'سکوت اعتراضی' مجلس افغانستان وارد روز چهارم شد

مجلس نمایندگان افغانستان
Image caption مجلس افغانستان می گوید تا معرفی وزرای پیشنهادی، روی موضوع دیگری بحث نخواهد کرد

"سکوت اعتراضی" مجلس نمایندگان افغانستان به عدم معرفی یازده تن از اعضای کابینه از سوی رئیس جمهوری این کشور، وارد چهارمین روز خود شده است.

مجلس نمایندگان اخیرا در پی پایان مهلتی که به حکومت برای معرفی نامزد وزرا داده بود، اعلام کرد که تا زمانی که این فهرست در اختیار مجلس نمایندگان قرار نگیرد، "جلسات خود را در "سکوت" برگزار می کنند و هیچ مساله ای را در دستور کار خود قرار نخواهند داد.

حدود سه ماه پیش مجلس نمایندگان افغانستان صلاحیت یازده نفر از وزرای پیشنهادی کرزی را تائید نکرد و سرنوشت این وزارتخانه ها تا حالا نامعلوم است.

مجلس نمایندگان افغانستان می گوید، ادامه پیشبرد امور این وزارتخانه ها از سوی "سرپرست" خلاف قانون است و هر چه زودتر باید وزرای جدید به مجلس معرفی شوند.

حکومت افغانستان گفته است که برای تعیین "افراد شایسته" برای وزارت خانه های باقی مانده، به "دقت و توجه بیشتری" نیاز است.

'کار پرچالش'

وحید عمر، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت که فهرست وزرای پیشنهادی به زودی در اختیار مجلس قرار خواهد گرفت، اما از تعیین مهلت برای این کار از سوی مجلس نمایندگان، انتقاد کرد.

آقای عمر گفت: "برای یک موضوع بسیار کلان ملی در افغانستان، تعیین ضرب الاجل یک روزه و یا دو روزه غیرعملی است."

او افزود: "رئیس جمهور افغانستان روی فهرست اعضای کابینه به شدت کار می کند و امیدوار هستیم که به زودترین فرصت بتوانیم این فهرست را به شورای ملی ارائه کنیم."

اما با این حال آقای عمر تاکید کرد که شتابی در معرفی این فهرست وجود ندارد و توجه بیشتر روی انتخاب افراد سالم برای وزارتخانه ها است.

او گفت: "یکی از دلایل تاخیر (در معرفی وزرای پیشنهادی) این است که رئیس جمهوری همه تلاشها را به خرج می دهد تا افرادی را به مجلس نمایندگان معرفی کند که از یک سو شایستگی و تجربه کاری داشته باشند، و از سوی دیگر، تمثیل کننده وحدت ملی افغانستان باشند و از سوی دیگر، افراد قابل قبول برای مجلس نمایندگان."

آقای عمر افزود: "این کار پرچالش است و دقت زیادی نیاز دارد و عجله ای هم برای آن در کار نیست. نهادهای حکومتی افغانستان کارهای خود را به خوبی به پیش می برند و از این نظر بسیار آسیب پذیر نیستیم."

مجلس نمایندگان افغانستان تا حالا دو بار اکثر وزرای پیشنهادی آقای کرزی را برای کابینه جدید افغانستان رد کرده است و افراد نزدیک به رئیس جمهور می گویند، برای جلوگیری از تکرار این وضعیت، نیاز است تا در انتخاب افراد از دقت بیشتری کار گرفته شود.

اما اعضای مجلس نمایندگان که به تاخیر در معرفی وزرای پیشنهادی اعتراض دارند، ادعا می کنند که آقای کرزی عمدا این برنامه را تا تشکیل پارلمان جدید به تاخیر انداخته است.

این ادعا از سوی حکومت افغانستان به شدت رد شده است.

مطالب مرتبط