کشف انبار موشک‌ در کابل

موشک های کشف شده در کابل

در آستانه برگزاری جرگه صلح، مقامهای امنیتی افغانستان از کشف مقدار زیادی جنگ افزار در شهر کابل خبر داده اند. سیصد موشک و ۱۲۰ سرگلوله شامل این جنگ افزارها است.

عبدالرحمان رحمان، فرمانده پلیس کابل روز شنبه، اول جوزا/خرداد در یک نشست خبری اعلام کرد که این موشک ها از منطقه ای موسوم به "شکر دره"، در شمال کابل کشف شد.

فرمانده پلیس کابل گفت که قرار بوده مخالفان مسلح دولت این موشک ها را در مناطق مختلف اطراف شهر کابل برای پرتاب به این شهر جابجا کنند.

عبدالرحمان رحمان گفت که این موشک ها از زمان جنگ های گذشته در این منطقه به طور مخفی نگهداری می شده است، ولی اخیراً افرادی قصد داشته اند آنها را در مقابل پول هنگفتی در اختیار مخالفان دولت قرار دهند.

فرمانده پلیس کابل گفت این موشک ها که در افغانستان به نام "سکر بیست" یاد می شوند، بیست تا سی کیلو متر برد دارند.

آقای رحمان گفت که شورشیان مسلح مخالف دولت و برخی سازمانهای اطلاعاتی برخی کشورهای همسایه از وجود این موشک ها، انبار زیرزمینی و موثریت آنها اطلاع داشته اند. اما او این کشورها را مشخص نکرد.

فرمانده پلیس کابل افزود که تلاشهایی در جریان بوده است تا این موشک ها در مقال پرداخت پول هنگفتی به محل های دیگیری منتقل شوند. او افزود که قرار بوده این موشک ها در محلهایی که امکان پرتاب آنها از این محلات به داخل شهر وجود داشته باشد، جا بجا شود.

آقای رحمان گفت که تا حال کسی در ارتباط با این موضوع بازداشت نشده است، اما تلاش ها برای بازداشت شماری افراد در این مورد جریان دارد.

ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله هم که در این نشست خبری حضور داشت، گفت که همکاری مردم برای کشف این موشک ها بسیار موثر بوده است.

خبر کشف این مقدار جنگ افزار سنگین در حالی منتشر می شود که قرار است تا یک هفته دیگر اجلاس بزرگی با شرکت صدها تن از سران قومی، سیاستمداران و مقامهای دولتی برای تعیین چهارچوب گفتگو و مصالحه با طالبان در کابل برگزار شود.

با نزدیک شدن زمان برگزاری این جرگه هم حملات مخالفات افزایش یافته و هم تدابیر امنیتی از سوی نیروهای دولتی شدید تر شده است.

آقای بشری در نشست خبری امروز گفت که افزایش شمار ایست های بازرسی، گسترش فعالیت های اطلاعاتی و جلب همکاری مردم برای تامین امنیت و خنثی کردن فعالیت های تروریستی از چند روز پیش روی دست گرفته شده است.

مطالب مرتبط