استعفای افسر بریتانیایی خنثی سازی بمب در افغانستان

سرهنگ باب سیدون
Image caption سرهنگ سیدون فرمانده نیروهایی بود که وظیفه خنثی کردن بمب های کنار جاده ای را در افغانستان برعهده دارند

سرهنگ باب سدون، رئیس عملیات خنثی سازی بمب در افغانستان استعفا داده است.

گفته می شود که این افسر بریتانیایی در اعتراض به فشار زیادی که نیروهای ویژه او درمقابله با بمب های کنار جاده ای در افغانستان متحمل می شوند از مقام خود استعفا داده است.

بمب های کنارجاده ای به صورت مرگبارترین خطری در آمده است که برسر راه نیروهای ناتو و بریتانیا درافغانستان وجود دارد.

منابع و هزینه زیادی صرف مقابله با این خطر می شود.

سرمایه ای که آمریکا به مقابله با بمب های کنارجاده ای اختصاص داده است به میلیاردها دلار می رسد و بریتانیا هم در پی افزایش نیروهای خود در افغانستان کارشناسان بیشتری برای خنثی کردن بمب های کنار جاده ای به این کشوراعزام کرده است.

فرماندهان بریتانیایی ، آمریکایی و دیگر کشورهای غربی می گویند که برای مقابله با خطر بمب های کنار جاده ای تلاش های زیادی به عمل می آورند که به گفته آنان کماکان بی سر و صدا صورت می گیرد.

اما چه در آمریکا و چه در بریتانیا بحث و جدل های زیادی برسر کمبود تجهیزات پیشرفته برای حفاظت از نیروهای این دو کشور در مقابل این خطر وجود دارد و ازجمله گفته می شود که به خودروها و هلی کوپترهای نظامی بیشتری نیاز است.

نظامیان می گویند که هیچ راه حل معجزه آسایی نمی توان برای مقابله با بمب های کنارجاده ای یافت ولی نیروهای بریتانیا، آمریکا و سایرکشورها در افغانستان با مجموعه ای از اقدامات پیشگیرانه به جنگ بمب های کنار جاده ای می روند؛ از جمله از کار انداختن و خنثی کردن این بمب ها، راه اندازی پروازهای گشتی برای کشف عملیات کارگزاری آنها و استفاده از خودروهایی که قدرت حفاظتی بیشتری دارند.

اما شاید بتوان گفت که موثرترین شیوه، منابع اطلاعاتی درمورد نقاط کارگذاری و محل ساخت بمب های کنار جاده ای است تا از کاربرد آنها جلوگیری شود. شجاعت و قابلیت کارشناسان در عملیات خنثی سازی اینگونه بمب ها، بسیار تعیین کننده و تاثیر گذار است.

مطالب مرتبط