انتقاد کوچی‌ها و هزاره‌ها از دولت در ارتباط با معضل بهسود و واکنش دولت

محمد کریم خلیلی
Image caption آقای خلیلی در اعتراض به عدم اجرای دستور رئیس جمهوری به بهسود رفته است

با ادامه درگیری‌های مسلحانه میان کوچی‌ها (عشایر) و روستاییان در مناطق مرکزی افغانستان، هر دو طرف، دولت این کشور را متهم به کوتاهی در زمینه حل این مشکل کرده اند.

درگیری های مسلحانه میان کوچی ها و روستاییان هزاره در مناطق بهسود و دایمیرداد در ولایت وردک از روز شنبه، ۲۵ ثور/اردیبهشت، آغاز شده است.

این درگیری ها تا حال شش کشته بجا گذاشته و گزارش شده که دهها خانه مسکونی هم به آتش کشیده شده است.

شماری از نمایندگان کوچی در همایشی در وزارت سرحدات، اقوام و قبائل از دولت انتقاد کردند که برای حل مشکلات میان کوچی ها و روستاییان هزاره اقدام جدی نکرده است.

عبدالقادر کوچی، نماینده کوچی ها در مجلس نمایندگان گفت: "عرض ما به حکومت این است که حق مان را بدهد. حکومت دیگر به کوچی ها نگوید که آخر امسال یا سال آینده مساله را حل می کند، هرچه زودتر در این مورد اقدام کند."

هرچند هفته گذشته دولت برای جلوگیری از ادامه درگیری ها میان هزاره ها و کوچی ها در ولسوالی دایمیرداد آتش بس اعلام کرد، اما به نظر می‌رسد که تنشها در این منطقه هنوز فروکش نکرده است.

مشکل میان کوچی ها و هزاره ها در ولسوالی های دایمیرداد و بهسود از حدود پنج سال به این سو شدت گرفته و هر ساله با گرم شدن هوا و ورود کوچی ها به این مناطق، درگیری ها میان هزاره ها و کوچیها روی می دهد.

موضوع اصلی تنشها میان دو طرف استفاده از چراگاهها در این مناطق کوهستانی است.

حاجی رمضان، یکی از سران کوچی ها حکومت را متهم کرد که در ایجاد تنش میان کوچی ها و هزاره ها دست دارد. او گفت: "پیش از انقلاب ( ۱۳۵۷) سالهای زیادی با هزاره ها زندگی کردیم، در آن زمان میان ما نه جنگ بود و نه تعصب. جنگی که حالا آغاز شده عامل آن حکومت است."

این در حالی است که اخیراً در پی اعتراض های هزاره ها به ادامه درگیری در بهسود و دایمیرداد، حامد کرزی، رئیس جمهوری دستور خروج کوچی ها از این مناطق و اسکان دایمی آنها را صادر کرد.

ولی این فرمان هنوز به اجرا گذاشته نشده و گزارش شده است که مشکلات میان دو طرف همچنان ادامه دارد.

در اعتراض به اجرا نشدن فرمان آقای کرزی، محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری به بهسود رفته و اعلام کرده است که تا زمان حل این مشکل همچنان در بهسود خواهد بود.

Image caption اخیراً در اعتراض به ادامه درگیری در بهسود تظاهرات‌هایی در مناطق مختلف راه اندازی شد

آقای خلیلی در پیامی نهادهای دولتی را متهم به "کوتاهی آشکار" کرده و گفته است که او به هیچ چیزی قناعت نخواهد کرد، مگر این که فیصله دولت و دستور رئیس جمهوری به اجرا گذاشته شود.

همزمان هیات دولت افغانستان در جلسه 3 جوزا (خرداد) بر روی "معضل و حل مشکل دایمی کوچی ها و اسکان آنان مطابق ماده 14 قانون اساسی" بحث و تبادل نظر کرده است.

ماده چهاردهم قانون اساسی دولت افغانستان را مکلف کرده که کوچی ها را در مناطق مناسب اسکان دهد.

شورای وزیران افغانستان در جلسه خود فیصله کرده است تا موضوع حقوقی طرفین درگیریها "از طریق محاکم کشور حل و فصل" گردد.

همچنین شورای وزیران افغانستان در فیصله خود گفته است تا "برای حل دایمی مشکل کوچیان و توزیع زمین برای اسکان آنها کمیته ای تحت ریاست وزیر مالیه" ایجاد شود " تا با ارایه برنامه ملی رشد مالداری" در کشور "(با) طرزالعمل های بنیادی ... راه حلهای دایمی (برای این مشکل) را جستجو و طی مدت سه ماه به شورای وزیران اریه نماید."

این در حالی است که نمایندگان هزاره ها در مجلس نمایندگان و سنای افغانستان هم در اعتراض به ادامه درگیری ها در بهسود و دایمیرداد از اوائل هفته گذشته همچنان متحصن هستند.

این اعضای مجلس نمایندگان و سنا هشدار داده اند که اگر کوچی ها به صورت فوری از بهسود و دایمیرداد بیروند نشوند، آنها اعتراضهای گسترده ای را سازماندهی خواهند کرد.

درحالی که مشکل کوچی ها و روستائیان بهسود حل نشده است، نگرانی از این که این درگیری ها گسترش یابد و جنبه قومی به خود بگیرد، در حال افزایش است. نگرانی از این وجود که درگیری های بهسود و دایمیرداد جنبه قومی پیدا کند و دامنه آن گسترش یابد.

Image caption موضوع اصلی تنشها میان کوچی ها و هزاره ها استفاده از چراگاهها است

قبائل کوچی که اصلا به قوم پشتون تعلق دارند و از حدود صد سال پیش به این سو و با گرم شدن هوا برای استفاده از علفچر (چراگاهها) به مناطق مرکزی افغانستان می‌روند، ولی ورود آنها به این مناطق همواره با بروز تنشهایی میان این قبائل و روستاییان مناطق کوهستانی هزاره‌جات همراه بوده است.

هزاره ها حکومت های حاکم بر افغانستان را همواره متهم به حمایت از کوچی‌ها کرده و گفته اند که دولت عمدا نمی‌خواهد مشکل میان کوچی ها و هزاره ها حل شود.

مطالب مرتبط