افغانستان هواپیماهای خود را از نو ارزیابی می کند

هواپیما
Image caption نگرانی هایی در مورد مصئونیت پرواز در افغانستان به میان آمده است

بدنبال سقوط یک هواپیمای مسافربری در افغانستان، حامد کرزی، رئیس جمهور این کشور دستور داده تا تمامی هواپیماهای فعال در این کشور، از نو ارزیابی فنی شود.

آقای کرزی همچنین به وزارت ترانسپورت (حمل و نقل) و هوانوردی افغانستان دستور داده که تا امر ثانی، صدور مجوز فعالیت برای شرکت های خصوصی هواپیمایی را متوقف کند.

بامداد روز دوشنبه ۲۷ ثور/اردیبهشت، یک هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی پامیر، در یک پرواز داخلی از قندوز به کابل در حوالی گذرگاه سالنگ از صفحه رادار ناپدید شد و سه روز بعد، گروه های نجات قادر به پیدا کردن لاشه این هواپیما در بخش جنوبی سالنگ شدند.

این هواپیما هنگام پرواز ۳۸ مسافر و پنج خدمه پرواز داشت که از جمع مسافران، شش نفر آنها شهروندان خارجی بودند.

'حذف هواپیما'

اگرچه تا هنوز علت اصلی سقوط این هواپیما اعلام نشده است، اما این حادثه، سوالهای جدی را در مورد مصئونیت پرواز در افغانستان به میان آورد.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان با توجه به همین نگرانی ها، دستور داده تا تمامی هواپیماها - خصوصی و دولتی - در افغانستان از نظر فنی دوباره ارزیابی شود.

در فرمان رئیس جمهور کرزی آمده، هواپیماهای که با معیارهای بین المللی پرواز برابری نداشته باشد و یا خدمه آن آموزش حرفه ای ندیده باشند، از فهرست پرواز بیرون کشیده شوند.

آقای کرزی در این فرمان همچنین دستور داده که هماهنگی بیشتری در زمینه طرح و تنظیم پروازها ایجاد و دستگاه های مورد نیاز برای کنترل ترافیک هوایی نصب شود.

ترافیک هوایی افغانستان در حال حاضر از سوی نیروهای خارجی اداره می شود و ناظران می گویند، عدم هماهنگی لازم میان خارجی ها و مسئولان افغان، سبب بروز مشکلاتی در پروازها می شود.

آقای کرزی همچنین به وزارت ترانسپورت دستور داده که تا پس از این، از دادن جواز فعالیت به شرکت های خصوصی هواپیمایی خودداری کند.

افغانستان هم اکنون سه شرکت خصوصی هواپیمایی و یک شرکت هواپیمایی دولتی دارد که برعلاوه پروازهای داخلی، به برخی کشورهای خارجی نیز مسافر می برند.

چندین شرکت خارجی دیگر از جمله ایر ایندیا، شرکت هواپیمایی آذربایجان و شرکت هواپیمایی آسمان ایران نیز به افغانستان پرواز دارند.

مقام های وزارت ترانسپورت و هوانوردی افغانستان می گویند تنها از فرودگاه کابل روزانه بیش ۵۰ پرواز انجام می شود.

مطالب مرتبط