روزنامه های کابل: دوشنبه، ۳ جوزا

روز معلم، ادامه مضل میان کوچی ها و روستاییان در بهسود و تنش ها میان مجلس و رئیس جمهوری در روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر بازتاب یافته است.

هشت صبح تجلیل از روز معلم را "سنت رسمی و نمایشی" دانسته و نوشته که مقام معلم نه در یک روز، بلکه در همه سال باید بزرگداشت شود.

سوم جوزا/خرداد در افغانستان روز معلم است و این روز بیشتر در مدارس کشور با حضور معلمان و دانش آموزان و شماری از مقامهای مختلف کشور بزرگداشت می شود.

به نظر روزنامه تجلیل واقعی از مقام معلم برداشتن موانعی است که که نمی گذارد معلم معلم باشد و به کارهایی مشغول می کند که کار اصلی اش نیست.

هشت صبح در ادامه افزوده که آشفتگی و ناراحتی روحی معلم می تواند به دانش آموزانش هم سرایت کند. نویسنده افزوده که خواسته یا ناخواسته معلم برای دانش آموز الگویی است که هر گفته او برایش قابل پیروی است.

چراغ با اشاره در سرمقاله خود نوشته که تا زمانی که به وضعیت زندگی معلمان توجه جدی صورت نگیرد و وضعیت اقتصادی آنها بهبود نیابد، رشد آموزش و پرورش ناممکن است.

به نظر نویسنده، معلمان "ندارترین" بخش جامعه افغانستان را تشکیل می دهند و مشکلات بی سرپناهی و فقر اقتصادی همواره باعث خستگی، پریشانی و بی علاقگی معلمان شده است.

چراغ کمبود تعداد معلمان، کمبود وسائل آموزشی، امکانات در مدارس و عدم آشنایی آموزگاران با شیوه های مدرن آموزگاری را بر پایین آمدن سطح کیفیت آموزش و پرورش موثر دانسته است.

راه نجات توزیع زمین برای ساختن خانه به معلمان را "هدیه ای برای معلم" دانسته و نوشته که وزارت معارف/آموزش و پرورش در ۱۲ ولایت به معلمان زمین می دهد.

این روزنامه در سرمقاله خود اما ابراز تاسف کرده که به وضعیت آموزش و پرورش توجه کافی نمی شود و در آزمون کنکور هم کسانی که نمره کم می آورند به مراکز تربیت معلم می روند و همچنین به معلمان حقوق کمی داده می شود.

به نظر راه نجات مشکلات موجود در نظام آموزش و پرورش کشور باعث شده که سطح کیفیت آموزش و پرورش در کشور پایین بیاید.

سروش ملت معلم را "نامی مقدس اما محروم" دانسته و نوشته که کسانی که مسئولیت پرورش انسانها در کشور را به دوش دارند، به دام مشکلاتی گرفتارند و "جبر زمان" آنها را به سوی این مشکلات کشانده است.

به نظر نویسنده، همین مشکلات از یک سو میل و رغبت معلمان به ادامه کارشان را کم کرده و از سوی دیگر جو حاکم بر جامعه شغل معلمی را به "شغلی بی ارزش" مبدل کرده است.

افغان جرگه به تنش ها میان رئیس جمهوری و مجلس نمایندگان پرداخته و نوشته که مجلس نگران آن است که نشود آقای کرزی "به بهانه ای" فرصت را از مجلس کنونی بگیرد و معرفی وزیران پیشنهادی خود را به مجلس بعدی موکول کند.

مجلس از روز شنبه گذشته در اعتراض به معرفی نشدن ۱۱ عضو کابینه افغانستان از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری، جلسات خود را با سکوت برگزار کرده است.

در مقابل به نوشته روزنامه، نگرانی آقای کرزی رد صلاحیت وزیران پیشنهادی او از سوی مجلس نمایندگان است. پیش از این مجلس در دو نوبت در مجموع ۲۷ وزیر پیشنهادی آقای کرزی را رد صلاحیت کرده است.

