روزنامه های کابل: شنبه، اول جوزا

ادامه معضل میان کوچی ها و روستاییان در بهسود و دای میرداد ولایت میدان وردک، از موضوع های عمده مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

این معضل با ورود کوچی ها به این مناطق از هفته گذشته آغاز شد و درگیری های مسلحانه میان روستاییان و کوچی ها دست کم شش کشته بجا گذشته است.

روزنامه افغانستان سرمقاله و چند مطلب خبری و تحلیلی خود را به همین موضع اختصاص داده و در سرمقاله خود پرسیده است که چرا فیصله های حکومت در مورد حل این معضل به اجرا گذاشته نمی شود.

اخیراً هیاتی به ریاست محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری به منطقه رفت و از برقراری آتش بس میان دو طرف خبر داد. همچنین حامد کرزی، رئیس جمهوری در فرمانی به روز پنجشنبه، ۳۰ ثور/ادیبهشت، دستور داد که کوچی ها خروج خود از بهسود و دای میرداد را آغاز کنند. آقای کرزی در این فرمان بر اسکان فوری کوچی کوچی ها و تامین امنیت منطقه توسط نهادهای امنیتی تاکید کرده است.

نویسنده روزنامه در باره اجرای این دستورها ابراز شک و تردید کرده و نوشته که کوچی ها به تصمیم های دولت توجهی نکرده و به درگیری مسلحانه با روستاییان همچنان ادامه می دهند.

به باور روزنامه افغانستان، "دست های پنهانی" هست که با دامن زدن به غائله کوچی ها و هزاره ها، "آشوب و ناامنی" را در منطقه گسترش می دهند و در این صورت، مساله بزرگتر از معضل میان کوچی ها و هزاره ها است.

همین روزنامه در مقاله دیگری نوشته که علی رغم صدور دستور آقای کرزی، هیچ اقدام عملی از سوی وزارتخانه های دفاع و داخله/کشور برای خروج کوچی ها از منطقه بهسود و دای میرداد صورت نگرفته است.

سروش ملت در سرمقاله خود نوشته که به رغم دستور آقای کرزی برای خروج فوری "شبه نظامیان کوچی" از مناطق دای میرداد و بهسود، درگیری مسلحانه هنوز هم در این مناطق ادامه دارد.

نویسنده هشدار داده است که اگر دستور آقای کرزی به طور کامل به اجرا گذاشته نشود و به خواست های مردم رسیدگی نشود، ممکن است "پیامدهای خطرناکی برای نظام و ثبات نیم بند" کشور داشته باشد.

به باور سروش ملت، تنها صدور دستور توسط رئیس جمهوری کافی نیست، باید نهادهای امنیتی آن را عملاً در منطقه به اجرا بگذارند و افراد مسلح کوچی را نه تنها از روستاها بلکه از نقاط مشرف بر روستاها هم بیرون کنند.

راه نجات هر چند فرمان رئیس جمهوری را "قاطع و مطابق به ماده چهاردهم قانون اساسی" و قابل ستایش دانسته است، اما ابراز تردید کرده است که نهادهای مربوط آن را به اجرا بگذارند.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که مسئولان مربوط که در این فرمان موظف به اجرای آن شده اند، باید "با دقت و مسئولیت" بر اجرای آن تلاش کنند تا معضل به میراث مانده از یک قرن گذشته از ریشه حل شود.

راه نجات نوشته که این فرمان تنها پس از درگیری یک هفته ای میان کوچی ها و روستاییان و تجمع اعتراضی نمایندگان متحصن هزاره و مردم در میدان شهید مزاری کابل صادر شده است.

در این تجمع نمایندگان مردم هزاره در مجلس نمایندگان - که از آغاز درگیری ها دست به تحصن زده اند- خواستار خروج کوچی ها از مناطق بهسود و دای میرداد و بازگرداندن روستاییان آواره به خانه های خود شدند.

باختر در مطلبی در صفحه نخست خود نوشته که در پی اعتراض ها و فشارها برای حل معضل میان کوچی ها و روستاییان، امیدواری ها برای حل این معضل بیشتر شده است.

به نظر نویسنده، اسکان کوچی ها تا سه ماه دیگر، که در فرمان تازه آقای کرزی بر آن تاکید شده است، می تواند برای حل دایمی معضل میان کوچی ها و روستاییان کمک کند.

ماندگار با اشاره به پایان مهلت مجلس نمایندگان برای معرفی ۱۱ عضو کابینه آقای کرزی به مجلس نمایندگان، نوشته که آقای کرزی آنها را معرفی نخواهد کرد.

هفته گذشته مجلس بر اساس ضرب الاجلی مهلت دو روزه ای را تعیین کرد که اگر آقای کرزی تا روز شنبه، اول جوزا/خرداد فهرست وزیران پیشنهادی خود را به مجلس نفرستد، اعضای مجلس تا زمان معرفی آنها "جلسات خاموش" برگزار خواهند.

به نظر نویسنده، آقای کرزی قصد دارد با نفرستادن فهرست اسامی ۱۱ وزیر خود به مجلس برای گرفتن رای اعتماد، قصد دارد در "تقابل میان مجلس و حکومت غالب" شود. روزنامه افزوده که هدف آقای کرزی زیر سوال بردن توانایی های مجلس و نمایندگان در افکار عمومی است.

ماندگار همچنین این گمانه را مطرح کرده که ممکن است آقای کرزی با معرفی نکردن این وزیران به مجلس، در دادن سهم گروههای حامی اش در انتخابات گذشته ریاست جمهوری "تردید" داشته باشد.

روزنامه دولتی انیس نوشته که علی رغم وقوع حوادث اخیر در مناطق مختلف کشور، تلاش ها برای گفتگو و مصالحه با مخالفان مسلح دولت، نشانه ای از "اراده عمومی" برای رسیدن به ثبات است.

اخیراً چندین انفجار انتحاری در کابل، بگرام و پکتیکا صورت گرفت و از انفجار چند بمب دیگر هم در ولایت های مختلف افغانستان گزارش شد. این حوادث با تلفاتی هم به همراه بوده است.

انیس برگزاری نشست صلح در کشور مالدیو و جرگه صلح در آینده نزدیک در کابل را نشانه ای از توافق عمومی برای تفاهم و دستیابی به امنیت دانسته است.

مطالب مرتبط