سکوت اعتراضی مجلس نمایندگان افغانستان علیه کرزی

پارلمان
Image caption اعضای مجلس گفته اند که تا زمان معرفی یازده عضو کابینه به مجلس به برگزاری جلسات خاموش ادامه می دهند

مجلس نمایندگان افغانستان با به پایان رسیدن مهلت دو روزه برای معرفی ۱۱ عضو کابینه این کشور و عدم معرفی آنها به مجلس، جلسه خود را در" سکوت" برگزار کرد.

روز چهارشنبه، ۲۹ ثور/اردیبهشت، مجلس به حامد کرزی، رئیس جمهوری هشدار داد که اگر عضو ۱۱ کابینه خود را برای بررسی صلاحیت های آنها به مجلس معرفی نکند، از روز شنبه جلسات مجلس نمایندگان در "سکوت"برگزار خواهد شد.

هر چند روز پنجشنبه یکی از سخنگویان آقای کرزی گفت که کار برای ترتیب فهرست این وزیران ادامه دارد و آقای کرزی این فهرست را به زودی به مجلس خواهد فرستاد، اما روز شنبه مشخص شد که این فهرست فرستاده نشده است.

در پی رد صلاحیت ۲۷ تن از وزیران پیشنهادی آقای کرزی در دو نوبت جداگانه از سوی مجلس در ماه جدی/دی گذشته، ۱۱ کرسی کابینه او خالی ماند و برای اداره وزارتخانه های بدون وزیر "سرپرست" تعیین شد.

محمد یونس قانونی رئیس مجلس نمایندگان روز شنبه گفت تا زمانی که آقای کرزی فهرست اسامی بقیه وزیران خود را برای بررسی صلاحیت های آنها به مجلس نفرستاده است، مجلس همچنان در اعتراض به این موضوع به برگزاری جلسات در "سکوت" ادامه خواهد داد.

Image caption روابط میان آقای کرزی و مجلس در ماههای گذشته تنش آلود بوده است

آقای قانونی گفت: "ما با سکوت می خواهیم به مردم افغانستان و در داخل تالار (مجلس) نشان بدهیم که ما منتظر معرفی کابینه مطابق به قانون اساسی افغانستان هستیم."

سکوت اعتراضی مجلس نمایندگان در روز شنبه دو ساعت طول کشید، هر چند برخی از نمایندگان با بلند کردن کارت مخصوص خواستند صحبت کنند، اما از آنها خواسته شد که سکوت را رعایت کنند.

کریم خلیلی استعفا دهد

این در حالی است که عدم حضور محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری و رئیس کمیته مبارزه با حوادث به مجلس نیز، باعث ناخرسندی نمایندگان شد.

پیش از این اعضای مجلس از آقای خلیلی خواسته بودند که به عنوان رئیس کمیته مبارزه با حوادث در باره عدم رسیدگی به آسیب دیدگان سیلاب های اخیر در کشور توضیح دهد.

اما آقای خلیلی به دلیل این که فراخواندن معاون رئیس جمهوری از سوی نمایندگان به مجلس، مطابق قانون نیست، از رفتن به مجلس خودداری کرد.

اعضای مجلس گفته اند که آنها محمد کریم خلیلی را به عنوان رئیس کمیته مبارزه با حوادث به مجلس خواسته اند و احضار رئیس کمیته مبارزه با حوادث در صلاحیت های مجلس است.

مجلس نمایندگان همچنین خواستار استعفای محمد کریم خلیلی از ریاست کمیته مبارزه با حوادث طبیعی شدند.

این موضوع هم به تنش میان مجلس و حامد کرزی دامن زده و نمایندگان عدم حضور آقای خلیلی را به عنوان یکی از دلائل برگزاری "سکوت" خود عنوان کرده اند.

در پایان جلسه روز شنبه آقای قانونی گفت که مجلس همزمان با ادامه اعتراض خود، دست به اقدامات دیگری هم خواهد زد.

رئیس مجلس نمایندگان گفت که هدف از این اقدامات این است تا آقای کرزی ۱۱ وزیر پیشنهادی خود را معرفی کند و همچنین معاون دوم او نیز تحت فشار قرار گیرد تا به مجلس حاضر شود.

Image caption عدم حضور خلیلی هم به عنوان یکی دلائل برگزاری جلسه خاموش مجلس مطرح شده است

روابط میان آقای کرزی و مجلس نمایندگان در چند ماه گذشته پر تنش بوده است.

این تنش از آنجا شروع شد که مجلس نمایندگان، در دو نوبت شمار قابل ملاحظه ای از وزرای آقای کرزی را فاقد صلاحیت برای احراز پست وزارت شناخته و به آنها رای منفی دادند.

چندی پس از آن آقای کرزی از مجلس نمایندگان به دلیل اینکه نتوانسته قانون انتخابات را تصویب کند، انتقاد کرد و قانون جدیدی را با صدور فرمانی نافذ کرد. اما مجلس نمایندگان فرمان تقنینی آقای کرزی در مورد قانون انتخابات را رد کرد.

همچنین مجلس قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن هیچ کسی نمی تواند بیشتر از یک ماه به عنوان سرپرست یک وزارت خانه کار کند.

آقای کرزی این روزها با درد سرهای زیادی مواجه است، شماری از اعضای مجلس نمایندگان، در اعتراض به آنچه بی تفاوتی دولت برای حل مشکل میان کوچی ها و روستائیان منطقه بهسود، می خوانند، تحصن کرده و در جلسات مجلس شرکت نمی کنند.

از سوی دیگر برگزاری جلسه مشورتی صلح در راه است و او باید پیش از برگزاری آن مطمئن باشد که تلاشهایش برای برگزاری این اجلاس، نتیجه مثبتی را در قبال خواهد داشت.

مطالب مرتبط