افغان جرگه در ادامه نوشته است که اعضای مجلس از یک سو در میان خود هماهنگی ندارند و از سوی دیگر احتمال آن وجود دارد که نمایندگان از اعتصاب کاری خود برای مبارزات انتخاباتی خود استفاده کنند.

انتخابات مجلس در ۲۷ ماه سنبله/شهریور آینده برگزار خواهد شد و شمار بیشتر نمایندگان مجلس کنونی هم نامزد این انتخابات هستند.

ویسا هم در سرمقاله خود نوشته که در سکوت اعتراضی مجلس "کاسه ای زیر نیم کاسه" است و انتقاد کرده که چرا اعضای مجلس در اعتراض به کشته شدن کودکان درغزنی این گونه برخورد نمی کنند که در برابر معرفی نشدن وزیران چنین می کنند.

اخیراً گزارش شد که شورشیان ۱۱ دانش آموز را در ولایت غزنی، در جنوب افغانستان کشتند.

نویسنده با لحن طعنه آمیزی نوشته که به نظر می رسد که "وطن گل و گلزار است و تنها مشکل باقی مانده همین معرفی بقیه اعضای کابینه است".

ویسا در ادامه نوشته که موضوع اصلی این است که اعضای مجلس در آستانه برگزاری اجلاس مشورتی صلح تلاش دارند به هر ترتیبی که شده از برگزاری آن جلوگیری کنند. روزنامه اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

روزنامه افغانستان چندین گزارش خبری و تحلیلی خود را به معضل میان کوچی ها و هزاره ها در ولایت میدان وردک اختصاص داده و در سرمقاله خود نوشته که کوچی ها با آتش زدن خانه های روستاییان، سیاست "زمین سوخته طالبان" را دنبال می کنند.

اخیراً در گزارشها آمده بود که در پی درگیری مسلحانه میان کوچی ها و هزاره ها دهها خانه مسکونی متعلق به روستاییان به آتش کشیده شده است. گفته می شود طالبان در زمان حاکمیت خود در مواردی خانه ها و کشتزارها را در شمال کابل و بامیان به آتش کشیده بودند.

این روزنامه همچنین از حامد کرزی انتقاد کرده که به وعده های انتخاباتی خود مبنی بر حل دایمی مشکلات میان کوچی ها و هزاره ها، عمل نکرده است. به نوشته روزنامه، بیشتر آرای ریخته شده به صندوق ها به نفع آقای کرزی در انتخابات سال گذشته متعلق به هزاره ها و ازبک ها بوده است.

نویسنده روزنامه افغانستان "سکوت" جامعه بین المللی، به ویژه سازمان ملل و سازمان ناتو در افغانستان به عنوان تامین کننده امنیت این کشور را "سوال برانگیز" دانسته است. نهادهای بین المللی، به ویژه سازمان ملل بر خلاف سالهای گذشته امسال در باره معضل کوچی ها و هزاره ها واکنشی نشان نداده است.

ماندگار در مطلبی با عنوان "کوچی های شمال در شمال، کوچی های جنوب در جنوب ساکن شوند" نوشته که کوچی ها تنها به قوم پشتون تعلق ندارد. روزنامه به نقل از اسناد سرشماری سال ۱۹۷۸ نوشته که ۵۹ درصد کوچی ها پشتون و ۴۱ درصد دیگر جت ها، گجرها، بلوچ ها، ترکمن ها، قرغزها و دیگران هستند.

روزنامه افزوده که در باره اسکان کوچی ها باید ترکیب قومی آنها در نظر گرفته شود و کوچی های گجر، جت، قرغز و دیگران که بیشتر در شمال هستند، باید در شمال و کوچی های پشتون که بیشتر در جنوب هستند، باید در جنوب ساکن شوند.

نویسنده ماندگار تاکید کرده که در جا به جایی اقوام مختلف کوچی در مناطق مختلف کشور، ترکیب قومی در این مناطق نباید برهم بخورد.