال حمله تروریستی برای سقوط این هواپیما را رد کرد و گفت که جعبه سیاه آن به دست آمده و تحقیقات برای یافتن دلیل سقوط این هواپیما ادامه دارد.

پیشتر مقامات افغان علت سقوط این هواپیما را خرابی هوا و مشکلات فنی عنوان کرده بودند، اما یکی از مسئولان شرکت هواپیمایی پامیر از احتمال حمله تروریستی به این هواپیما سخن گفته بود.

شرکت هواپیمایی پامیر اعلام کرده است که به خانواده هر یک از کشته شده گان این هوا پیما، صد هزار دلار می پردازد.

اما برخی از نزدیکان قربانیان این سانحه که برای تحویل گیری جسدها به بیمارستان چهار صد بستر ارتش در کابل آمده بودند، خواهان به دادگاه کشانیدن مسئولان شرکت هواپیمایی پامیر شدند.

شرکت هواپیمایی پامیر یکی از سه شرکت هواپیمایی خصوصی در افغانستان است که بیشتر در مسیرهای داخلی رفت و آمد می کند.

حدود پنج سال قبل نیز یک هواپیمای خطوط داخلی افغانستان در شرق کابل سقوط کرد همه ۱۰۰ سر نشین آن، کشته شدند.

مطالب مرتبط