مقام سابق افغان به پانزده سال زندان محکوم شد

دلار آمریکایی
Image caption آقای نور متهم به دریافت بیش از هشتصد هزار دلار رشوه است

یک دادگاه ویژه بررسی فساد مالی در افغانستان، یک مقام سابق وزارت حج و اوقاف این کشور را به جرم رشوه ستانی و اختلاس، به تحمل پانزده سال زندان محکوم کرده است.

محمد نور، خزانه دار سابق وزارت حج و اوقاف، متهم بود که در جریان انتقال حاجی های افغانی به عربستان سعودی در سال گذشته، بیش از هشتصد هزار دلار رشوه گرفته است.

دیگر اتهام علیه آقای نور، شامل اختلاس نزدیک به یکصد هزار دلار بود.

برای اثبات این ادعا، اسنادی در دادگاه نیز ارایه شد، اما آقای نور این اتهامات را بی اساس خواند.

آقای نور و وکیل مدافع او، همچنین فیصله دادگاه به تحمل پانزده سال زندان را نپذیرفته و خواستار برگزاری جلسه استیناف برای بررسی این پرونده شدند.

جلسه دادگاه به شکل علنی و در حضور خبرنگاران در کابل برگزار شد.

اتهام 'ناحق'

محمد نور، خزانه دار سابق وزارت حج و اوقاف با دستبند در جلسه دادگاه حاضر شد، اما بعدتر و به درخواست وکیل مدافع او، دستبند را دستان او باز کردند.

آقای نور اتهامات علیه خود را رد کرد و گفت که امور مالی انتقال حاجی ها به عربستان سعودی، بر عهده مقامات دیگر حکومتی بوده است.

آقای نور گفت که متهمان اصلی کسان دیگری هستند و او "به ناحق" به دادگاه کشانده می شود.

اما هیات سه نفره دادگاه، دقایقی پس از شنیدن اظهارات هر دو جانب، آقای نور را به تحمل پانزده سال زندان محکوم کرد.

نسیم کشاف، وکیل مدافع آقای نور این فیصله را نپذیرفت و گفت که برای بررسی بیشتر این پرونده، خواستار برگزاری دادگاه استیناف می شود.

پرونده های مقامات دولتی افغانستان که به فساد مالی متهم هستند، چندین بار در یک سال گذشته در دادگاه های این کشور بررسی شده است.

پیش از این، عبدالاحد صاحبی، شهردار کابل نیز به اتهام اختلاس محکوم به تحمل پنج سال زندان شده بود، اما حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان بعدتر حمایت خود را از او اعلام کرد و تا حالا گزارشی از زندانی شدن آقای صاحبی در دست نیست.

مطالب مرتبط