روزنامه های کابل: سه شنبه، ۴ جوزا

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر موضوع بازداشت هفت تن به اتهام دست داشتن در انفجار انتحاری هفته گذشته در کابل را بررسی کرده اند.

انفجار انتحاری روز سه شنبه، ۲۸ ثور/اردیبهشت، در خیابان دارالامان در غرب کابل، ۱۸ کشته و ۵۲ زخمی بجا گذاشت. اداره امنیت ملی اعلام کرده که هفت نفر را در ارتباط با این حادثه بازداشت کرده است.

باختر با اشاره به بازداشت افرادی به اتهام دست داشتن در حمله انتحاری هفته گذشته در کابل، این پرسش را مطرح کرده که با این گونه افراد چگونه برخوردی صورت می گیرد.

باختر انتقاد کرده است که معمولاً خبر دستگیری عاملان این گونه بمب گذاری ها به اطلاع مردم رسانده می شود، اما چگونگی برخورد با آنان برای مردم روشن نیست.

این روزنامه همچنین نوشته است که مردم می خواهند بدانند حکومت با تروریستانی که در ارتباط با "جرایم سنگین" دستگیر می شوند، آیا مشمول عفو می شوند یا به جمع زندانیانی می پیوندند که به پرونده های آنان رسیدگی نمی شود.

باختر افزوده که اگر اطلاعات در باره برخورد با این گونه افراد و بازجویی از آنها "قدم به قدم" با مردم در میان گذاشته شود، می تواند برای تامین امنیت اثرگذار باشد.

روزنامه افغانستان هم نوشته که بازداشت این هفت تن "دستاورد بزرگ و امیدوارکننده" است، اما تا حال از محاکمه افرادی که به اتهام مشابه بازداشت شده اند، خبری منتشر نشده است. به نوشته روزنامه، این پرسش در میان بسیاری از مردم وجود دارد که این گونه افراد پس از دستگیری در کجا هستند.

این روزنامه همچنین انتقاد کرده است که نیروهای امنیتی هنوز توانایی جلوگیری از انفجارهای انتحاری در داخل شهر کابل را از خود نشان نداده اند. روزنامه نوشته که "گروههای تروریستی به راحتی با امکانات و تجهیزات خود وارد کابل می شوند و ماهها در مناطق مختلف پایتخت به طرح ریزی عملیات ها می پردازند."

نویسنده به این نظر است که با این حال هنوز "زمان مذاکره با طالبان فرانرسیده و تا زمانی که این گروه در جبهه نظامی احساس موفقیت کند، هرگز به مذاکره تن در نخواهد داد."

آرمان ملی صدور دستور بازداشت عاملان قتل ۱۱ نوجوان در غزنی از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری را "رسم معمول کاخ نشینان" خوانده است.

اخیراً گزارش شد که این نوجوانان که شماری از آنان دانش بوده اند، به گونه "بی رحمانه ای" در ولسوالی/شهرستان اندر ولایت غزنی به قتل رسیده اند. آقای کرزی روز دوم جوزا دستور داد که نیروهای امنیتی "عاملان و طراحان" این حادثه را بازداشت و به دست قانون بسپارند.

آرمان ملی پرسیده است که اگر مقامات گزارش دهند که طالبان در قتل این نوجوانان دست داشته اند، در آن صورت آیا مقامات کاخ ریاست جمهوری مصالحه با طالبان را متوقف خواهند کرد.

آرمان ملی به این نظر است که حکومت در چنین موارد معمولاً به صدور اعلامیه و تقبیح این گونه حوادث بسنده می کند و دست به اقدام جدی نمی زند. به نوشته روزنامه کسانی که قدرت سیاسی را به دست دارند، "انگیزه جنگ با تروریستان را ندارند" و حتی اگر تروریستان بازداشت هم شوند، به دلائل گوناگون آزاد می شوند.

ماندگار در سرمقاله خود نوشته که جامعه جهانی باید اقدامات اخیر نمایندگان مجلس را جدی بگیرد. به نوشته روزنامه، دموکراسی در افغانستان جایش را به "استبداد" خالی می کند و جهان در این مورد "خاموشی" اختیار کرده است.

اخیراً دهها تن از نمایندگان در اعتراض به ادامه درگیری ها در بهسود و دای میرداد متحصن شده اند و بقیه نمایندگان در اعتراض به معرفی نشدن ۱۱ عضو کابینه جلسات مجلس را با سکوت برگزار می کنند.

ماندگار به عنوان مثال نوشته که اگر در آمریکا چند عضو مجلس دست به تحصن بزنند، می توانند وضعیت را تغییر دهند، اما در افغانستان دولت هیچ وقعی به اقدامات نمایندگان مجلس نگذاشته است.

نویسنده موجودیت دموکراسی در نظام موجود را زیر سوال برده و نوشته که فعالیت چند رسانه آزاد تنها در حد "نقابی بر چهره نظام دکتاتور" است. نویسنده مدعی است که آقای کرزی خود به دموکراسی باور ندارد.

ماندگار در ادامه افزوده است که معضل بهسود نشان داد که آقای کرزی در نظام دموکراتیک باور دارد که "ابزارهای کهنه استبدادی" کارآیی دارد و می شود از آن برای "اهداف خاصی" استفاده کرد.