به روز شده:  09:08 گرينويچ - شنبه 22 مه 2010 - 01 خرداد 1389

سه وزیر بریتانیایی به افغانستان سفر کرده اند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وزیران خارجه، دفاع و توسعه بین المللی بریتانیا برای گفتگو با مقامهای افغان و فرمانده ناتو به کابل سفر کرده اند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه، لیام فاکس، وزیر دفاع و اندرو میچل، وزیر توسعه بین المللی دولت ائتلافی بریتانیا بامداد روز شنبه، اول جوزا/خرداد وارد کابل شدند.

بررسی مسائل افغانستان و امکان تسریع روند آموزش نیروهای افغان برای برعهده گرفتن مسئولیت های بیشتر امنیتی، یکی از اهداف عمده سفر این سه وزیر بریتانیایی عنوان شده است.

آقای فاکس در آغاز این سفر گفته است که نیروهای بریتانیایی مستقر در افغانستان باید "در اولین فرصت ممکن" به کشورشان بازگردند.

او به روزنامه تایمز گفته است که قصد دارد آموزش نیروهای افغان را "سرعت" بخشد تا مسئولیت تامین امنیت کشورشان را به عهده بگیرند.

این سه وزیر بریتانیایی برای گفتگو با مقامات دولت افغانستان به کابل سفر کرده اند و قرار است با سربازان بریتانیایی در جنوب این کشور هم دیدار کنند.

پیش از این ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا به رهبری حزب محافظه کار بریتانیا گفته بود که مسائل افغانستان در صدر اولویت های سیاست خارجی کشورش قرار دارد.

وزیران بریتانیایی هنگام پرواز به سوی افغانستان به خبرنگاران گفتند که قرار نیست در سیاست های بریتانیا در قبال مسائل افغانستان تغییرات عمده ای اعمال شود.

آقای فاکس همچنان گفت که بریتانیا باید این موضوع را بررسی کند که آیا نیروهای افغان می توانند تا سال ۲۰۱۴ مسئولیت تامین امنیت کشور خود را به عهده بگیرند یا خیر. این تاریخ را ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان پیشنهاد کرده است.

آقای فاکس گفته است که او با مقامهای دولت افغانستان درباره امکان تسریع روند آموزش نیروهای امنیتی افغان گفتگو خواهد کرد.

ویلیام هیگ

وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید موضوع چگونگی حمایت از تلاش های دولت افغانستان و نیروهای ناتو در این کشور است و در اصل این حمایت ها بحثی وجود ندارد.

او گفت: "با مردم و نیروهای آموزش دهنده مان گفتگو خواهم کرد تا ببینیم که آیا امکان تسریع این کار بدون کاهش کیفیت آن وجود دارد یا نه."

همچنان ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا گفت که سه وزیر بریتانیایی با هم به افغانستان سفر کرده اند تا از "ارتباط منطقی و درست رویکرد بریتانیا در افغانستان" مطمئن شوند.

ما به خاطر مردم بریتانیا در افغانستان هستیم

او افزود: "ما مسئولیت دولت جدیدی را به دوش گرفته ایم و می خواهیم توصیه های نظامی را بشنویم و با مقامهای دولت افغانستان و آمریکا به تفصیل بحث کنیم."

وزیر دفاع بریتانیا قبل از سفرش به کابل مقاله ای برای روزنامه تایمز نوشت و در آن تصریح کرد که:" حضور نیروهای بریتانیایی در افغانستان برای کمک به امنیت جهان و بریتانیا در آنجا است. آقای فاکس در این مقاله اش گفته است:" ما برای این در افغانستان نیستیم که به یک کشور شکست خورده قرن سیزدهمی کمک کنیم. بلکه به خاطر مردم بریتانیا و امنیت جهانی در آنجا حضور داریم."

این سه وزیر محافظه کار دولت بریتانیا با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و همچنان ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای بین المللی در افغانستان گفتگو خواهند کرد.

وزیر دفاع بریتانیا گفته است که فرماندهی عملیاتی هشت هزار سرباز بریتانیایی در هلمند به نیروهای آمریکایی واگذار خواهد شد.

این تحول بخشی از تغییراتی است که قرار است در فرماندهی نیروهای بین المللی در جنوب افغانستان به میان آید. بر اساس این برنامه، فرماندهی این نیروها در جنوب افغانستان به دو بخش تقسیم خواهد شد.

سفر وزیران بریتانیایی به افغانستان کمی پس از کشته شدن یک تفنگدار دریایی بریتانیایی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان صورت گرفته است.

این سرباز بامداد روز جمعه، ۳۱ ثور/ادیبهشت، هنگام گشت زنی مشترک با نیروهای افغان کشته شد.

با کشته شدن این سرباز شمار کل سربازان بریتانیایی که در افغانستان کشته شده اند، به ۲۸۶ تن رسید.

همزمان با سفر این سه وزیر بریتانیایی، هورست کویلر، رئیس جمهوری آلمان هم همراه با همسرش وارد شهر مزار شریف در شمال افغانستان شده است.

ظاهراً قصد او از این سفر دیدار با فرماندهان و سربازان آلمانی مستقر در افغانستان است. نیروهای آلمانی عمدتاً در شمال افغانستان مستقر هستند.

پیش از انجام این سفر، رئیس جمهوری آلمان با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفتگوی تلفنی انجام داده بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.