اجلاس صلح کابل یک بار دیگر به تاخیر افتاد

طالبان
Image caption طالبان در اجلاس صلح کابل شرکت نخواهند داشت

برگزاری اجلاس مشورتی صلح افغانستان تا سه روز به تاخیر افتاده است.

این اجلاس که قرار بود هفته آینده برگزار شود، حالا به تاریخ دوم ماه جون برگزار خواهد شد.

دلیل این تاخیر، دیر رسیدن شماری از شرکت کنندگان این اجلاس از مناطق دورافتاده افغانستان به کابل توصیف شده است.

این اجلاس که به "جرگه مشورتی صلح" موسوم است، برای یافتن راه های عملی مذاکره با طالبان و پایان دادن به خشونتهای کنونی در افغانستان از راه گفتگو، برگزار می شود.

قرار است در این اجلاس نزدیک به دو هزار نفر، به شمول بزرگان قومی و دیپلمات های افغان و خارجی شرکت کنند اما در میان شرکت کنندگان این اجلاس، جایی برای نمایندگان طالبان در نظر گرفته نشده است.

این دومین بار است که برگزاری اجلاس صلح کابل به تاخیر می افتد.

بار اول زمانی بود که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در آستانه سفر به آمریکا قرار داشت و مقامات گفتند که برگزاری اجلاس صلح، تا پایان سفر آقای کرزی به آمریکا به تاخیر افتاده است.

مقامات در آن زمان گفتند که آمریکا می خواهد در مورد جزییات برگزاری این اجلاس اطلاعات بیشتری به دست آورد و هیات افغان در سفر به واشنگتن تلاش خواهند کرد نگرانی آمریکائیان در این مورد را برطرف کنند.

دولتمردان افغان انتظار دارند که از طریق گفتگو با طالبان، به خشونتها در این کشور پایان دهند.

دلیل اصلی برگزاری اجلاس صلح کابل نیز بررسی و جستجوی راه های عملی گفتگو با طالبان خوانده شده است هر چند طالبان تا حالا از خود تمایلی برای گفتگو با دولت افغانستان نشان نداده اند.

سخنگویان این گروه بارها تاکید کرده اند که تا زمانی که نیروهای خارجی در افغانستان حضور داشته باشند، حاضر نیستند با دولت مذاکره کنند.

مطالب مرتبط